Otrzęsiny w szkole - jak pomóc dziecku?

Otrzęsiny w szkole - jak pomóc dziecku?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Niektórzy eksperci postrzegają otrzęsiny jako bullying. Dlatego ważne jest, aby znać dane, aby uniknąć tych nadużyć, które mogą powodować poważne problemy u dzieci i młodzieży.

Czy dla wielu dzieci otrzęsiny w szkole przestały być powitalnym rytuałem i stały się koszmarem? Dla wielu młodych ludzi problem jest naprawdę poważny. Zwłaszcza gdy są zbyt agresywne, rozciągają się w czasie lub powodują różne zaburzenia psychiczne.

Wyobraź sobie umysł młodej osoby, która po raz pierwszy przybywa na uniwersytet, do szkoły lub do liceum. Logicznie rzecz biorąc jest zdenerwowana. Do tego dodajmy fakt, że starsi uczniowie popychają ją w błoto, piszą na jej twarzy brzydkie wiadomości lub prowokują dla nowego ucznia wstydliwe sytuacje. Jak my czulibyśmy się w takich chwilach?

Ale czy te sytuacje naprawdę mają coś pozytywnego, jak twierdzą niektórzy? Zobaczmy, co mówią eksperci i jak możemy działać, zarówno rodzice, jak i uczniowie, w obliczu otrzęsin.

Chłopiec w szkole

Otrzęsiny i ich konsekwencje

Specjaliści tacy jak psycholog Loreto González-Dopeso twierdzą, że otrzęsiny nie mają żadnych negatywnych konsekwencji dla dzieci. W rzeczywistości ten specjalista jest prezesem Stowarzyszenia No More Hazing i stał się aktywnym działaczem przeciwko tej procedurze.

Według Gonzáleza-Dopeso, otrzęsiny mogą być rodzajem drzwi, które dają agresorowi dostęp do złego traktowania innych dzieci. Jednak obecnie niewiele jest badań w tym zakresie.

Dochodzenie przeprowadzone na Uniwersytecie Comillas potwierdza, że ​​utrwalanie tego rytuału oznacza uwolnienie perwersyjnych konsekwencji, które mogą ulec intensyfikacji w ekstremalnych sytuacjach. Na przykład poprzez nadużycie władzy lub zastraszanie.

Do dziś stowarzyszenie kierowane przez Gonzáleza-Dopeso aktywnie działa na rzecz ograniczenia tych rytuałów inicjacyjnych w towarzystwie różnych uniwersytetów.

Razem udało im się nawet skłonić wiele instytucji do podpisania i przestrzegania Manifestu Rady Kolegiów Wyższych Uniwersytetów Hiszpanii, aby ograniczyć ten sposób działania, który poniża i wyśmiewa nowo przyjętych studentów.

Jak ich uniknąć?

W wyniku nielicznych badań i wiedzy profesjonalistów, takich jak González-Dopeso, otrzęsiny definiuje się jako kpina, poniżanie, zniewaga i znęcanie się nad innymi.

W rzeczywistości idą dalej stwierdzając, że narusza się integralność i godność najsłabszych, powodując w ten sposób sytuacje, na które nie można pozwolić. Szczególnie w instytucjach, które muszą wyróżniać się uczciwością, altruizmem, wysiłkiem, solidarnością i troską.

Dlatego wśród wskazówek, które dają profesjonaliści, aby zakończyć tę niechcianą sytuację wyróżniają się te, które ujawniamy poniżej.

Otrzęsiny jako formy znęcania się

Zaleca się dzieciom, aby się nie poddawały, potępiały takie zachowania i rozumiały, że jest to forma znęcania się. To nie jest ani zabawa ani rytuał przyjęcia do szkoły.

Uczniowie muszą stworzyć grupę

Trudniej jest paść ofiarą otrzęsin, jeśli nowoprzybyli uczniowie chodzą w grupach i wszyscy stawiają czoła napastnikom. Ponadto może być dla nich wygodne skorzystanie z pomocy nauczycieli lub osób, które są szanowane przez starszych uczniów.

Stały kontakt

Konieczne jest utrzymywanie częstego i bezpośredniego kontaktu z rodziną i uczniem, który cierpi lub może cierpieć z powodu dręczenia. Dokładna wiedza o tym, co się dzieje, ułatwi odpowiednią interwencję.

Zgłaszaj otrzęsiny tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne

Aby jednak uniknąć sytuacji ciągłego znęcania się z powodu oskarżeń o bycie „kapusiem” informowanie najwyższych władz ośrodka musi odbywać się bezpiecznymi kanałami. Co ciekawe, ośrodki szkoleniowe, akademiki, itp. ułatwiają tego typu komunikację nowo przyjętym studentom.

Chłopiec z plecakiem

Zbliż się do przyjaciół i znajomych

Młodzi nowo przybyli będą czuli się bezpieczniej i bardziej zrelaksowani w obecności starszych uczniów. Jeśli mają znajomych lub krewnych w ośrodkach szkolnych, mogą oni pomóc im spędzając z nimi czas.

Miej odpowiednie kontakty w szkole

Na przykład, gdy nowy student przyjedzie na uniwersytet lub do akademika, ma możliwość skontaktowania się z określonymi osobami, takimi jak rzecznik praw obywatelskich uniwersytetu. Ta osoba może być bardzo pomocna w unikaniu otrzęsin.

Uważaj na niebezpieczne substancje

Zgoda nowego ucznia na otrzęsiny wymagające picia alkoholu, palenia tytoniu, a w rzadkich przypadkach nawet zażywania zabronionych substancji może być niebezpieczne. Ważne jest, aby nie akceptować tego typu zachowania.

Kiedy nadejdzie czas, aby uniknąć otrzęsin w szkole lub w jakimkolwiek ośrodku edukacyjnym, jeśli to konieczne, należy skontaktować się z siłami porządku publicznego. Tak czy inaczej ważne jest, abyśmy wszyscy pracowali razem, aby zapobiec utrwalaniu się tych niebezpiecznych obrzędów i wpływaniu na naszą młodzież.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.