Rodzina zrekonstruowana: co zrobić by była szczęśliwa?

Rodzina zrekonstruowana: co zrobić by była szczęśliwa?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rodzina zrekonstruowana to termin, który odnosi się do sytuacji, gdy osoby z dziećmi tworzą parę i zakładają nową rodzinę. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak zadbać o jej szczęście.

Kiedy dwójka ludzi bierze ze sobą ślub lub tworzy parę, czynią to, ponieważ się kochają i wierzą, że ich związek przetrwa całe życie. Jednak wiemy, że nie zawsze tak się dzieje. W wielu przypadkach rodziny rozpadają się z wielu powodów.

Często mają dzieci, które również cierpią z powodu separacji. Dowiedz się w jaki sposób powstaje rodzina  zrekonstruowana, nazywana również rodziną patchworkową.

Każdego roku zwiększa się współczynnik rozwodów i spada liczba małżeństw. Jeśli Ty i Twój partner macie dzieci z poprzednich małżeństw, to całkowicie normalne, że obie rodziny łączą się ze sobą i zaczynają żyć razem. Rodzina zrekonstruowana mausi stawić czoła większym trudnościom niż “normalna”.

Rodzina zrekonstruowana: nowe role

W rodzinie zrekonstruowanej mogą pojawiać się nowe role rodzinne. Istnieje delikatna równowaga między budowaniem nowego związku a zapewnianiem dzieciom i parze czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji.

Jeśli chcesz połączyć dwie rodziny albo jeśli już razem zamieszkaliście, musisz wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Dzięki temu uda Wam się osiągnąć szczęście jako rodzinie.

Nawiązywanie silnych relacji

Jako para jesteście kapitanami tego statku. Jesteście rodzicami i głowami Waszego domostwa, dlatego to właśnie Wy odpowiadacie za ten aspekt. Dlatego powinniście poświęcić czas dla siebie jako pary, jak również dla Waszych dzieci. Aby komunikacja była skuteczna, musi być otwarta i pełna szacunku pośród wszystkimi członkami rodziny.

Ułóż swój dom

Rozdziel obowiązki między wszystkich członków rodziny, zgodnie z ich osobistymi potrzebami. Być może Twój partner umie gotowa, a Ty wiesz, jak robić pranie, aby Wasze ubrania zawsze ładnie pachniały. Twoje starsze dzieci poczują się docenione, gdy będą mogły podzielić się swoim doświadczeniem z młodszym rodzeństwem i opiekować się nim.

Wspólnie ustalcie zasady obowiązujące w domu

Zasady obowiązujące w domu pomogą Wam żyć razem w harmonii i pozwolą, aby kwitło szczęście. Dzieci potrzebują jednolitych zasad. Dojdź do porozumienia z partnerem odnośnie tego, co uznajecie za dopuszczalne zachowanie i konsekwencji dotyczących nieprzestrzegania zasad.

Jeśli Twoje dziecko spędza również czas w domu Twojego byłego partnera, musisz skoordynować te zasady również z nim.

Rozmawiajcie o pieniądzach

Pieniądze stanowią istotną część życia każdego człowieka. Jednak gdy łączą się ze sobą dwie rodziny, kwestie finansowe mogą stać się problemem, jeśli nie podejdziecie do nich we właściwy sposób. Dlatego też musisz dzielić się ze swoim partnerem danymi o Twoich zarobkach, oszczędnościach i długach.

Znajdźcie wspólne stanowisko odnośnie tego jak wydajecie, oszczędzacie i inwestujecie. Jednak Wasze mienie powinno być oddzielne.

Szanujcie Wasze różnice

Każdy jest inny, a szacunek stanowi podstawę dobrego życia i związków międzyludzkich. Istnieje wiele zalet, które wiążą się z dzieleniem się swoimi doświadczeniami życiowymi płynącymi z bycia partnerem i rodzicem.

Rodzina podczas przeprowadzki

Poza tym być może będziesz musiała dopasować do siebie lub połączyć różne tradycje i nawyki dotyczące wielu kwestii, od wakacji po godziny powrotu do domu.

Dobro rodziny zawsze jest na pierwszym miejscu

Musisz skoncentrować całą swoją uwagę na dobru swojej rodziny. Postaraj się rozmawiać ze wszystkimi i brać pod uwagę ich potrzeby, aby dopasować wszystko do siebie. Dzięki temu Wasze życie zyska spokojny bieg.

Jak poradzić sobie z dziećmi w zrekonstruowanej rodzinie

Powinnaś również planować razem z dziećmi, żebyście przyzwyczaili się do siebie i poczuli się ze sobą jak najlepiej. W tym celu wypróbuj poniższe wskazówki:

  • Zrozum swoją rolę. Jako przybrany rodzic musisz spokojnie przyjąć swoją nową rolę w rodzinie. Pamiętaj, że Twoje przybrane dzieci mają swoich własnych rodziców. Bądź dla nich wzorem, który mogą naśladować.
  • Wykaż się empatią. Postaraj się spojrzeć na wydarzenia z perspektywy swojego przybranego dziecka.
  • Szanuj i zauważaj ich uczucia. Wykaż się wrażliwością dotyczącą ich uczuć i tego, jak czują się w nowej rodzinie.
  • Upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny przestrzegają zasad obowiązujących w domu. Wyjaśnij je wyraźnie na samym początku. Najlepiej byłoby, gdyby Twój partner dyscyplinował własne dzieci, zwłaszcza na początku związku.
  • Tak, zawsze trafią się jakieś kroki do tyłu. Związki rodzinne są płynne. Prawdopodobnie Ty i Twój partner będziecie uczyć się metodą prób i błędów, stykając się z nowymi wyzwaniami. Dzieci mogą nie wiedzieć za kim mają stać i czasem mogą potrzebować zrobić krok do tyłu.
  • Wspieraj związek dziecka z dziadkami. Jeśli dziadkowie Twoich przybranych dzieci nadal żyją i pełnią aktywną rolę w ich życiu, chroń tą więź i nie stawaj na jej drodze. Stawiaj na pierwszym miejscu zainteresowanie dziecka. Dziadkowie to cenne źródło, które może zapewniać bezcenną miłość i uwagę.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.