Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko odrabiało zadanie domowe samodzielnie, pomogą Ci w tym poniższe wskazówki. Zwróć na nie uwagę! Jednym z kroków, które określają niezależność dzieci jest samodzielne odrabianie pracy domowej. Z pewnością jest to wielka odpowiedzialność, a jednocześnie ważny moment dla małych dzieci.
Jako matka na pewno chciałabyś mieć magiczne zaklęcie, które sprawi, że samodzielne odrabianie pracy domowej będzie najlepszym momentem dla Twoich dzieci w ciągu dnia. Niestety nie jest to takie proste! Należy jednak pamiętać, że można nauczyć dzieci samodzielnego wykonywania pracy domowej, jeśli zastosuje się określone metody. Więcej o nich dowiesz się poniżej.
Samodzielne odrabianie pracy domowej – 6 wskazówek, które pomogą Ci tego tego nauczyć Twoje dzieci
Poniższe wskazówki pozwolą dzieciom na samodzielne odrabianie pracy domowej:
1. Pomagaj im tylko wtedy, gdy jest to konieczne
Pierwsza rada, aby nauczyć dzieci odrabiania zadań domowych, to pokazywać im zawsze gotowość do udzielenia pomocy, kiedy tylko jej potrzebują. To poskutkuje tym, że zrobią pierwszy krok i będą w stanie samodzielnie wykonać pewne ćwiczenia.
Powinnaś zawsze udzielać pomocy i wsparcia w sposób spokojny i radosny. Pamiętaj, aby udzielać pozytywnych komentarzy, aby dziecko nie kojarzyło zadań domowych w negatywny sposób.
Początek autonomii zależy w dużej mierze od wieku dzieci. Powinnaś zawsze być blisko niego, aby zaoferować metodę, która mu najbardziej odpowiada. Zamiast podawać gotowe rozwiązanie, najlepiej pomóc mu samodzielnie odpowiadać na pytania poprzez wykorzystanie zdobytej wiedzy.
2. Bądź pozytywna
To fakt: dzieci dużo się uczą od swoich rodziców. Mama i tata, będąc pozytywnie i entuzjastycznie nastawieni do zdobytej wiedzy, powinni zachęcać dzieci do wytrwałości, pomimo trudności, które napotykają na swej drodze. Dobrze jest też motywować dzieci do lepszej pracy i pogratulować im za ich wysiłek.
W tych skomplikowanych sytuacjach zalecamy, aby pod żadnym warunkiem nie wykazywać zniechęcenia ani frustracji, ponieważ może to podważyć motywację dziecka.
3. Musisz być głównym motywatorem
W rzeczywistości stosunek dzieci do nauki w szkole jest bardziej pozytywny, gdy ich rodzice angażują się w nią. Ponadto, im bardziej kompetentni rodzice wspierają swoje dzieci w nauce, tym bardziej pozytywne są ich interwencje.
Poprzez zaszczepienie przyjemności uczenia się u dziecka, rodzic pomaga mu rozwinąć automotywację i pewność siebie. I w tym wypadku wszyscy wygrywają!
„Celem edukacji jest przygotowanie młodych ludzi do kształcenia się w przyszłości.”
-Robert M. Hutchins-
4. Nie wywieraj presji na dziecko
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko zgodziło się na samodzielne odrabianie pracy domowej, pierwszą rzeczą, którą powinnaś wiedzieć, jest to, że maluszki nie wiedzą, jak pracować pod presją lub lękiem. Dlatego powinnaś próbować ich nie naciskać.
Na przykład nie należy zniechęcać dzieci wyrażeniami takimi jak: „Jeszcze nie skończyłeś?!” lub „Musisz zrobić to teraz, jest to potrzebne na jutro”. Pamiętaj, że może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego i te słowa mogą blokować myśli dzieci.
Podobnie, powinieneś nauczyć je jak ważne jest staranne odrabianie pracy domowej i że nie chodzi o to, aby zrobić to szybko, a co za tym idzie niedokładnie. Jako matka musisz pomóc im spokojnie stawić czoła konsekwencjom nierobienia rzeczy dobrze lub na czas.
5. Wyznacz konkretne obszary w domu do odrabiania zadań domowych i nauki
Wskazane jest wyznaczenie określonych obszarów do nauki, takich jak pokój dziecka, kuchnia lub stół jadalny, w celu wyeliminowania jak największej liczby rozrywek.
W tym celu konieczne jest posiadanie biurka, które ma wystarczającą ilość miejsca do przechowywania niezbędnych materiałów, takich jak ołówki, długopisy, papier, książki i inne niezbędne elementy.
Możesz zachęcić dzieci do korzystania z małej książki lub zeszytu, w którym mogą zapisywać wszystkie zadania domowe. W ten sposób nie ma wątpliwości, kiedy należy zwrócić się do nauczyciela.
6. Organizacja
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było zorganizowane, musisz poświęcić mu wystarczająco dużo czasu, aby pomóc maluchowi w kształtowaniu systemu organizacji. Jako matka, Twoim zadaniem jest nauczenie dobrej metody. W razie potrzeby musisz podać mu odpowiedni kierunek i korektę.
Ponadto, jeśli uważasz, że Twoje dzieci potrzebują pomocy w zarządzaniu czasem, powinnaś pokazać im niektóre umiejętności, pomagając im dowiedzieć się, co to znaczy ustanawiać priorytety według ważności i terminu każdego zadania.
Krótko mówiąc, nie możesz zmusić swoich dzieci do robienia czegokolwiek, a tym bardziej do nauki w szkole. Zamiast tego, należy stworzyć granice, szanować ich indywidualne wybory i pomóc je zmotywować.
Problems, C. (2010). The effects of a multiyear universal social-emotional learning program: The role of student and school characteristics. Journal of Consulting and Clinical Psychology. https://doi.org/10.1037/a0018607
Duncan, G. J., Dowsett, C. J., Claessens, A., Magnuson, K., Huston, A. C., Klebanov, P., … Japel, C. (2007). School Readiness and Later Achievement. Developmental Psychology. https://doi.org/10.1037/0012-1649.43.6.1428
Ile razy powtarzałaś dziecku, że powinno posprzątać pokój i utrzymywać w nim porządek? Nie wiesz już jak nauczyć dziecko organizacji w pokoju? Dziś podzielimy się z Tobą 10 sprawdzonymi wskazówkami, które sprawią, że Twoja pociecha w końcu wyrobi sobie nawyk…
Kobiety, które z jakiegokolwiek powodu nie sprowadziły dziecka na świat, ale mają szczęście doświadczania przybycia swojej pierwszej siostrzenicy lub siostrzeńca, odkryją bezwarunkową miłość, która rośnie z każdym dniem. To właśnie bycie ciocią sprawia, że są drugą matką. Ogólnie rzecz biorąc,…
“Moje dziecko rozprasza się w szkole. Po prostu nie umie się skupić na lekcjach!” – wiele matek powtarza we frustracji te zdania i martwi się problemami dziecka z koncentracją. Brak zdolności do skupienia się na lekcjach może wpłynąć negatywnie na…
Bardzo często zdarza się, że dzieci się denerwują, gdy nie otrzymują tego, o co proszą lub w sytuacji, gdy muszą zaakceptować odmowę. W takich przypadkach najważniejsze jest to, aby skorzystać z kilku wskazówek, by powstrzymać ich napady złości. Gniew jest typową…
Uczenie dzieci posiadania poczucia własnej wartości jest jednym z najważniejszych aspektów zapewniających prawidłowy rozwój. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci to osiągnąć. Miłość do samego siebie to proces, który rozwija się powoli, ale może się rozpocząć już w dzieciństwie. Jest…
Dyscyplina jest czymś, czego każde dziecko musi się uczyć w domu. Nie ma to jednak nic wspólnego ze stosowaniem kar, krzykami i kłótniami między rodzicami a dziećmi. Prawda jest taka, że brak autorytetu rodziców może to negatywnie wpłynąć na rozwój…