Odrabianie pracy domowej: co zrobić, aby dziecko robiło to samodzielnie?

Odrabianie pracy domowej: co zrobić, aby dziecko robiło to samodzielnie?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 14 lutego, 2019

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko odrabiało zadanie domowe samodzielnie, pomogą Ci w tym poniższe wskazówki. Zwróć na nie uwagę! Jednym z kroków, które określają niezależność dzieci jest samodzielne odrabianie pracy domowej. Z pewnością jest to wielka odpowiedzialność, a jednocześnie ważny moment dla małych dzieci.

Jako matka na pewno chciałabyś mieć magiczne zaklęcie, które sprawi, że samodzielne odrabianie pracy domowej będzie najlepszym momentem dla Twoich dzieci w ciągu dnia. Niestety nie jest to takie proste! Należy jednak pamiętać, że można nauczyć dzieci samodzielnego wykonywania pracy domowej, jeśli zastosuje się określone metody. Więcej o nich dowiesz się poniżej.

Samodzielne odrabianie pracy domowej – 6 wskazówek, które pomogą Ci tego tego nauczyć Twoje dzieci

Poniższe wskazówki pozwolą dzieciom na samodzielne odrabianie pracy domowej:

1. Pomagaj im tylko wtedy, gdy jest to konieczne

Pierwsza rada, aby nauczyć dzieci odrabiania zadań domowych, to pokazywać im zawsze gotowość do udzielenia pomocy, kiedy tylko jej potrzebują. To poskutkuje tym, że zrobią pierwszy krok i będą w stanie samodzielnie wykonać pewne ćwiczenia.

Powinnaś zawsze udzielać pomocy i wsparcia w sposób spokojny i radosny. Pamiętaj, aby udzielać pozytywnych komentarzy, aby dziecko nie kojarzyło zadań domowych w negatywny sposób.

Początek autonomii zależy w dużej mierze od wieku dzieci. Powinnaś zawsze być blisko niego, aby zaoferować metodę, która mu najbardziej odpowiada. Zamiast podawać gotowe rozwiązanie, najlepiej pomóc mu samodzielnie odpowiadać na pytania poprzez wykorzystanie zdobytej wiedzy.

2. Bądź pozytywna

To fakt: dzieci dużo się uczą od swoich rodziców. Mama i tata, będąc pozytywnie i entuzjastycznie nastawieni do zdobytej wiedzy, powinni zachęcać dzieci do wytrwałości, pomimo trudności, które napotykają na swej drodze. Dobrze jest też motywować dzieci do lepszej pracy i pogratulować im za ich wysiłek.

Ojciec pomagający dziecku odrabiać pracę domową

W tych skomplikowanych sytuacjach zalecamy, aby pod żadnym warunkiem nie wykazywać zniechęcenia ani frustracji, ponieważ może to podważyć motywację dziecka.

3. Musisz być głównym motywatorem

W rzeczywistości stosunek dzieci do nauki w szkole jest bardziej pozytywny, gdy ich rodzice angażują się w nią. Ponadto, im bardziej kompetentni rodzice wspierają swoje dzieci w nauce, tym bardziej pozytywne są ich interwencje.

Poprzez zaszczepienie przyjemności uczenia się u dziecka, rodzic pomaga mu rozwinąć automotywację i pewność siebie. I w tym wypadku wszyscy wygrywają!

“Celem edukacji jest przygotowanie młodych ludzi do kształcenia się w przyszłości.”

-Robert M. Hutchins-

4. Nie wywieraj presji na dziecko

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko zgodziło się na samodzielne odrabianie pracy domowej, pierwszą rzeczą, którą powinnaś wiedzieć, jest to, że maluszki nie wiedzą, jak pracować pod presją lub lękiem. Dlatego powinnaś próbować ich nie naciskać.

Na przykład nie należy zniechęcać dzieci wyrażeniami takimi jak: “Jeszcze nie skończyłeś?!” lub “Musisz zrobić to teraz, jest to potrzebne na jutro”. Pamiętaj, że może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego i te słowa mogą blokować myśli dzieci.

Podobnie, powinieneś nauczyć je jak ważne jest staranne odrabianie pracy domowej i że nie chodzi o to, aby zrobić to szybko, a co za tym idzie niedokładnie. Jako matka musisz pomóc im spokojnie stawić czoła konsekwencjom nierobienia rzeczy dobrze lub na czas.

5. Wyznacz konkretne obszary w domu do odrabiania zadań domowych i nauki

Wskazane jest wyznaczenie określonych obszarów do nauki, takich jak pokój dziecka, kuchnia lub stół jadalny, w celu wyeliminowania jak największej liczby rozrywek.

W tym celu konieczne jest posiadanie biurka, które ma wystarczającą ilość miejsca do przechowywania niezbędnych materiałów, takich jak ołówki, długopisy, papier, książki i inne niezbędne elementy.

Możesz zachęcić dzieci do korzystania z małej książki lub zeszytu, w którym mogą zapisywać wszystkie zadania domowe. W ten sposób nie ma wątpliwości, kiedy należy zwrócić się do nauczyciela.

Odrabianie pracy domowej przez chłopczyka

6. Organizacja

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było zorganizowane, musisz poświęcić mu wystarczająco dużo czasu, aby pomóc maluchowi w kształtowaniu systemu organizacji. Jako matka, Twoim zadaniem jest nauczenie dobrej metody. W razie potrzeby musisz podać mu odpowiedni kierunek i korektę.

Ponadto, jeśli uważasz, że Twoje dzieci potrzebują pomocy w zarządzaniu czasem, powinnaś pokazać im niektóre umiejętności, pomagając im dowiedzieć się, co to znaczy ustanawiać priorytety według ważności i terminu każdego zadania.

Krótko mówiąc, nie możesz zmusić swoich dzieci do robienia czegokolwiek, a tym bardziej do nauki w szkole. Zamiast tego, należy stworzyć granice, szanować ich indywidualne wybory i pomóc je zmotywować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Problems, C. (2010). The effects of a multiyear universal social-emotional learning program: The role of student and school characteristics. Journal of Consulting and Clinical Psychology. https://doi.org/10.1037/a0018607
  • Duncan, G. J., Dowsett, C. J., Claessens, A., Magnuson, K., Huston, A. C., Klebanov, P., … Japel, C. (2007). School Readiness and Later Achievement. Developmental Psychology. https://doi.org/10.1037/0012-1649.43.6.1428

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.