Nauka wycinania nożyczkami: 4 praktyczne porady

Nauka wycinania nożyczkami: 4 praktyczne porady
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 17 listopada, 2018

Nauka wycinania nożyczkami może być łatwa, jeśli zastosujesz poniższe wskazówki. Przede wszystkim pamiętaj, by nie zniechęcać się, jeśli opanowanie tej umiejętności zajmuje dziecku trochę czasu. Pomóż mu i zachęć je do dalszej nauki wycinania przy użyciu nożyczek.

Dzięki temu, że przyczynia do rozwoju małych zdolności motorycznych, nauka wycinania nożyczkami może być ekscytującym procesem.

Nauka wycinania nożyczkami opiera się przede wszystkim na tym, by dziecko wypracowało ruchy, które pozwolą mu w skoordynowany sposób używać palców, dłoni i oczu.

Cięcie nożycami może wzmocnić mięśnie rąk. Stymuluje również umiejętności potrzebne do obsługi innych narzędzi w przyszłości. Ucząc się używania nożyczek, dzieci przygotowują się także do używania innych przyborów, takich jak ołówki, guziki lub noże.

Wycinanie promuje również koordynację ręka-oko. Wzrok pozwala dziecku rozpoznać kształt i ukierunkować dłonie, aby wykonać niezbędne ruchy.

Cięcie wymaga również asymetrycznej i zsynchronizowanej koordynacji obu rąk. Dziecko używa jednej ręki do trzymania nożyczek, a drugiej do trzymania tego, co tnie.

Nauka wycinania nożyczkami wymaga od rodzica cierpliwości. Twoje dziecko będzie potrzebowało czasu, aby nauczyć się prawidłowo używać nożyczek.

Nauka wycinania nożyczkami – 4 wskazówki

Aby nauka wycinania nożyczkami była łatwiejszym zadaniem, przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc szybciej opanować umiejętność posługiwania się nożyczkami.

Oto 4 wskazówki, jak nauczyć dziecko używać nożyczek:

1. Wybierz odpowiednie nożyczki

Ważne jest, aby dziecko używało nożyczek odpowiednich dla jego małych rąk. Dlatego wybierz proste nożyczki z plastikowymi ostrzami, które umożliwiają cięcie jedynie papieru.

Nożyczki powinny również mieć zaokrąglone końce, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku.

Jeśli dłonie dziecka nie są wystarczająco duże, aby otworzyć i zamknąć nożyczki, oznacza to, że dziecko jest zbyt małe, aby rozpocząć naukę wycinania.

Natomiast gdy dziecko jest leworęczne, poszukaj nożyczek dla leworęcznych, ponieważ dzięki nim proces ten będzie nieco prostszy.

Pamiętaj o tym, szukając odpowiednich nożyczek dla swojego dziecka.

Nauka wycinania nożyczkami - mama i córka

2. Naucz, jak otwierać i zamykać nożyczki

Nauka wycinania nożyczkami powinna rozpocząć się od opanowania ruchów mających na celu otwarcie i zamknięcie nożyczek jedną ręką.

Początkowo gest ten będzie skomplikowany dla dziecka. Dlatego dziecko może zacząć naukę, używając obu rąk.

Możesz spróbować kilku ćwiczeń, aby Twoje dziecko mogło przyzwyczaić się do pierwszych nożyczek, wykonując ruchy otwierające i zamykające.

Dobrym początkiem jest ćwiczenie ruchu bez nożyczek, a następnie próba powtórzenia gestu przy użyciu nożyczek.

„Wycinanie promuje również koordynację ręka-oko. Cięcie wymaga asymetrycznej i zsynchronizowanej koordynacji obu rąk”.

3. Rozwiń precyzję

Gdy dziecko wystarczająco opanuje otwieranie i zamykanie nożyczek, możecie zacząć ćwiczyć precyzję za pomocą prostych czynności.

Dobrym przykładem prostej czynności jest umieszczenie naklejki na środku kartki papieru, w której kierunku maluch powinien przesuwać nożyczki.

Możesz również narysować linię na kartce papieru i poprosić dziecko o przecięcie papieru wzdłuż niej.

Nauka wycinania nożyczkami - chłopiec

Możesz stopniowo poszerzyć linię i poziom trudności, odpowiednio do możliwości Twojego dziecka.

Na początku staraj się używać prostych, precyzyjnych ćwiczeń, aby zmotywować dziecko do nauki.

4. Trenowanie kontroli

Kiedy Twoje dziecko potrafi ciąć wzdłuż prostych linii i posługiwać się nożyczkami, oznacza to, że nauka wycinania nożyczkami może przejść na etap wycinania różnych kształtów. Najlepiej zacząć od kwadratów, prostokątów i okręgów narysowanych na kartce papieru.

Na początku wycinanie okręgów może przysporzyć wielu trudności, ponieważ dziecko musi zrozumieć zamianę kierunków.

Jeśli maluch ma problemy z wycinaniem trójkątów, możesz pokazać mu, jak zatrzymać się w rogu, a następnie przekręcić nożyczki w innym kierunku, aby móc kontynuować cięcie.

Gdy dziecko nabierze kontroli nad nożyczkami, będzie mogło łatwo poruszać się po konturach obiektów i sylwetkach swoich ulubionych postaci.

Na koniec ważne jest, aby nauka wycinania nożyczkami była swobodna na tyle, by dziecko mogło eksperymentować. Ponadto to normalne, że dziecko czasami się lekko skaleczy. Nie należy z tego powodu ograniczać możliwości na poprawienie umiejętności poprzez nabranie doświadczenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.