Noszenie na rękach przez cały czas - jak odzwyczaić dziecko?

Prosty fakt, że dziecko ciągle chce być noszone na rękach, może być stresujący dla wielu matek. Jednak maluchy wymagają Twojej uwagi, aby mogły czuć się chronione i kochane. Więc nie denerwuj się, noszenie na rękach to nie jedyna alternatywa, a przekonasz się o tym w dalszej części artykułu.
Noszenie na rękach przez cały czas - jak odzwyczaić dziecko?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 09 grudnia, 2018

Tak naprawdę, noszenie na rękach swojego maluszka jest bardzo naturalne. One rzeczywiście tego potrzebują. Jest tak dlatego, że bliskość fizyczna to jeden z głównych sposobów na wzmocnienie relacji między rodzicami i dziećmi. Ponadto maluch chce być zawsze w Twoich ramionach, ponieważ czuje się pewniej, korzystając z ochrony, jaką mu dajesz.

Jednak nie zawsze jest czas na noszenie na rękach. Dlatego możesz zadać sobie pytanie: “Co mam zrobić, jeśli moje dziecko ciągle chce, żeby je nosić?”. Jak mam wykonywać prace domowe, jeśli moje dziecko ciągle chce być noszone na rękach?

To prawda, że dzieci potrzebują uwagi. Co jednak zrobić, aby zachować równowagę w pracach domowych, jeśli dziecko nie chce opuścić naszych ramion? Możesz wprowadzić w życie sugestie, o których przeczytasz poniżej.

Noszenie na rękach – co zrobić, jeśli dziecko wciąż o nie prosi?

Najprostszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z wolnych chwil, gdy maluch śpi. W ten sposób będziesz w stanie wykonywać zadania bez problemów. Wadą tej opcji jest to, że kiedy dziecko śpi, Ty również chcesz odpocząć.

Dlatego inną sugestią jest to, żeby kupić nosidełko na rynku, popularnie zwane kangurkiem. Dzięki temu akcesorium noszenie na rękach dużo zyskuje. Będziesz mieć wolne ręce do pracy i spokój umysłu, że Twoje dziecko otrzymuje uczucie matki, którego tak bardzo potrzebuje.

Ważne wyjaśnienie: unikaj używania nosidełka podczas gotowania, ponieważ jest to niebezpieczne. Zaletą kangurka jest to, że będziesz mieć więcej komfortu idąc na spacer, zwłaszcza jeśli musisz zabrać dużo rzeczy.

W którym momencie dziecko musi uzyskać niezależność?

Trzeba przyznać, że w pierwszych miesiącach po porodzie noszenie na rękach jest niezbędne dla Twojego dziecka. Musi być często przytulane, aby się czuło chronione i kochane. Jednak Twoje dziecko rośnie i dlatego ważne jest, abyś je nauczyła być trochę bardziej niezależnym i sobie radzić samemu.

Na przykład, jeśli ma już rok lub 2 lata, nie powinnaś iść do niego, gdy tylko zapłacze. Jeśli ciągle to robisz, maluch uwierzy, że może Cię kontrolować zwykłym płaczem.

To mimo wszystko nie oznacza, że całkowicie zignorujesz dziecko, bo przecież ciągle wymaga ono ochrony i opieki. Trzeba jednak unikać nadopiekuńczości.

Rodzice z dzieckiem


Jak to osiągnąć?

Jest to trochę trudne, jeśli noszenie na rękach to ulubione zajęcie dziecka i maluch nie chce się przystosować ani do łóżeczka ani do fotelika w samochodzie. Ale nie tylko dlatego: dziecko robi się przecież coraz cięższe, a co najgorsze, nie akceptuje, kiedy ktoś inny chce je wziąć na ręce. Ale spokojnie, z cierpliwością i z czasem, zdołasz nauczyć je więcej niezależności.

“Cenną sugestią jest to, żeby kupić nosidełko, potocznie zwane kangurkiem. Dzięki temu akcesorium będziesz mieć wolne ręce do spokojnej pracy.”

Pozbądź się myśli o tym, że Twoje dziecko nie rozumie

Dzieci są bardzo inteligentne i potrafią uchwycić to, czego je uczysz. Wyjaśnij więc maluchowi, że musi być cierpliwy i poczekać, aż mama wyjdzie z łóżka albo, że mama jest wyczerpana i potrzebuje odpoczynku.

Może na początku maluch nie będzie Cię słuchał i dalej będzie się skarżyć. Ta reakcja wynika z faktu, że dziecko nie rozwinęło jeszcze samokontroli. Mimo to nie poddawaj się. Tylko w ten sposób nauczy się myśleć także o innych i zrozumie, że nie zawsze będzie w centrum uwagi.

Nie oznacza to jednak, że będziesz dla niego szorstka, kiedy noszenie na rękach przestanie być oczywiste. Pamiętaj, że możesz nauczyć Twoje dziecko czuć się bezpiecznie, nawet jeśli nie jest tak blisko Ciebie. Aby osiągnąć ten cel, masz następujące opcje:

  • Pozwól, żeby tata też się nim zajął.
  • Zaproś innych zaufanych ludzi do swojego domu, żeby dziecko się z nimi bawiło.
  • Dostarcz mu kolorowe zabawki wytwarzające hałas, to zajmie jego uwagę.
  • Daj mu owoc lub kawałek ciastka – to uspokoi je na chwilę.
  • Pozwalaj mu chodzić po domu, zarówno w chodziku, jak i raczkując. Pamiętaj, że musisz podjąć niezbędne środki bezpieczeństwa, aby maluch nie był zagrożony podczas poznawania swojego otoczenia.
Dziecko płacze

A co robić, jeśli moje dziecko chce być noszone na rękach, gdy idziemy na spacer?

Dzieci uwielbiają wychodzić na spacer. W tych chwilach czują się wolne i uczą się nowych rzeczy, dlatego lubią chodzić samodzielnie. Jeśli jednak Twój maluch chce, abyś go nosiła podczas spaceru, może to być objaw zmęczenia.

Z tego powodu musisz dobrze zaplanować swoje wyjścia. W przeciwnym razie czeka Cię noszenie na rękach i wrócisz ze spaceru skrajnie wyczerpana. Oto kilka sugestii na wypadek takich sytuacji:

  • Przed wyjściem zabierz do plecaka odpowiednią ilość wody i jedzenia. Dzięki temu Twoje dziecko dłużej utrzyma energię.
  • Weź ze sobą także zabawki, które pozwalają mu bawić się na powietrzu, jak piłka.
  • Jeśli maluch jeszcze nie umie chodzić, zawsze zabieraj wózek dziecięcy. Działa to również na te dzieci, które postawiły już swoje pierwsze kroki. Jeśli Twoja pociecha się zmęczy, przywieziesz ją do domu w wózku.

Na koniec pamiętaj jednak, że jeśli Twoje małe dziecko po prostu chce być Ciebie na rękach, to nie tylko kaprys. Ono tego potrzebuje. Noszenie na rękach to sposób, aby okazać mu całą Twoją miłość. Ale pamiętaj też, że to nie jedyny sposób. Dlatego też zawsze dawaj mu całą miłość, na jaką zasługuje i stopniowo ucz je, jak być bardziej niezależnym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.