Wybór zabawek odpowiednich do wieku dziecka

Wybór zabawek odpowiednich do wieku dziecka
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wybór najlepszych zabawek dla dzieci nie jest prosta sprawą. Jak wszyscy wiemy, asortyment zabawek oferowanych w każdym sklepie jest ogromny i zróżnicowany.

Co więcej, odpowiedni dobór zabawek może zapewnić istotne korzyści dla dzieci. Samemu dziecku trudno jest zdecydować, która zabawka jest najbardziej odpowiednia. Które więc są odpowiednie dla każdego przedziału wiekowego? Co powinnaś wziąć pod uwagę przy wyborze zabawek?

Wybór odpowiednich zabawek

Kiedy dzieci się bawią, ich umysł i ciało działają wspólnie. Zabawa dostarcza dzieciom wiedzy o nich samych i innych. Każda nowa zabawka lub gra jest nowym wyzwaniem lub testem do przezwyciężenia. Właściwe zabawki przynoszą wyraźne korzyści: polepszenie percepcji wizualnej i słuchu, poprawa koordynacji, postawy ciała itp.

Dlatego zabawki stymulują rozwój intelektualny, ruchowy, emocjonalny i społeczny na różnych etapach rozwoju dziecka. Ważne jest zrozumienie, że wzrost poziomu złożoności zabawek i gier jest stopniowy i ciągły, więc każda faza opiera się na wynikach wcześniejszych faz.

Chłopiec w otoczeniu zabawek

Bezpieczeństwo i rozwój

Zabawki przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju fizycznego, umysłowego i społecznego dzieci. Zabawa jest formą uczenia się, ponieważ maluchy oddziałują na swój stan emocjonalny i realizują role społeczne, które będą pełnić jako dorośli.

Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zorganizować miejsce do zabawy dla dziecka. Zapewnij mu jak najlepsze zabawki, aby pobudzić jego zmysły i wzbogacić jego świat już od najmłodszych lat.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest bezpieczeństwo. Niektóre grupy wiekowe mogą być narażone na zranienie się niektórymi rodzajami zabawek. Większość z nich prawdopodobnie nie spowoduje poważnych szkód. Jednak w najpoważniejszych przypadkach nieodpowiednie zabawki mogą spowodować śmierć lub trwałe uszkodzenie ciała.

Może ciężko w to uwierzyć, ale niewłaściwe zabawki mogą powodować zadrapania, upadki, oparzenia, zadławienie, uduszenie lub zatrucie. W rezultacie rodzice powinni starannie wybrać czym będą się bawić ich dzieci i które gry pomogą im bezpiecznie rozwijać umiejętności.

5 wskazówek dotyczących wyboru najlepszych zabawek

1. Zabawki powinny pasować do wieku dziecka i powinny promować rozwój różnych umiejętności i postaw.

2. Zabawki powinny być bezpieczne. Powinny być wykonane z materiału, który nie rozszczepia się, nie łamie ani nie rwie. Zwróć uwagę na jednolite kolory i nietoksyczne materiały. Im młodsze jest Twoje dziecko, tym większe powinny być zabawki i ich części.

3. Zabawki powinny być proste w obsłudze. W ten sposób Twoje dziecko może wymyślić różne zastosowania dla każdej zabawki, rozwijając swoją wyobraźnię i zrozumienie symboli.

4. Zabawki powinny uzupełniać ich osobowość. Na przykład, jeśli Twoje dziecko jest zamknięte w sobie, możesz wypróbować zabawki i gry, które zachęcą je do spotkań towarzyskich, np. gry z wieloma graczami. W przypadku dzieci nadpobudliwych, odpowiednie zabawki mogą pomóc im rozwinąć ich koncentrację uwagi, zdolności artystyczne i wiele więcej.

5. Pamiętaj, że zbyt wiele zabawek może stłumić wyobraźnię, a nawet doprowadzić do nudy.

Bawiący się chłopczyk

Właściwy dobór zabawek do 3 lat

  • Od 0 do 6 miesięcy: niemowlęta potrzebują przyciągających wzrok zabawek, które pomagają im odkryć własne ciało i odróżnić tekstury, kształty i kolory. Odpowiednie zabawki obejmują grzechotki, telefony komórkowe, lalki, gryzaki, zabawki pluszowe, maty sportowe itp.
  • Od 7 do 12 miesięcy: dziecko zaczyna rozpoznawać obiekty i rozróżniać głosy. Oprócz wybierania obiektów o różnych fakturach i kolorach, możesz także włączyć dźwięki i kolorowe światła. Możesz wykorzystać piłki, szmaciane lalki, zabawki muzyczne i wiele innych.
  • Od 13 do 18 miesięcy: w tym wieku dzieci chodzą i potrafią rozpoznać właściwości przedmiotów. Klocki do ​​układania i budowy, pojazdy trójkołowe i samochody są idealne dla tego przedziału wiekowego.
  • Od 19 do 24 miesięcy: maluchy są w stanie mówić i rozumieć, i zaczynają pojmować otaczający świat. Samochody, tablice magnetyczne lub suchościeralne, farby, instrumenty muzyczne, lalki, zwierzęta i zabawki na lince są idealne. Te zabawki powinny być kolorowe i łatwe w obsłudze, takie jak np. gry polegające na dopasowywaniu kształtów czy duże klocki.
  • Od 2 do 3 lat: na tym etapie rozwoju dzieci zaczynają interesować się imionami i naśladować rodzinne sceny. Rowery trzykołowe, piłki, wiadra i łopaty, puzzle, farby, telefony, samochody i lalki należą do najlepszych zabawek w tym wieku. Inne opcje obejmują pluszowe i ruchome lalki, przebrania i duże, proste układanki wykonane z pianki lub innych materiałów.

Właściwy dobór zabawek powyżej 3 lat

  • Od 4 do 5 lat: w tym wieku dzieci są ciekawe i uwielbiają się uczyć piosenek i współdziałają ze swoimi rówieśnikami. Poszukaj rowerów, tablic suchościeralnych lub magnetycznych, zabawkowych narzędzi lub zabawek budowlanych z dużymi kawałkami, mikrofonów do zabawy, opowiadań, pluszaków i lalek, plasteliny itp.
  • Od 6 do 8 lat: na tym etapie dzieci wiedzą, jak dodawać i odejmować, czytać i pisać. Możesz dać im łyżwy, zdalnie sterowane samochody, gry związane z quizami i eksperymentami, lalki przegubowe i domki dla lalek, przybory kuchenne i wiele innych. W tym wieku powinnaś także rozważyć gry z zasadami, takie jak gry pamięciowe, gry planszowe, karty, duże książki z kolorowymi ilustracjami i tak dalej.
  • Od 9 do 11 lat: w tym wieku dzieci interesują się bardziej złożonymi czynnościami. Będą się cieszyć sprzętem sportowym, grami strategicznymi i bazującymi na refleksji, grami audiowizualnymi lub elektronicznymi i eksperymentami. Czasopisma, szkice, zestawy pociągów, tory samochodowe, zestawy do modelowania, gry planszowe i inne mogą pomóc wzmocnić ich inteligencję.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.