Najlepsze opowiadania o kobietach w nauce dla dzieci

Najlepsze opowiadania o kobietach w nauce dla dzieci
Olga Carbajo

Napisane i zweryfikowane przez biolog Olga Carbajo.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Niniejszy artykuł powstał z myślą o wszystkich dziewczynkach, które marzą o tym, aby być naukowcami gdy dorosną. Poznaj najlepsze opowiadania o kobietach w nauce, które Twoje dziecko z pewnością pokocha.

Zazwyczaj gdy myślimy o słynnych naukowcach, w naszej głowie pojawiają się takie nazwiska jak Einstein czy Newton. Ale czy znasz jakieś opowiadania o kobietach w nauce?

Społeczeństwo zawsze zostawiało je na marginesie, zwracając większą uwagę na osiągnięcia mężczyzn. Chociaż takie podejście było lepsze niż oskarżanie kobiet o bycie czarownicami i skazywanie ich na karę śmierci.

W 2015 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ogłosiła 11 lutego Międzynarodowym Dniem Kobiet i Dziewcząt w Nauce. W ten sposób chciano uhonorować wszystkie kobiety w nauce i zwrócić uwagę na ich osiągnięcia.

W dzisiejszym artykule przedstawimy historię kilku z nich. Jednak aby przedstawić je w taki sposób, na jaki zasługują, potrzeba o wiele więcej niż tylko kilku artykułów.

Trzy opowiadania o kobietach w nauce

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz trzy wspaniałe opowiadania o kobietach w nauce, które możesz przeczytać razem ze swoim dzieckiem. To prawdziwe gwiazdy dla dawnych, obecnych i przyszłych pokoleń.

Kobiety w nauce: Hypatia z Aleksandrii

Była pierwszą matematyczką w historii. Wiemy, że urodziła się w 30 r. p.n.e. w Aleksandrii na terenie Egiptu. Była biegła w filozofii, fizyce, matematyce i astronomii. Została skazana na śmierć przez grupę chrześcijan, którzy oskarżyli ją o herezję.

Hypatia - opowiadania o kobietach w nauce

Zamordowano ją brutalnie gdy miał 46 lat. Jej badania z dziedziny nauki i wiedza o literaturze były tak rozległe, że była lepsza od wielu współczesnych jej mężczyzn.

Hypatia: prawda w matematyce

To opowiadania autorstwa Jordiego Bayarri. Należy do serii naukowych komiksów, która nadaje się idealnie dla dzieci od 10. do 12. roku życia.

Podczas opowieści Hypatia nauczy Cię paru rzeczy o starożytnej Bibliotece Aleksandryjskiej . Poza tym wyjaśni jak wyglądało jej życie jako nauczycielki i naukowca w czasach Konstantyna I Wielkiego.

Maria Skłodowska-Curie

Była matką chemii i fizyki. Marie Salomea Skłodowska-Curie urodziła się w 1867 r. Była pierwszą kobietą, która zdobyła dwie nagrody Nobla, zarówno z chemii, jak i z fizyki. Poza tym była pierwszą osobą, która zdobyła obie te nagrody.

Na samym początku jej badania nad promieniowaniem były przypisywane jej mężowi. W związku z tym musiała zwrócić się o wyjaśnienie tego faktu. Jednak nie opatentowała swoich odkryć, aby wszyscy naukowcy mieli do nich dostęp.

Marie Curie: aktywność radu

To opowiadanie należy do tego samego zbioru co książka o Hypatii i również zostało stworzone przez Jordiego Bayarriego. W swojej czwartej książce Bayarri przybliża życie tej wspaniałej kobiety, która odkryła takie pierwiastki jak rad czy polon.

Zarówno jej miłość do nauki, jak i oddanie kwestii współpracy między naukowcami na całym świecie sprawiają, że stanowi jeden z najlepszych przykładów kobiet w nauce w historii.

Jane Goodall

Valerie Jane Morris-Goodall urodziła się w Londynie w 1934 r. Jej badania w dziedzinie antropologii oraz prymatologii przeprowadzane na szympansach sprawiły, że zyskała rozgłos na całym świecie. W środowisku naukowym zyskała sławę dzięki badaniom nad zachowaniem szympansów, ich społecznością oraz wykorzystywaniem przez nie narzędzi.

“Jeśli czegoś bardzo chcesz, będziesz musiała ciężko na to pracować, być może nawet ciężej niż Twoich koledzy płci męskiej…”

–Jane Goodall–

Jane Goodall – inspirująca historia

To idealna historia, która zachęci dziewczynki do spełniania ich marzeń. Albert, ochroniarz obozów, opowiada każdej nocy prawdziwą historię Jane.

Jane Goodall - kreskówka

Poza tym przybliżając dzieciom niesamowite życie Jane przypomina, że nigdy nie powinny się poddawać i rezygnować z osiągnięcia postawionych sobie celów.

Kilka książek o kobietach w nauce

Nie możemy zakończyć tego artykułu nie wspominając o innych kobietach w nauce, które znajdują się na kartach naszej historii. Na przykład Barbara McClintock, która specjalizowała się w cytogenetyce, została uhonorowana nagrodą Nobla za swoją teorię wędrujących genów.

Poza tym nie należy również zapominać o Jocelyn Bell, brytyjskiej astrofizyczce, która odkryła pierwszy sygnał radiowy z pulsara.

Na szczęście na rynku znajduje się kilka książek, które przypominają małe encyklopedie opowiadające o życiu kobiet, które były naukowcami:

  • Kobiety i nauka. One zmieniły świat. To książka autorstwa Rachel Ignotofsky. Polecamy ją dla dzieci w wieku 8 lat i starszych.
  • Dziewczęta myślą o wszystkim. Genialne wynalazki genialnych kobiet. Książka autorstwa Catherine Thimmesh, która koncentruje się na wynalazkach, które stworzyły kobiety.
  • 10 kobiet, które zmieniły naukę i świat (pomysłodawczynie, pionierki i reqolucjonistki). Catherine Whitlock przedstawia fascynujące historie 10 kobiet z XIX i XX wieku, które w znaczący sposób zapisały się w historii nauki.

Mamy nadzieję, że te opowiadania o kobietach w nauce pomogą Ci zainspirować dziewczynki do nauki przedmiotów ścisłych oraz zachęcą je do spełniania swoich marzeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Biografías.es. Marie curie biografía (última consulta abril de 2018), Recuperado de: www.biografias.es
  • Hernández Fernández, R. A. (1999). Telómeros y telomerasas. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas, 18(2), 121-129. http://scielo.sld.cu/pdf/ibi/v18n2/ibi09299.pdf
  • Instituto Jane Godall. Biografía de Jane Godall (última consulta abril de 2018). Recuperado de: www.janegoodall.es
  • Mallén Rivera, C. (2012). Rachel Carson, 50 años de romper el silencio. Revista mexicana de ciencias forestales, 3(14), 02-10. http://www.scielo.org.mx/pdf/remcf/v3n14/v3n14a1.pdf
  • McIntosh, P., Friedman, M. J., & Berenbaum, M. (2007). Una mujer apacible cuyo libro habló en voz alta. Departamento de Estado de Estados Unidos Oficina de Programas de Información Internacional http://usinfo. state. gov/esp. http://www.fcn.unp.edu.ar/sitio/tysa/images/recursos/primavera%20silenciosa.pdf
  • Ventura, D. (Dic 2018). Hipatia: el misterio de la brutal muerte de la primera matemática de la historia [artículo en periódico digital]. Recuperado de: www.bbc.com

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.