W przeszłości, teraźniejszości i przyszłości widzę tylko ciebie

W przeszłości, teraźniejszości i przyszłości widzę tylko ciebie
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca, 2018

Przybycie dziecka restartuje nasze życie. Jest ono całym naszym światem, daje nam nadzieję i radość, jest najlepszą rzeczą jaka nam się przydarzyła. Zawsze też zastanawiamy się i fantazjujemy o tym jak będzie wyglądała nasza wspólna przyszłość, pozostawiając resztę w przeszłości.

Socjolodzy i psycholodzy często przypominają o problemie, który nęka dzisiejsze społeczeństwo. Tym problemem jest nasza nieobecność – nie żyjemy tu i teraz.

Jesteśmy skomplikowani i możemy obsesyjnie myśleć o przeszłości aż nie popadniemy w depresję.

Możemy również skupić się na przyszłość. Co pozostawia nas uwikłanych i uwięzionych w nieznośnym niepokoju.

Nie jest łatwo żyć tu i teraz, zwłaszcza gdy wszystko co nas otacza jest tak bardzo wymagające i zmusza nas do wyznaczania konkretnych celów na jutro. Nasze otoczenie przypomina nam również o błędach z przeszłości.

Szczęście leży tu i teraz. Jest to coś, co większość matek odkrywa podczas porodu. Ojcowie odkrywają to gdy trzymają w rękach swoje maleństwo.

Nagle coś się zmienia. To jak pozytywka, która po otwarciu zaprasza nas do zatrzymania się i kontemplowania jej muzyki. Piękno tego doskonałego dziecka jest tym co wiąże nas z teraźniejszością…

Rzeczy z przeszłości są ważne, ale mnie nie definiują. Moje dziecko z drugiej strony, określa moją osobę, moją autentyczność jako człowieka

W przeszłości, teraźniejszości i przyszłości widzę tylko ciebie - tata z dzieckiem

Błędy zapisane są w naszej przeszłości. Przypominają nam złe ścieżki które wybraliśmy i wspaniałe rzeczy które osiągnęliśmy. Ludzie składają się z krótkich historii, małych kropel nostalgii i czasami dużych dawek żalu.

Żadna przeszłość nie powinna mieć znaczenia, kiedy na świat przyjdzie nasze pierwsze dziecko. Kiedy w końcu dojdzie do narodzin, zmniejsza to wagę wszystkich błędów które popełniliśmy wczoraj, bolesnych związków które zakończyły się źle i tych niewłaściwych ścieżek które wybraliśmy.

Dziecko jest czystym kontem, nowym startem, które usuwa ból naszej przeszłości. Jest siłą która napędza szczęście i pobudza nas do lepszej przyszłości.

Nie pozwól aby rany z przeszłości decydowały o teraźniejszości. Czasami pochodzenie, urazy przeszłości związane z trudnym dzieciństwem, czy brakiem więzi z rodzicami, przerażają rodziców i wiele nowych matek.

  • Musimy “uzdrawiać” siebie aby być dobrymi rodzicami. Jest to proces który wymaga czasu i delikatnego kunsztu, jednak ważne jest aby go wykonać.
  • Pamiętaj, że źli ojcowie i złe matki to ci, którzy przenoszą własne frustracje na swoje dzieci. Ci, którzy nie są w stanie wyleczyć ran z przeszłości.

Powinniśmy zatem starać się unikać tego rodzaju zachowań.

Moje dziecko wypełnia moją teraźniejszość co czyni każdy moment o wiele bardziej piękniejszym

W przeszłości, teraźniejszości i przyszłości widzę tylko ciebie

Wiemy, że rodzenie i wychowywanie dzieci nie jest łatwe. Teraźniejszość staje się bardziej złożona i intensywna niż kiedykolwiek kiedy musisz dowiedzieć się, dlaczego płacze twój noworodek.

Możesz czuć się tak zmęczona, że nawet nieskończone godziny snu wydają się nie wystarczać aby pomóc ci się zregenerować. Jednak nawet z tym wszystkim na głowie, wciąż masz siły karmić piersią, kąpać dziecko, zabrać je do lekarza i rozśmieszać…

Rzeczywistość bywa trudna, niektóre chwile są jednak piękne i czynią, że czujesz się wspaniale a czasami nawet magicznie. To kalejdoskop przeciwstawnych emocji który nieraz cię zaskakuje.

Mówisz sobie, że nie będziesz w stanie zrobić wszystkiego, ale w końcu udaje ci się osiągnąć wszystko, a nawet więcej. To sprawia, że czujesz się niesamowicie dumna lub dumny.

Macierzyństwo i ojcostwo to przygoda, nikt nie wierzy, że jest na nią gotowy. Jednak każdy dzień jest nowy i każda chwila może wpływać na szczęśliwe dziecko. W tym maleństwie, które rośnie w zdrowiu, sile, radości, psocie i pięknie.

Bez obaw o przyszłość jestem silniejsza w teraźniejszości

Obawiasz się przyszłości? Nic a nic! Jutro jest teraz ubrane w marzenia, nosi kolor nadziei i biegnie z odwagą.

Jesteś o wiele silniejszą osobą. Odkryłaś, że wraz z przybyciem dziecka nie ma już lęków ani niepewności, które mieszkały w tobie w przeszłości.

W twoim umyśle jest tylko pewność którą chcesz przekazać swojemu dziecku. Bezpieczeństwo, z którym będziesz radzić sobie każdego dnia jako osoba, która walczy o swoje cele, aby dać swojej rodzinie to, co najlepsze.

Przyszłość już cię nie przeraża, ponieważ żyjesz intensywnie w teraźniejszości. Sama przędziesz nić swojego losu dzień po dniu i moment za momentem w spokojnym i bezpiecznym świecie gdzie możesz cieszyć się czasem spędzonym ze swoim dzieckiem.

Strach nie czai się w zakamarkach twojego umysłu bo wypełniony jest on światłem, energią i witalnością. W twoim życiu nie ma ciemnych otchłani. Teraz jesteś swoim własnym motorem nadziei i codziennej motywacji twojego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.