Książki o inteligencji emocjonalnej dziecka – 4 świetne pozycje

Książki o inteligencji emocjonalnej dziecka – 4 świetne pozycje
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 27 września, 2018

Książki o inteligencji emocjonalnej dają dzieciom przydatną i wartościową wiedzę, która będzie towarzyszyła im przez całe życie.

Jako rodzice posiadamy mnóstwo zasobów wiedzy psychologicznej i pedagogicznej. Książki o inteligencji emocjonalnej mogą pomóc spełnić potrzeby dziecka.

Nie znaczy to, że musimy bezgranicznie wierzyć we wszystkie informacje, jakie przeczytamy. Nie musimy stosować każdego podejścia i metody.

Wystarczy, że się nad nimi zastanowimy i wykorzystamy to, czego akurat potrzebuje nasza rodzina.

Inteligencja emocjonalna kształtuje się od najmłodszych lat. Nawet najmniejsze doświadczenia, jakie dziecko czerpie w kontakcie z rodzicami, nauczycielami i rówieśnikami, niosą przesłanie emocjonalne.

–Daniel Goleman–

Biorąc to pod uwagę, można z pewnością stwierdzić, że koncepcja inteligencji emocjonalnej przedstawiona w przełomowej książce Daniela Golemana z lata 90-tych wywołała rewolucję w zakresie rozwoju osobistego, edukacji i psychologii.

Rodzice powinni znać tą teorię i jej postulaty. Jej znajomość daje szansę na wychowanie szczęśliwszych i bardziej zrównoważonych dzieci.

Dzisiaj na Jesteś Mamą przedstawimy cztery ciekawe książki dotyczące inteligencji emocjonalne, które mogą okazać się pomocne w procesie kształcenia dziecka.

Pomocne książki o inteligencji emocjonalnej dziecka

1. Rozwój inteligencji emocjonalnej Twojego dziecka. Przewodnik świadomego rodzica (Linda Lantieri i Daniel Goleman)

Rysunek trzech dziewczynek przytulających słonia zwiniętego w kłębek

Daniel Goleman tłumaczy, że wychowując emocjonalnie dziecko w teraźniejszości zapewniamy mu świetlaną przyszłość. Ta prosta, jasna i przed wszystkim praktyczna książka daje rodzicom pomysły i narzędzia, by to osiągnąć.

Jedna z najbardziej interesujących rzeczy to dołączony do książki praktyczny poradnik i audio CD nagrane przez samego Golemana. Nagranie pomaga uczyć dzieci emocji dzień po dniu.

Co więcej, dziecko może samodzielnie korzystać z zamieszczonych w książce materiałów i porad.

2. 200 sposobów na zwiększenie inteligencji emocjonalnej chłopców (Will Glennon)

To rewelacyjna książka. Autor stale podkreśla znaczenie miłości, wsparcia i pewności siebie w edukacji dziecka.

Zasoby emocjonalne i strategie, które zapewniamy naszym dzieciom, powinny pomóc im wyrosnąć na dorosłych pełnych szacunku i wrażliwości. Będą cenili samych siebie, dbali o poczucie własnej wartości i odnosili się z empatią do osób w swoim otoczeniu.

W książce znajdują się ciekawe podpowiedzi dla nauczycieli, dziadków i przyjaciół rodziny, jak i dla rodziców. To idealna pomoc w codziennym wychowywaniu dziecka.

3. Co robić, gdy się martwisz. Poradnik dla lękliwych dzieci (James J. Crist)

Czy Twój syn lub córka należą do tych dzieci, które stale się czegoś boją? Wiele maluchów przechodzi przez fazę, gdy potwory czają się za każdym rogiem.

Pojawiają się nowe lęki: woda, ciemność, rzeczy pod łóżkiem lub w szafie, strach przed rozmową z nowymi ludźmi, klaunami, wsiadaniem do pociągu…

  • To normalny proces. Jednak kluczowe jest to, jak reagujemy i jak pomagamy dzieciom stawić czoła tym sytuacjom.
  • James J. Crist, autor książki, to psycholog specjalizujący się w urazach psychicznych dzieci. Ma wieloletnie doświadczenie w pomaganiu małym dzieciom w zrozumieniu, zracjonalizowaniu i pokonaniu lęków.
  • Kolejna zaleta tej książki to fakt, że mogą ją czytać również dzieci. Pomoże im znaleźć odpowiedzi na tak złożone kwestie, jak na przykład zagrożenie terrorystyczne.

4. Wielka księga uczuć (Mary Hoffman and Ros Asquith)

Jeśli Twoje dziecko ma cztery lata lub jest starsze, to ta książka jest dla Ciebie. Zaczyna się od zadania dziecku prostego pytania: “Jak się dziś czujesz?”.

Wielka księga uczuć pomaga odkrywać takie emocje jak radość, smutek, nuda, zainteresowanie, itp. Proste zwroty zachęcają nawet małe dzieci do nauki rozpoznawania uczuć i rozmawiania o nich.

Ten typ komunikacji jest bez wątpienia najlepszym sposobem na promowanie samopoznania oraz dialogu emocjonalnego. Oba z nich są kluczowe, by uzyskać pozytywną dynamikę w rodzinie.

Dziewczynka trzymająca na sznurku książki o inteligencji emocjonalnej odlatujące w niebo

W książce znajdziesz również interesujące historie, które rodzice mogą codziennie czytać dzieciom.

To ciekawa pozycja dla maluchów na start podróży po świecie inteligencji emocjonalnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.