Uśmiech niemowlaka - wielki krok w rozwoju emocjonalnym

Uśmiech niemowlaka - wielki krok w rozwoju emocjonalnym
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy dzieci się śmieją i uśmiechają, stanowi to oznakę ich rozwoju emocjonalnego. Uśmiech niemowlaka jest kamieniem milowym takiego rozwoju. Poniżej poszerzymy ten temat, zaczynając od pierwszych chwil i dojdziemy do tych, którymi dzieci dzielą się z nami, gdy są już starsze. Natomiast pierwszy uśmiech niemowlaka to powód do prawdziwego święta!

Najpierw uśmiech niemowlaka

Miesięczne dziecko nie jest pozbawione emocji, jak niektórzy mogą myśleć. W tym wieku dziecko jest w stanie czuć bardzo silne przywiązanie, które ma zasadnicze znaczenie dla jego przeżycia i przetrwania. Aby zapewnić sobie przetrwanie, rozwija silne przywiązanie do osoby dorosłej, którą zwykle jest matka.

Oprócz płaczu, który jest główną i najczęstszą emocją, którą przedstawiają dzieci, istnieją inne uczucia, których może doznać noworodek: dobre samopoczucie, relaksacja, satysfakcja… To te uczucia, które odbijają się na jego twarzy, gdy widzisz, że dziecko jest spokojne, nasłuchuje i obserwuje świat, gdy uczy się nowych rzeczy o swoim otoczeniu.

Nowo narodzone dziecko może się też lekko uśmiechać. Uśmiech niemowlaka nie jest jednak wytworem dobrego samopoczucia emocjonalnego lub szczęścia. Pojawia się z powodu aktywności centralnego układu nerwowego. Jest to odruch, który pojawia się zwykle, gdy śpią.

Uśmiech niemowlaka po 1 miesiącu

Uśmiechy, które dziecko pokazuje zaraz po przebudzeniu w pierwszym lub drugim miesiącu, w zależności od przypadku, znane są jako uśmiechy towarzyskie. Są wynikiem ich interakcji ze światem i reakcji na różnorodne bodźce napływające ze środowiska.

Dzieci zaczynają rozumieć, że kiedy ich matka mówi do nich, uśmiecha się, ponieważ jest szczęśliwa. Zauważają też, że inni dorośli również uśmiechają się, gdy widzą je, bawią się z nim lub je noszą. Tak zaczynają się uczyć uśmiechu i jego znaczenia.

Dlatego uśmiech niemowlaka pojawia się, gdy dobrze się czuje, ktoś do niego mówi, dostaje to czego chce lub kiedy widzi lub słyszy coś, co zwraca ich uwagę w pozytywny sposób.

Uśmiech niemowlaka

W tym wieku zaczynają rozumieć, że oprócz płaczu, ich uśmiech również przyciąga uwagę dorosłych. Niektóre dzieci zaczynają się śmiać, gdy mają 4 miesiące. Niektóre zaczynają trochę wcześniej, a inne trochę później. W tym wieku dziecko zaczyna się śmiać, gdy jest pozytywnie stymulowane, podobnie jak my dorośli. Robi to, gdy znajdzie coś zabawnego lub gdy je łaskoczemy.

Po ukończeniu 4 miesiąca dziecko nie będzie się już śmiać bez powodu. Będzie pokazywać swoje emocje tylko osobom, które zna lub czasem nieznajomym, przy których czuje się swobodnie. Dzieci zaczynają rozumieć, że uśmiech związany jest z przywiązaniem i miłością. Rozumie, że mogą się uśmiechać do tych, do których chcą. Jest to znane jako zróżnicowana faza uśmiechu.

Uśmiech niemowlaka – przełom w rozwoju emocjonalnym

Gdy dziecko zaczyna rozumieć świat, zaczyna naśladować ludzi, z którymi żyje. Uczy się reagować na różnorodne bodźce i zaczyna osiągać postęp w rozwoju emocjonalnym, inteligencji i zdolności psychospołecznych.

Dziecko w wieku jednego miesiąca dowiaduje się, że uczucia i kontakty towarzyskie mogą być wzmacniane uśmiechem. Uczy się, że uśmiechy są warte więcej niż rzucanie się w złości i płacz. Gdy dorasta, zaczyna rozumieć, że aby uzyskać to, czego chce, radosny śmiech może stanowić znaczące narzędzie kontaktu.

Uśmiechnięty chłopiec

Uśmiechy otaczających je osób również wzmacniają pozytywne emocje. Jeśli ktoś wokół niego się uśmiechnie, poczuje się bezpieczniej. Na przykład, jeśli pies przechodzi obok dziecka, może się ono bać lub poczuć niepokój. Uśmiech matki może je natomiast pocieszyć i wskazać, że nie musi się ono bać.

Śmiech 2-latka nie jest już tylko odruchem czy wystawą ich szczęścia. Jest to potężne narzędzie, którego dzieci używają do osiągnięcia swoich celów i do tego, by dorośli podporządkowali się ich pragnieniom na zasadzie szantażu emocjonalnego.

W tym wieku możemy obserwować przejawy inteligencji naszego malucha. Testują osoby wokół nich i działają, aby zobaczyć, jak zareagują. Kiedy ich psoty nie idą dobrze, wiedzą, że przywołanie na twarz uśmiechu może oznaczać unikanie kary.

Śmiech stanowi również bodziec do rozwoju emocjonalnego i poznawczego. Dziecko będzie śmiać się z absurdalnych sytuacji: na przykład gdy zobaczy, jak inne dziecko upada, a nawet gdy zobaczy, jak upadają na filmie nakręconym przez mamę.

Uśmiech pomaga dziecku wzrastać, a także poprawiać jego dobre samopoczucie, a także zachowanie jako ludzi w społeczeństwie. Pomoże mu być bardziej przyjaznym, zyskiwać przyjaciół i czuć się szczęśliwym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.