Macierzyństwo to przewodnictwo i kształcenie

Macierzyństwo to przewodnictwo i kształcenie
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2018

Macierzyństwo to nie tylko rodzenie dzieci lub opieka nad nimi. Macierzyństwo to kierowanie, edukowanie, kochanie i szanowanie ich oraz budowanie ich zaufania.

Jeśli jesteś mamą, wiesz, że macierzyństwo to coś więcej niż tylko poród. Jednym z naszych wielu zadań jako matek jest przewodnictwo i kształcenie naszych dzieci.

Przecież to dzięki nam nasze dzieci będą mogły nauczyć się pierwszych słów i zdań. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci spędzają więcej czasu z matkami niż z ojcami. Mamy są ich pierwszymi nauczycielami i autorytetami.

Co to znaczy być matką?

Bycie matką nie jest czymś, co wymaga kwalifikacji lub doświadczenia. Bądźmy realistami: dzieci nie mają instrukcji obsługi.

Nikt nie jest naprawdę przygotowany na macierzyństwo. Czy to oznacza, że ​​powinnaś się bać idei bycia matką? Oczywiście, że nie.

Doświadczenia każdej kobiety, każdej matki, są osobiste i nieporównywalne. Ale z partnerem lub bez, biologiczna lub adopcyjna, matka jest matką.

Matka jest w stanie dać z siebie wszystko, nie zyskując niczego. Kochać całym sercem, nie prosząc o nic w zamian. Inwestuje wszystko co ma w projekt, nie licząc na zyski. Matka ma zaufanie do swoich dzieci, kiedy wszyscy wokół utracili ją. Dziękuję, że jesteś moją matką.

-Anonimowy-

Bycie matką oznacza coś więcej niż samo urodzenie dziecka. Oznacza bezsenne noce i niekończące się zmartwienia. Godziny biegania starając się nadążyć przy dzieciach.

Dni, miesiące i lata spędzone na wynajdywaniu nowych sposobów kamuflowania warzyw. Znoszenie każdej walki i przyjmowanie nieskończonych niepowodzeń, które życie rzuca na Ciebie, z cierpliwością świętego.

Przewodnictwo i kształcenie dzieci jest jednym z najtrudniejszych zadań, z którymi mierzą się matki. I choć nie ma magicznych rozwiązań, jest kilka kluczowych wskazówek, które należy wziąć pod uwagę. Nigdy nie jest za późno, by być przykładem dla Twojego dziecka.

Mama przewija pieluchę

Przewodnictwo i kształcenie twoich dzieci

Oto kilka przydatnych wskazówek:

 • Powinnaś zadbać o siebie w pierwszej kolejności, aby móc odpowiednio zająć się swoim dzieckiem. Jeśli jesteś w złym stanie, wpłynie to na Twój nastrój i może wpłynąć na samopoczucie dziecka.
 • Naucz się radzić sobie ze stresem. Zrozum, że nie możesz zrobić wszystkiego doskonale.
 • Niezależnie od tego, czy masz dobre intencje, czy nie, nie pozwól innym ludziom powiedzieć Ci, jak żyć swoim życiem lub wychowywać swoje dziecko.
 • Naucz się organizować, aby jak najlepiej wykorzystać dostępny czas.
 • Dzieci muszą czuć się bezpiecznie, bez względu na okoliczności. Muszą wiedzieć, że pomimo wyzwań życiowych ich matka zawsze będzie dla nich. Podstawowe znaczenie ma zaufanie między matką a jej dziećmi. Zaufanie do nich nauczy ich mieć produktywne i pozytywne relacje z Tobą i innymi wokół nich.
 • Bądź dobrym przykładem jako matka, kobieta i przyjaciółka Twojego dziecka.
 • Od samego początku naucz ich zasad i wartości moralnych.
 • Ustanów zasady w domu i oczekuj, że Twoje dzieci będą za nimi podążać.
 • Z praktycznego punktu widzenia postaraj się o polisę na życie i ustanów dziecko jako beneficjenta. Wybierz osobę, której ufasz, aby była ich opiekunem prawnym, gdyby cokolwiek Ci się stało. Potwierdź wszystko na piśmie, najlepiej w obecności notariusza lub prawnika, aby nikt nie mógł wykorzystać środków Twojego dziecka.
 • Przede wszystkim bądź cierpliwa.
Mama odprowadza syna do szkoły

Dzieci uczą się z naszego przykładu, dlatego ważne jest, aby pokazywać w praktyce, to co głosisz i zachowywać się tak, jak tego od nich oczekujesz. Matki mają decydujący wpływ na życie naszych dzieci.

Najważniejszą rzeczą, jaką mogą zrobić matki, jest bezwarunkowe kochanie naszych dzieci. Nie wystarczy tylko to czuć. Musimy wyrażać to słowami, czynami i fizycznymi przejawami uczuć.

Pocałunek, uścisk i “Kocham cię” są bardzo potrzebnymi narzędziami do wychowania bezpiecznych i współczujących ludzi, którzy pewnego dnia będą dobrymi matkami lub ojcami.

Wreszcie bycie matką i odniesienie sukcesu w tym istotnym zadaniu przewodnictwa i kształcenia dziecka wymaga siły charakteru, autorytetu, odwagi i odpowiedzialności.

Nie postrzegaj przeszkód jako problemów, ale wyzwań, które należy przezwyciężyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hauser, O. (2015). “I love being a mom so I don’t mind doing it all”: The cost of maternal identity. Sociological Focus48(4), 329-353.
 • Campbell, R. (2015). How to really love your child. David C Cook.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.