Konflikt w klasie - jak sobie z nim skutecznie poradzić jeśli już wystąpi?

Konflikt w klasie - jak sobie z nim skutecznie poradzić jeśli już wystąpi?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 15 lipca, 2019

Aby rozwiązać konflikt w klasie, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej komunikacji między trzema zaangażowanymi stronami: nauczycielami, rodzicami i uczniami. By poradzić sobie z tymi sporami, należy wziąć pod uwagę szereg wytycznych.

Prawda jest taka, że konflikt w klasie jest rzeczywistością, od której nie możemy uciec nawet w dzisiejszych czasach. Centra edukacyjne nie są tylko miejscami do nauki. Są także tam, gdzie codziennie wchodzimy w interakcje z innymi. Szkoła jest miejscem, w którym nieporozumienia mogą się zdarzyć i musimy zająć się nimi w jakiś sposób.

Mimo, że mogą być powszechnymi sporami, niezbędne jest osiągnięcie korzystnego rozwiązania wśród uczniów i nauczycieli. W następnych sekcjach omówimy głębiej ten problem, aby znaleźć możliwie najlepsze rozwiązania.

Z jakich powodów powstaje konflikt w klasie?

Po pierwsze, ważne jest zidentyfikowanie konfliktu. Konflikty to sytuacje, w których dwie lub więcej osób nie zgadza się co do czegoś. Mają oni różne i niezgodne opinie na jakiś temat. Konflikty są powszechne w życiu codziennym.

W klasach powstają konflikty między nauczycielami i uczniami, a także wśród samych uczniów. W zależności od rodzaju konfliktu i sposobu jego rozwiązania, może to bezpośrednio wpłynąć na postępy klasy i proces uczenia się.

Klucze do rozwiązywania konfliktów w klasie

Chociaż nie ma tajnej reguły rozwiązywania tych problemów, ponieważ sytuacja każdej osoby jest inna, istnieją pewne wskazówki lub klucze do skutecznego zarządzania konfliktami w klasie.

Nastolatek znęcający się nad kolegą

W każdej sytuacji, zarówno między dorosłymi, jak i między dziećmi, ważne jest zaangażowanie dzieci w rozwiązanie sporu, tak aby mogły one poznać wszechstronne postawy i pracę zespołową.

Konflikt w klasie: jak temu najlepiej zapobiec?

Przede wszystkim konieczne jest stworzenie dobrej atmosfery w klasie oraz kodeksu postępowania. Osoba dorosła, czyli nauczyciel, powinna poświęcić czas dzieciom, które mogą mieć problemy. Najlepiej, by odbyło się to indywidualnie.

Nauczyciele muszą także uczyć dzieci dobrych wartości i wspierać ich umiejętności emocjonalne i społeczne. Działania grupowe są doskonałym narzędziem do tego.

Z drugiej strony idealnym sposobem na uniknięcie konfliktu w klasie jest ustanowienie przez każdego nauczyciela wraz z uczniami podstawowych zasad współistnienia. Pomocne są również działania planistyczne, które rozwijają i zachęcają do dialogu i pokoju w klasie.

Promuj komunikację

Komunikacja, zarówno werbalna, jak i niewerbalna, oznacza relacje międzyludzkie w klasie. Dlatego ważne jest, aby przypisać zadania domowe związane z rozwijaniem umiejętności komunikacyjnych wśród innych uczniów oraz wśród uczniów i nauczycieli.

Jednak bardzo ważne jest, aby nauczyciele pracowali także nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi, ponieważ od nich zależy nastrój panujący w klasie.

Chociaż nie zawsze możemy uniknąć konfliktów, komunikacja może być kluczowym narzędziem do znalezienia rozwiązania. Rozwiązywanie konfliktowych sytuacji poprzez otwarty dialog i aktywne słuchanie to sposoby działania, które należy szanować i wpajać od najmłodszych lat życia.

„Nauczyciele muszą uczyć dzieci dobrych wartości i wspierać ich umiejętności emocjonalne i społeczne”

Analiza natury, dotkliwości i trwałości konfliktu w klasie

Rodzaje konfliktów, które występują w szkole mogą być społeczne, kulturowe, programowe lub relacyjne.

Nauczyciel z uczniami w klasie

Dodatkowo mogą mieć różne stopnie dotkliwości. Aby je rozwiązać, musimy najpierw określić pochodzenie konfliktu, jego uczestników i interesy, które są zagrożone.

Zawsze uciekaj się do mediacji jako podstawowego narzędzia

W wielu przypadkach ludzie zaangażowani w konflikt nie mogą rozwiązać go samodzielnie. W takim przypadku w grę wchodzi mediacja. Ma to zasadnicze znaczenie w konfliktach między uczniami, w których nauczyciel pełni rolę mediatora.

Gdy są problemy wśród uczniów w klasie, rodzic, nauczyciel lub jakakolwiek osoba dorosła muszą pomóc wszystkim zaangażowanym stronom w osiągnięciu porozumienia, które faworyzuje wszystkich.

Mediacja jest szeroko stosowaną i wysoce skuteczną techniką zarządzania konfliktami w klasie. Ta technika opiera się głównie na komunikacji, równości i autonomii.

Gdy osoby zaangażowane w konfrontację są również włączone w mediację, wyniki są bardziej sprawiedliwe i słuszne.

Podsumowując, instytucje edukacyjne i osoby, które w nich pracują, muszą nieustannie zachęcać uczniów do praktykowania pozytywnych umiejętności komunikacyjnych wobec władz i między sobą.

Klasa to przestrzeń koegzystencji, w której zawsze będzie jakiś konflikt. Ważne jest, aby wiedzieć, jak zarządzać sporami, aby nie miały wpływu na grupę i proces uczenia się.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.