Wybaczanie - jak nauczyć dziecko przebaczać
Wybaczanie to jedna z najistotniejszych kwestii, jakie musisz nauczyć dziecko. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz, by Twój maluch wyrósł na odpowiedzialnego dorosłego.
Nauczenie dziecka, czym jest wybaczanie, stanowi jedno z największych wyzwań dla każdego rodzica. Dowiedz się, dlaczego odgrywa tak dużą rolę i jak przekazać związane z nim wartości dziecku.
Wybaczanie i proszenie o wybaczenie to klucz do osiągnięcia szczęścia i spokoju wewnętrznego. Umożliwiają również osiągnięcie zdrowej atmosfery w rodzinie, pośród przyjaciół, a nawet budowanie relacji w pracy.
Dlaczego wybaczanie jest tak ważne?
Dziecko, które prosi o przebaczenie, rozumie, że postąpiło źle i czuje się odpowiedzialne za swoje działania. Właśnie dlatego tak istotne jest uczenie dziecka wybaczania.
Maluch, które rozumie wybaczanie, wyrośnie na odpowiedzialnego dorosłego, który zawsze będzie pracował nad sobą, by stać się lepszym człowiekiem.
Dzięki temu będzie w stanie rozwinąć empatię i będzie silny emocjonalnie. Tym samym da radę pokonać przeszkody, jakim codziennie będzie stawiał czoła.
Znaczenie wybaczania dla dziecka
Wybaczanie jest uznawane za jedną z najważniejszych wartości. Nauczenie maluszka przebaczania jest niesamowicie ważne, bez względu na to, po której stronie konfliktu się znajdzie.
Przebaczenie jest w stanie uwolnić sprawcę od poczucia winy, a ofiarę od rozgoryczenia, które niesie ze sobą chowanie żalu.
Dlatego trzeba umieć:
- Przebaczać. Godzić się na to, że sprawca nie musi płacić za swój błąd, a wykroczenia powinny zostać zapomniane.
- Prosić o przebaczenie. Zakłada to zrozumienie własnej winy i wyrządzonych krzywd. To nastawienie wymaga pokory koniecznej do przyznania, że nie miało się racji. Wymaga także skruchy, aby nie popełnić po raz kolejny tego samego czynu.
Jak nauczyć dziecko wybaczać?
Już od najmłodszych lat dziecko jest niesamowicie świadome szkód, jakie mogą wyrządzić słowa i czyny. Jednak ten stan rzeczy zmienia się wraz z wiekiem. Dlatego też należy uczyć je wartości przebaczania.
Oto kilka podpowiedzi, które pomogą w nauce wybaczania. Dopasuj je do osobowości dziecka i sposobu nauki, jaki preferuje:
Dawaj przykład
Pierwsze lekcje, jakich dziecko się uczy, odbywają się w domu za pośrednictwem przykładu dawanego przez rodziców. Z tego powodu nie powinnaś mówić źle o innych, gdy w pobliżu jest maluch.
Postaraj się także unikać napadów złości w okolicy dziecka. Jeśli jednak zawinisz, okaż pokorę i poproś dziecko o przebaczenie. Dzięki temu Twoja pociecha nauczy się, że każdy popełnia błędy i zasługuje na drugą szansę.
“Dziecko, które prosi o wybaczenie rozumie, że popełniło błąd i czuje się za niego odpowiedzialne.”
Naucz dziecko przebaczać
Aby nauczyć dziecko przebaczać, musisz z nim rozmawiać. Pomóż mu zrozumieć, jak czuje się osoba, która przypadkiem kogoś urazi.
Wytłumacz, że każdy popełnia błędy, ale wybaczanie pomoże innym poczuć się lepiej. I oczywiście sama dawaj mu przykład. Wybaczaj maluszkowi, gdy popełnia błędy, nawet jeśli są to świadome wykroczenia, i przebaczaj także innym.
Buduj poczucie wartości dziecka
Postaw sobie za cel zbudowanie w dziecku zdrowego poczucia własnej wartości. Możesz to łatwo osiągnąć: okazuj mu mnóstwo miłości. Wyznaczaj sensowne granice i zasady, które rozwijają w dziecku umiejętność odmowy, gdy będzie konieczna.
Te same granice i zasady pomogą maluszkowi zorientować się w różnych okolicznościach. Uważnie śledź poczynania dziecka i doceniaj jego pozytywne działania. Jednocześnie traktuj jego błędy jako możliwość do nauki.
Poświęcanie dziecku czasu na każdym etapie rozwoju pomoże mu przejść przez życie bez rozgoryczenia, bólu i żalu. To z kolei przełoży się na jego szczęśliwe życie, zarówno teraz, jak i w przyszłości.
Co więcej, Twój malec zrozumie, że wszystkie osoby mają własną przestrzeń fizyczną i emocjonalną, którą należy szanować.
Rozmawiaj z dzieckiem o niebezpieczeństwie, jakie niesie nienawiść
Wykorzystaj gry, zabawki i codzienne sytuacje, by pomóc dziecku zrozumieć jak szkodliwy jest brak przebaczenia. Naucz je, że uraza nie pozwala budować trwałych więzi i odczuwa ją jedynie osoba, która nie chce przebaczyć.
Z miłością ucz malucha usuwania negatywnych myśli z głowy.
“Bardzo istotne jest używanie przykładów, które podkreślają wagę przebaczania.”
Wyrażanie uczuć i emocji odgrywa kluczową rolę
Ucz dziecko wyrażania emocji i uczuć w spokojny, pozytywny sposób i zachęcaj je, by to regularnie robiło.
Wytłumacz mu, że płacz nie jest niczym wstydliwym. Wyposaż je w różne sposoby ekspresji, na przykład rysowanie, pisanie lub tworzenie przedmiotów pokazujących jego uczucia. To pokaże maluchowi, jak wyrażać emocje w odpowiedni sposób.
Dziecko musi nauczyć się, jak wybaczać innym. Jednocześnie musisz pomóc mu rozpoznać toksyczne sytuacje i wytłumaczyć, jak położyć im kres. Dzięki temu Twoja pociecha będzie trzymała się z dala od złości, wściekłości, manipulacji czy zazdrości.
Korzystaj ze wszystkich narzędzi, jakie znajdują się w Twoim zasięgu. Opowiadania, filmu, gry – to wszystko może pomóc w wychowaniu dziecka na stabilnego emocjonalnie dorosłego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Díaz-Figueroa, P., & Prieto Ursúa, M. (2020). El desarrollo del perdón en niños. https://repositorio.comillas.edu/xmlui/handle/11531/45583
- Luskin, F. (2008). Perdonar es sanar. Editorial Norma.
- Fernández, I. S., Ursúa, M. P., & Martínez, J. L. (2018). Educar en el perdón. Padres y Maestros/Journal of Parents and Teachers, (374), 28-33. https://fund-encuentro.org/index.php/padresymaestros/article/view/8877