Jak nauczyć dziecko wartości pieniądza?

Jak nauczyć dziecko wartości pieniądza?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2019

Dzieci zazwyczaj poświęcają czas na naukę, gry i zabawę. Jednak rodzice powinni także przekazać swoim pociechom wartości, które z pewnością przydadzą się im w przyszłości. Z tego artykułu dowiesz się jak nauczyć dziecko wartości pieniądza.

Im szybciej uda Ci się nauczyć dziecko wartości pieniądza, tym lepiej przygotujesz je na wejście w dorosłe życie.

Gdy Twoja pociecha jest mała, pieniądze nie są kluczowym elementem jego życia. Jednak jeśli wcześnie wytłumaczysz mu jak ich używać, pomożesz mu rozwinąć zdrowe i zrównoważone podejście do tego zasobu.

Dlaczego warto nauczyć dziecko wartości pieniądza?

Aby nauczyć dziecko wartości pieniądza nie wystarczy otworzyć mu konto w banku i pokazać, jak oszczędzać. Chodzi o coś o wiele ważniejszego.

Musisz wytłumaczyć mu, że należy doceniać oszczędności, a na pieniądze trzeba zapracować. Dzięki temu Twoja pociecha wyrośnie na mniej samolubnego, chciwego i marnotrawnego dorosłego żyjącego w tych materialistycznych czasach.

Poza tym wiedza o pieniądzach to kluczowy element edukacji dziecka. Zwiększa jego świadomość odnośnie znaczenia oszczędności w obszarze gospodarstwa domowego.

Innymi słowy nauczy się ile kosztują rzeczy, których używa każdego dnia. Zrozumie także, że nie zawsze może dostać wszystko, czego chce.

Warto nauczyć dziecko wartości pieniądza. Maluch, który ją zna, będzie w stanie lepiej poradzić sobie z niektórymi ograniczeniami nie odczuwając przy tym frustracji.

Sześć sposobów, by nauczyć dziecko wartości pieniądza

Naucz dziecko ile są warte pieniądze. Zabierając je na zakupy pokazuj mu ceny określonych produktów. Chociaż Twoja pociecha może być jeszcze mała, takie zachowanie sprawi, że gdy podrośnie nie będzie miała problemów z odróżnieniem drogich rzeczy od tanich.

Wytłumacz dziecku dlaczego należy ustalać budżet domowy i jakie ma korzyści. Pomóż mu zrozumieć, że nie należy wydawać więcej pieniędzy niż się ma.

Wyjaśnij, że niektórzy ludzie mają dużo pieniędzy i mogą kupować rzeczy, na które inni nie mogą sobie pozwolić. Nawet jeśli ktoś ma dużo pieniędzy, powinien uważać na swoje wydatki.

Oprócz tego dziecko powinno wiedzieć, że jego szczęście nie wiąże się jedynie z ilością posiadanych pieniędzy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które pomogą Ci to wyjaśnić.

Dziewczynka wrzucająca monetę do skarbonki trzymanej przez mamę

Dawaj przykład

Pamiętaj, że dziecko jest jak gąbka, które pochłania wszystko, co widzi. Zawsze zwraca uwagę na to, jak się zachowujesz.

Jeśli zobaczy, że wydajesz mnóstwo pieniędzy i kupujesz rzeczy, których nie używasz, zacznie Cię naśladować. Właśnie dlatego najlepiej jest nauczyć dziecko wartości pieniądza dając mu przykład.

Wyznaczaj obowiązki domowe

Dziecko musi zrozumieć, że dorośli pracują, by zarabiać pieniądze. Możesz mu to pokazać w prosty sposób. Wyznacz mu obowiązki domowe, na przykład pielenie ogródka.

Kiedy ukończy swoje zadanie, nagródź je. Możesz stworzyć harmonogram zadań i system opłat za niektóre obowiązki domowe.

Dzięki temu nauczy się, że musi włożyć wysiłek w osiągnięcie celu i cierpliwie poczekać, by zyskać nagrodę. Pomoże mu to rozwinąć samokontrolę i szacunek.

“Musisz wytłumaczyć dziecku, że należy doceniać oszczędności, a na pieniądze trzeba zapracować. Dzięki temu Twoja pociecha wyrośnie na mniej samolubnego, chciwego i marnotrawnego dorosłego żyjącego w tych materialistycznych czasach.”

Naucz malucha oszczędzać

Kiedy dziecko zacznie dostawać własne pieniądze, musisz pokazać mu, że nie może wydać całej kwoty na raz. Dobry pomysł to zakup świnki skarbonki, do której maluch będzie mógł wrzucać swoje oszczędności.

Jeśli dziecko ma dziesięć lat lub jest starsze, możesz otworzyć dla niego rachunek oszczędnościowy w banku. Oczywiście to Ty powinnaś nim zarządzać, nawet jeśli oszczędności są jego.

Nauczyć dziecko wartości pieniądza – realistyczne cele

Aby zmotywować dziecko do oszczędzania pieniędzy, zachęć je do wyznaczenia sobie celu i ustalenia, co chce kupić za oszczędności.

Możesz także zaproponować, by pojechało na wycieczkę za własne oszczędności lub poszło na kurs. Ta ekscytująca opcja nauczy go wartości, jaką ma oszczędzanie.

Nie powinnaś jednak niczego narzucać. Zamiast tego daj dziecku szansę, by samo wybrało cel, na który chce zbierać pieniądze. Możesz jedynie oferować podpowiedzi i wspierać jego wybór.

Maluch odczuje ogromną satysfakcję, gdy uda mu się zebrać całą kwotę. To da mu motywację, by w przyszłości dalej oszczędzać.

Chłopiec wyciągający do taty rękę po pieniądze - jak nauczyć dziecko wartości pieniądza?

Ustal budżet domowy

Musisz wyjaśnić dziecku korzyści, jakie płyną z ustalenia budżetu, który sprawi, że jego dochód będzie współgrał z wydatkami. Stworzenie planu zarobków, wydatków i oszczędności na dany miesiąc pomoże Ci zachować dyscyplinę i uważnie korzystać z pieniędzy.

Naucz malucha znajdować okazje aby nauczyć dziecko wartości pieniądza

Dziesięcioletnie dziecko jest w stanie zrozumieć liczby i ilość. Poproś je, by wyszukało okazje podczas robienia zakupów. Później razem ocenicie zalety każdej promocji, a dziecko ucieszy się, że może wyrazić własną opinię i służyć pomocą.

Podsumowując, pamiętaj, że aby nauczyć dziecko wartości pieniądza musisz dawać mu dobry przykład. Dzięki temu doceni to, co ma i zrozumie znaczenie pracy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.