Dzieci uwielbiają dinozaury: skąd ta miłość?

Dzieci uwielbiają dinozaury: skąd ta miłość?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia, 2018

Samoloty, księżniczki, zwierzęta, jednorożce… dzieci zmieniają swoje zainteresowania z wiekiem. Jednym z etapów, przez który przechodzi większość dzieci, jest obsesja na punkcie dinozaurów. Dowiedz się, dlaczego Twoje dzieci uwielbiają dinozaury!

Jedno można powiedzieć na pewno: dzieci uwielbiają dinozaury. Wiele dzieci tworzy imponującą kolekcję zabawek przedstawiających te starożytne stworzenia. A przecież jeśli chodzi o same dinozaury, istnieje mnóstwo informacji do odkrycia.

Te pradawne gady istniały we wszystkich odmianach, od małych, okrutnych drapieżców po delikatne roślinożerne olbrzymy.

Era dinozaurów fascynuje ludzi w każdym wieku, ale dzieci uwielbiają dinozaury, wkładając w to uwielbienie całą swoją energię.

Ta obsesja na punkcie dinozaurów często ma swoje źródło w filmach i książkach. Smoczy wygląd przyciąga uwagę maluchów, a nawet starsze dzieci nie są odporne na emocje płynące z filmów takich jak „Park Jurajski”.

Chociaż nauka obaliła pewne mity na temat dinozaurów, te starożytne zwierzęta nadal żyją własnym życiem w wyobraźni dzieci.

W tym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego dzieci uwielbiają dinozaury.

Dlaczego dzieci uwielbiają dinozaury?

1. Marzą o byciu tak silnym jak one

Dinozaury znane są z tego, że są potężne, gwałtowne i niemal niezwyciężone. Są to cechy, które chciałoby mieć prawie każde dziecko.

Kiedy dzieci zaczynają odkrywać świat wokół siebie, siła i moc są aspektami, które podziwiają i które pragną osiągnąć. Patrzą na stworzenia, które potrafią się bronić i próbują je naśladować.

Bawiąc się i stawiając na miejscu prawdziwego dinozaura, dzieci eksperymentują z tymi cechami i wyrażają nowe oblicza swojej osobowości. To między innymi dlatego dzieci uwielbiają dinozaury.

Chłopiec czyta

2. Intryguje ich tajemnica zniknięcia

Zainteresowanie dzieci dinozaurami ma również związek z nagłym i tajemniczym wyginięciem tych stworzeń.

Jest to zjawisko, które wciąż intryguje ludzi w każdym wieku i inspiruje debatę naukową. Dla dzieci te ponadczasowe pytania są niezwykle fascynujące.

Stawia to dinozaury na równi z mitycznymi stworzeniami. Są jak postacie ze świata science fiction. Nie są całkiem realnymi zwierzętami, jak wilk czy słoń, ale też nie są wyimaginowane jak smok.

Dinozaury mają swoją własną rolę w dziecięcej wyobraźni. To istoty, które kiedyś istniały, ale już ich nie ma.

3. Są dumne z bycia ekspertem

Być może słyszeliście historię Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, która przyznało się do pomieszania informacji o jednym z prezentowanych okazów – wszystko dzięki dziesięcioletniemu chłopcu.

Dziecko odwiedziło muzeum wraz z rodziną i zauważyło błąd w nazwie jednego z dinozaurów. Powiedziało pracownikowi muzeum o błędzie i po sprawdzeniu źródeł, galeria przyznała się do popełnieniu błędu.

Wyobraź sobie, jak dumne są dzieci, kiedy potrafią zaimponować swoim rodzicom, recytując długie, skomplikowane nazwy gatunków dinozaurów. Potrafią rozpoznać każdego dinozaura po nazwie, kolekcjonują książki i figurki.

Młodzi fani dinozaurów z uwagą obserwują każdy dokument o życiu swoich ulubionych stworzeń.

Wiedza Twojego dziecka może nie raz Cię zaskoczyć. Satysfakcja z bycia ekspertem zachęca dzieci do pogłębiania wiedzy o świecie dinozaurów.

4. Są połączeniem z przeszłością

Dinozaury należą do odległej przeszłości. Do okresu przed mamą, tatą i dziadkami. Do czasów tak dalekich, że aż trudno sobie je wyobrazić.

Dzieci są ciekawe pochodzenia świata, w którym żyją. Jaka była Ziemia dawniej? Kim byli pierwsi ludzie?

Często zdarza się, że dzieci uwielbiają dinozaury, ponieważ rozumieją, że te bestie należą do świata poza ich rodziną i otoczeniem. Jest to coś pozytywnego i stymulującego dla młodego umysłu.

Dziecięca dłoń w odcisku łapy dinozaura

5. Nie są przerażające

Fascynacja dzieci dinozaurami wynika również z faktu, że stworzenia te już nie istnieją. Te olbrzymie jaszczurki rządziły ziemią na długo, zanim pojawili się ludzie. To sprawia, że ​​w gruncie rzeczy już nam nie zagrażają.

Fakt, że te przerażające stworzenia nie dzielą dziś z nami naszej planety jest bardzo pocieszający. Dzieciaki wiedzą, że te potwory z przeszłości nie mogą przyjść i zaatakować ich, bez względu na to, jak były okrutne, gdy żyły w zamierzchłych czasach.

Na koniec należy pamiętać, że dzieci mają tendencję do przechodzenia przez kolejne etapy zainteresowań. Wystarczy spojrzeć na zabawki z ich ostatnich urodzin, które już odrzuciły. Tak samo uzależnienie Twojego dziecka od wszystkiego, co związane z dinozaurami może nie przetrwać zbyt długo.

Ale nawet jeśli fascynacja dziecka dinozaurami jest tymczasowa, może to być dobra zabawa dla Was obojga.

Nauka o dinozaurach jest doskonałą okazją do odkrywania świata, karmienia kreatywności dziecka, zdobywania nowej wiedzy i wzbudzania zainteresowania nauką.

A kto wie – może masz w rodzinie przyszłego paleontologa!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.