Edukacja wirtualna: najważniejsze kwestie

Edukacja wirtualna: najważniejsze kwestie
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

W dzisiejszym artykule postaramy się wytłumaczyć na czym polega dość nowy sposób nauczania, jakim jest edukacja wirtualna.

Edukacja wirtualna to sposób nauczania, który stopniowo zyskuje coraz większą popularność. Wielu rodziców zwraca się w stronę instytucji korzystających z dobrodziejstw nowoczesnych technologii ze względu na ich liczne zalety.

Przykładowo rodzina, która często zmienia miejsce zamieszkania, może preferować, aby dziecko nie musiało zaczynać nauki w nowej szkole wraz z każdą przeprowadzką.

“Czynnik wywierający duży wpływ na edukację na odległość to technologie informacyjne i komunikacyjne. Nauczanie zdalne można osiągnąć dzięki zdobyczom technologii, a uczniowie rozwijają większą niezależność, samokontrolę, dyscyplinę oraz lepsze nawyki związane z uczeniem się, ponieważ to oni sami odpowiadają za wyniesienie jak największych korzyści z takiego sposobu nauczania.”

–Ferroni i Velásquez (cytat za César Augusto Sierra)–

Rozważając wybór edukacji wirtualnej należy znaleźć szkołę, która posiada certyfikację Ministerstwa Edukacji Narodowej. Plan nauczania musi być zbadany i zatwierdzony przez rząd. Dzięki temu będziesz miała pewność, że spełnia standardy i wymagania obowiązujące w tradycyjnych szkołach publicznych i prywatnych.

Edukacja wirtualna i jej zalety

1. Elastyczność

Dzięki edukacji wirtualnej uczniowie i ich rodziny mają szansę wybrać najbardziej dogodny czas nauki. Zazwyczaj rok szkolny ma taką samą długość i kalendarz jak w szkołach tradycyjnych, jednak dokładny harmonogram może się różnić. Zazwyczaj istnieje możliwość konsultacji z nauczycielem o każdej porze dnia lub natychmiastowego dostępu do nagrań z zajęć.

2. Czas wolny

W tradycyjnych szkołach dzieci spędzają średnio osiem godzin dziennie na wykonywaniu zadań szkolnych. Większość czasu zabierają im lekcje, przerwy, przemieszczanie się do szkoły i do domu oraz zajęcia pozalekcyjne.

Ucząca się dziewczyna

Z kolei w wirtualnych klasach każdego dnia odbywa się jedynie od pięciu do sześciu sesji. Poza tym istnieje możliwość wybiegnięcia do przodu z programem w tych przedmiotach, w których uczeń radzi sobie nad wyraz dobrze.

3. Koszt edukacji wirtualnej

Wbrew przekonaniom wielu osób, edukacja wirtualna jest o wiele tańsza od tradycyjnej. Rodziny mogą zaoszczędzić sporo środków wydawanych zazwyczaj na transport oraz niektóre aspekty tradycyjnego nauczania. Ale oczywiście na początku trzeba zainwestować w dobry komputer, słuchawki i mikrofon oraz odpowiednie materiały do nauki.

4. Zasoby multimedialne

To nie jest żaden sekret, że dzieci żyjące w dzisiejszych czasach korzystają z wielką łatwością ze zdobyczy technologii. Możliwość korzystania z interaktywnych materiałów do nauki, animacji oraz przestrzeni do nauki podobnej do mediów społecznościowych może stanowić doskonałe źródło motywacji.

5. Rozwój niezależności

Kiedy dziecko angażuje się w większym stopniu w proces uczenia się i staje się odpowiedzialne za własną edukację, zaczyna rozwijać w sobie takie cechy jak dyscyplina czy niezależność. Jest również w stanie poświęcać więcej czasu na naukę przedmiotów, które są dla niego trudniejsze, a mniej na te, które przychodzą mu łatwiej.

Dzięki temu może uczyć się we własnym tempie.

Wady edukacji wirtualnej

  • Osoby przeciwne takiemu modelowi nauczania twierdzą, że brakuje w nim interakcji społecznych. Chociaż na platformach bierze się udział w zadaniach grupowych, to kontakt z drugim człowiekiem nie odgrywa aż tak znaczącej roli.
  • Problemy natury technologicznej mogą utrudnić proces nauczania w środowisku wirtualnym. Jeżeli nie posiadasz dobrego komputera lub szybkiego łącza internetowego, Twoje dziecko będzie miało problem z korzystaniem z kursów we właściwy sposób.
  • Każdy uczeń jest inny. Niektórzy wymagają większego wsparcia i motywacji ze strony nauczycieli i kolegów z klasy. Poza tym dzieci, które mają problemy z koncentracją i zarządzaniem czasem z pewnością będą często się rozpraszać podczas nauki w domu.
  • Istnieją instytucje wirtualne, które nie są uznawane przez odpowiednie organy państwa. Jeżeli wybierzesz jedną z takich szkół, mogą pojawić się problemy z uznaniem dyplomu lub świadectw uzyskanych przez ucznia.
Lekcja na tablecie

Edukacja wirtualna powstała w odpowiedzi na potrzeby dzisiejszego społeczeństwa. Styl naszego życia sprawia, że coraz więcej rodziców decyduje się wybrać ten model kształcenia dla swoich dzieci.

Mimo licznych zalet tego modelu nauczania należy podkreślić, że nie każdy się w nim odnajdzie. Dlatego zanim się na niego zdecydujesz, musisz oceniać jakie strategie będą najlepsze dla Twojego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.