Moje dziecko gryzie – dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Moje dziecko gryzie – dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca, 2018

Wielu rodziców zastanawia się, dlaczego ich dziecko gryzie. Gryzienie to powszechny nawyk, który z różnych powodów pojawia się u dzieci od pierwszego do trzeciego roku życia.

Dzieci i niemowlęta używają ust by odkrywać, uczyć się i rozumieć otaczający je świat. Usta to jedna z pierwszych części ciała, które osiągają pełną wrażliwość. Jeśli weźmiesz to pod uwagę, to całkiem normalny okazuje się fakt, że dziecko gryzie.

Co więcej, podczas ząbkowania dzieci muszą przynieść ulgę obolałym dziąsłom. Ponieważ nie mają takiej samokontroli jak dorośli, mogą zacząć gryźć i żuć praktycznie wszystko.

Dzieci w wieku od pierwszego do trzeciego roku życia używają tego zachowania na początku procesu socjalizacji. Robią to zazwyczaj by zwrócić na siebie uwagę lub przejąć zabawkę.

Dziecko gryzie również gdy jest zdenerwowane lub sfrustrowane, na przykład podczas dużych zmian w życiu. Taki nawyk zazwyczaj zanika, gdy maluch idzie do żłobka i zaczyna rozwijać umiejętności komunikacyjne.

Oczywiście gryzienie może mieć poważniejszy powód, na przykład problemy emocjonalne. Oznacza to, że powinnaś uważnie przyglądać się dziecku, by zrozumieć, co wywołuje jego zachowanie.

Poniżej znajdziesz kilka przyczyn gryzienia.

Mama trzymająca na rękach dziecko gryzące ją w nos

Dlaczego dziecko gryzie – 5 powodów

Badania przeprowadzone przez American National Association for the Education of Young Children wskazują na pięć głównych powodów, które mogą skłonić dziecko do gryzienia.

Odkrywanie

Dzieci i niemowlęta używają wszystkich zmysłów, by poznać otaczający je świat. Oznacza to, że mogą nawet ugryźć inne dziecko. Jeśli tak się stanie, wystarczy zwrócić maluchowi uwagę i zazwyczaj takie zachowanie już się nie powtórzy.

Uwaga

Dziecko może gryźć również by zwrócić na siebie uwagę dorosłych i rówieśników. W tym przypadku bardzo istotne jest, by wytłumaczyć mu, że takie zachowanie jest złe i sprawia innym ból.

Stanowczo powiedz dziecku, że nigdy nie powinno tak robić. Naucz je, że powinno porozumiewać się używając słów i nie raniąc innych.

Obrona

Jeśli dziecko zaczyna poznawać inne dzieci w nieznanym otoczeniu, może próbować je gryźć.

Dziecko często używa gryzienia jako obrony przed innymi dziećmi. W takim wypadku zapewnij maluszka, że jest bezpieczny i nikt go nie skrzywdzi.

Kontrola

Dzieci odczuwają silną potrzebę posiadania autonomii i kontroli. Kiedy zauważą, jaki efekt wywołuje gryzienie osób w ich otoczeniu, mogą zacząć czuć się silniejsze i ważniejsze.

Aby skorygować takie działanie, musisz nauczyć dziecko dobrego zachowania, na przykład dzielenia się zabawkami, dziękowania i miłego odnoszenia się do innych. Pokaż dziecku, że może zyskać szacunek u rówieśników bez uciekania się do przemocy.

Zmiana

Kolejna przyczyna gryzienia to problemy emocjonalne lub duża zmiana w życiu dziecka, na przykład pojawienie się młodszego brata lub siostry.

Inne częste przyczyny to przeprowadzka i poznawanie nowych dzieci w żłobku. Gryzienie to sposób na zwrócenie na siebie uwagi i wyrażenie uczuć dotyczących zachodzącej sytuacji.

Co możesz poradzić

Mówienie dziecku, że ma czegoś nie robić nie oznacza, że zrozumie, co robi źle. Gdy maluch dorasta, zaczyna naśladować zachowania rodziców i osób ze swojego otoczenia.

Dlatego też tak istotne jest, by rodzice dawali dobry przykład. Pokaż dziecku, że istnieją inne sposoby odnoszenia się do ludzi.

Używanie słów do rozwiązywania problemów, działanie na zmianę, proszenie o pożyczenie zabawek, przytulanie i szanowanie innych – wszystkich tych zachowań można nauczyć się przez naśladowanie.

Chwal dziecko, gdy zachowuje się dobrze, aby zrozumiało, że powinno tak robić. Możesz na przykład pogratulować mu, gdy spokojnie bawi się z przyjacielem.

Dziecko nigdy nie powinno odpowiadać przemocą na przemoc. To, że ktoś je ugryzie, nie oznacza, że powinno zachowywać się tak samo.

Dziecko gryzie palec dorosłego

Co zrobić, gdy dziecko gryzie

Po pierwsze powinnaś obserwować dziecko i zrozumieć, dlaczego gryzie. Takie zachowanie może nie zniknąć w trakcie jednego dnia, dlatego też spokój i zrozumienie to klucz do osiągnięcia długoterminowych rezultatów.

Jak możesz oduczyć dziecko gryzienia?

  • Pomyśl o tym, kiedy i dlaczego dziecko gryzie.
  • Nie trać dziecka z oczu, gdy jest w okolicy innych dzieci. Będzie czuło się bezpieczniejsze w Twojej obecności.
  • Zachowaj spokój, gdy dziecko kogoś ugryzie. Wytłumacz mu, co zrobiło źle. Powiedz, że nigdy nie powinno gryźć innych dzieci. Do ust powinno wkładać jedynie jedzenie.
  • Zapytaj innych rodziców o sposoby, jakie stosują u swoich dzieci. Ich rady mogą okazać się pomocne.
  • Nie krzycz na dziecko ani go nie karz. Postaraj się je zrozumieć.

Pamiętaj, że gdy dziecko rozwija się i rośnie, może nabierać nawyki, które muszą zostać skorygowane. Najistotniejsze jest zrozumienie przyczyn jego zachowania.

Zawsze wspieraj dziecko. Jeśli czujesz się niepewnie, poproś innych rodziców o wskazówki. Mogą mieć własne, sprawdzone metody, na które Ty nie wpadłaś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.