Pierwsze zęby dziecka pojawiają się zazwyczaj w czwartym miesiącu życia. Jednak czasem mogą się wyrosnąć dopiero gdy dziecko ukończy pierwszy rok życia. Nie musisz się martwić, jeśli pierwsze zęby dziecka zaczną pojawiać się trochę później. W końcu każdy maluch jest inny.
W jakiej kolejności pojawiają się pierwsze zęby dziecka?
W większości przypadków kolejność pojawiania się zębów mlecznych u dziecka wspomaga zmianę diety. Pierwsze zęby to siekacze, przydatne do żucia warzyw i miękkich pokarmów. Następnie wyrzynają się zęby trzonowe oraz kły, które są używane podczas gryzienia mięsa.
Jak już wspomnieliśmy, czas wyrzynania się zębów jest zróżnicowany, ale zazwyczaj cały proces kończy się między 20 a 30 miesiącem życia. Oczywiście mogą zdarzać się wyjątki. Bywa nawet, że dzieci rodzą się z wyrośniętymi zębami, ale to dość rzadkie przypadki.
Gdy zaczynają pojawiać się mleczaki, dziecko może bardziej się ślinić i gryźć różne rzeczy. Niektóre przechodzą przez ten proces bezboleśnie, inne zaś bywają zirytowane oraz mają napady płaczu podczas snu i karmienia.
Próchnica może rozwinąć się również u dzieci, a u niemowląt zdarza się bardzo często.
Objawy ząbkowania
Gdy pojawiają się pierwsze zęby dziecka można zaobserwować dość łagodne objawy. Niektóre dzieci nawet nie zauważają ząbkowania, zaś inne mogą mieć gorączkę lub biegunkę.
Oto charakterystyczne objawy:
Pierwsze zęby dziecka mogą chować się pod dziąsłami przez jakiś czas lub przebić je nagle i niespodziewanie.
Gdy ząb ma się przebić zmienia się wygląd dziąseł – stają się opuchnięte, a po naciśnięciu widać białawe i twarde wypustki. Maluch może być poirytowany z powodu bólu.
Zazwyczaj ząbkowaniu towarzyszy nieznaczny dyskomfort, np. gorączka i objawy podobne do przeziębienia. Może również wystąpić biegunka i rozdrażnienie.
Jak zmniejszyć ból towarzyszący ząbkowaniu
Nie ma znaczenia, w jakim wieku występuje ząbkowanie. Kiedy zęby zaczną się wyrzynać, należy podjąć odpowiednie działania, które mogą zmniejszyć ból(jeśli występuje) towarzyszący temu procesowi.
Polecamy następujące sposoby:
Owiń palec sterylną gazą i delikatnie masuj dziąsła. To bardzo skuteczny sposób na zmniejszenie bólu wywołanego ząbkowaniem.
Możesz również pocierać dziąsła kostką lodu owiniętą w sterylną gazę.
Daj dziecku do ssania twardy gumowy gryzak, który zmniejszy ból dziąseł. Ciekawe kolory smoczka przyciągają uwagę dziecka i odwracają ją od bólu.
Istnieją specjalne naturalne maści anestetyczne, które zmniejszają ból.
Jak czyścić pierwsze zęby dziecka
Przed pojawieniem się pierwszych zębów możesz delikatnie czyścić dziąsła dziecka wilgotną szmatką, aby przyzwyczaiło się do tej czynności.
Kiedy pojawią się pierwsze zęby możesz dalej czyścić je wilgotną szmatką. Jednak w momencie, gdy wprowadzisz inne pokarmy powinnaś zacząć używać specjalnej małej szczoteczki do zębów o bardzo delikatnych włóknach.
Mycie zębów staje się bardzo istotne gdy dziecko ukończy 18 miesiąc życia, bo zazwyczaj wtedy pojawiają się zęby trzonowe. Właśnie w nich mogą gromadzić się resztki pożywienia. Warto myć zęby dziecka od dwóch do trzech razy dziennie, zwłaszcza przed snem.
Europejska Akademia Stomatologii Pediatrycznej zaleca szczotkować zęby dwa razy dziennie przy użyciu specjalnej pasty do zębów dla dzieci. Nie powinno się używać pasty do zębów dla dorosłych, bo może wywołać fluorozę. Pasta dla dzieci poniżej drugiego roku życia musi mieć koncentrację składników aktywnych 500 ppm.
Należy podkreślić raz jeszcze, że każde dziecko jest inne. Zęby wyrosną wtedy, gdy przyjdzie na to czas. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz skontaktować się z pediatrą lub dentystą.
Gruczolistość pochwy to choroba, której leczenie należy rozpocząć szybko i sprawnie, nawet jeśli nie jest w stanie zaawansowanym. Dzięki temu kobieta będzie w stanie uniknąć długotrwałego dyskomfortu. Szacuje się, że gruczolistość pochwy występuje u 0,3 na 100.000 kobiet. U cierpiących na nią pacjentek…
Jeśli dokucza Ci krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką lub jeśli Twoja miesiączka jest bardzo obfita, może to oznaczać że Twój organizm nie funkcjonuje prawidłowo. W dzisiejszym artykule znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć jeśli chodzi o nietypowe, nieregularne i obfite krwawienia maciczne.…
Wychodzisz z dzieckiem na spacer i widzisz wyraźnie, że wiele maluchów bawi się w spokoju, a Twoja pociecha natychmiast jest atakowana przez komary. A więc od czego zależą częste ugryzienia komarów? Czy można im skutecznie zapobiec? Dlaczego są osoby, których…
Z 5 zmysłów zmysł wzroku jest tym, który najbardziej pomaga nam postrzegać otaczający nas świat. Rozwój wzroku jest stopniowy i w głównej mierze występuje w pierwszych miesiącach życia. Jak więc dbać o zdrowie oczu dziecka? Czy wiesz, że ponad połowa…
Spożywanie kofeiny podczas karmienia piersią i w ciąży, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, może być szkodliwe dla dziecka. Zmniejszając spożycie kofeiny możesz uchronić maluszka przed chorobami. Wiele mam lubi w ciągu dnia pić kawę lub inne napoje z kofeiną. Jednak mogą…
Zawsze pojawiają się wątpliwości dotyczące karmienia piersią, zarówno u początkujących, jak i doświadczonych matek. Na przykład wiele osób zastanawia się, czy mają wystarczającą ilość mleka, aby zaspokoić potrzeby swoich noworodków i jakie są jego szczytowe wartości produkcyjne. Szczytowe wartości w produkcji…