Pierwsze zęby dziecka - co musisz wiedzieć

Pierwsze zęby dziecka - co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca, 2018

Pierwsze zęby dziecka pojawiają się zazwyczaj w czwartym miesiącu życia. Jednak czasem mogą się wyrosnąć dopiero gdy dziecko ukończy pierwszy rok życia. Nie musisz się martwić, jeśli pierwsze zęby dziecka zaczną pojawiać się trochę później. W końcu każdy maluch jest inny.

W jakiej kolejności pojawiają się pierwsze zęby dziecka?

W większości przypadków kolejność pojawiania się zębów mlecznych u dziecka wspomaga zmianę diety. Pierwsze zęby to siekacze, przydatne do żucia warzyw i miękkich pokarmów. Następnie wyrzynają się zęby trzonowe oraz kły, które są używane podczas gryzienia mięsa.

Jak już wspomnieliśmy, czas wyrzynania się zębów jest zróżnicowany, ale zazwyczaj cały proces kończy się między 20 a 30 miesiącem życia. Oczywiście mogą zdarzać się wyjątki. Bywa nawet, że dzieci rodzą się z wyrośniętymi zębami, ale to dość rzadkie przypadki.

Gdy zaczynają pojawiać się mleczaki, dziecko może bardziej się ślinić i gryźć różne rzeczy. Niektóre przechodzą przez ten proces bezboleśnie, inne zaś bywają zirytowane oraz mają napady płaczu podczas snu i karmienia.

Próchnica może rozwinąć się również u dzieci, a u niemowląt zdarza się bardzo często.

Objawy ząbkowania

Gdy pojawiają się pierwsze zęby dziecka można zaobserwować dość łagodne objawy. Niektóre dzieci nawet nie zauważają ząbkowania, zaś inne mogą mieć gorączkę lub biegunkę.

Oto charakterystyczne objawy:

  • Pierwsze zęby dziecka mogą chować się pod dziąsłami przez jakiś czas lub przebić je nagle i niespodziewanie.
  • Gdy ząb ma się przebić zmienia się wygląd dziąseł – stają się opuchnięte, a po naciśnięciu widać białawe i twarde wypustki. Maluch może być poirytowany z powodu bólu.
  • Zazwyczaj ząbkowaniu towarzyszy nieznaczny dyskomfort, np. gorączka i objawy podobne do przeziębienia. Może również wystąpić biegunka i rozdrażnienie.
Dziecko wkładające palec do ust i gryzące go

Jak zmniejszyć ból towarzyszący ząbkowaniu

Nie ma znaczenia, w jakim wieku występuje ząbkowanie. Kiedy zęby zaczną się wyrzynać, należy podjąć odpowiednie działania, które mogą zmniejszyć ból (jeśli występuje) towarzyszący temu procesowi.

Polecamy następujące sposoby:

  • Owiń palec sterylną gazą i delikatnie masuj dziąsła. To bardzo skuteczny sposób na zmniejszenie bólu wywołanego ząbkowaniem.
  • Możesz również pocierać dziąsła kostką lodu owiniętą w sterylną gazę.
  • Daj dziecku do ssania twardy gumowy gryzak, który zmniejszy ból dziąseł. Ciekawe kolory smoczka przyciągają uwagę dziecka i odwracają ją od bólu.
  • Istnieją specjalne naturalne maści anestetyczne, które zmniejszają ból.

Jak czyścić pierwsze zęby dziecka

Przed pojawieniem się pierwszych zębów możesz delikatnie czyścić dziąsła dziecka wilgotną szmatką, aby przyzwyczaiło się do tej czynności.

Kiedy pojawią się pierwsze zęby możesz dalej czyścić je wilgotną szmatką. Jednak w momencie, gdy wprowadzisz inne pokarmy powinnaś zacząć używać specjalnej małej szczoteczki do zębów o bardzo delikatnych włóknach.

Uśmiechnięta mama przytulająca dziecko samodzielnie myjące zęby

Mycie zębów staje się bardzo istotne gdy dziecko ukończy 18 miesiąc życia, bo zazwyczaj wtedy pojawiają się zęby trzonowe. Właśnie w nich mogą gromadzić się resztki pożywienia. Warto myć zęby dziecka od dwóch do trzech razy dziennie, zwłaszcza przed snem.

Europejska Akademia Stomatologii Pediatrycznej zaleca szczotkować zęby dwa razy dziennie przy użyciu specjalnej pasty do zębów dla dzieci. Nie powinno się używać pasty do zębów dla dorosłych, bo może wywołać fluorozę. Pasta dla dzieci poniżej drugiego roku życia musi mieć koncentrację składników aktywnych 500 ppm.

Należy podkreślić raz jeszcze, że każde dziecko jest inne. Zęby wyrosną wtedy, gdy przyjdzie na to czas. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz skontaktować się z pediatrą lub dentystą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.