Dziecko będzie miało rodzeństwo - jak to przekazać?

Dziecko będzie miało rodzeństwo - jak to przekazać?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Kiedy Twoje dziecko będzie miało rodzeństwo, rodzice nie tylko muszą stawić czoła okresowi ciąży i związanym z nią zmianom, ale także zazdrości wobec nowego członka rodziny u starszego brata lub siostry.

Dlatego przed pojawieniem się niesławnej zazdrości dobrze jest wiedzieć, jak podejść do tej sytuacji już od samego początku. Oto kilka strategii, które pomogą Ci poinformować, że Twoje starsze dziecko będzie miało rodzeństwo.

Dziecko będzie miało rodzeństwo? Jak mu to przekazać?

Jeśli podjęłaś już decyzję, pamiętaj, że małym dzieciom brakuje perspektywy i nie wiedzą jak prawidłowo zmierzyć upływ dni, tygodni lub miesięcy. Długotrwałe czekanie może spowodować, że stracą zainteresowanie lub uwierzą, że obecna sytuacja nigdy się nie zmieni.

I chociaż nie ma właściwej lub złej metody, aby przekazać, że Twoje dziecko będzie miało rodzeństwo, sposób, w jaki to zrobisz, będzie zależał zarówno od dojrzałości malucha, jak i jego wieku. Powiedzenie dwulatkowi, że niedługo na świat przyjdzie nowy członek rodziny to nie to samo, co powiedzenie tego 8 – latkowi.

Dziecko malujące na brzuchu matki

Jeśli Twój pierworodny lub pierworodna ma co najmniej 4 lata, ogłaszaj takie wiadomości po pierwszych trzech miesiącach ciąży. Wtedy minie największe ryzyko poronienia. Jednak jeśli Twoje pierwsze dziecko ma mniej niż 4 lata – najlepiej jest poczekać do ostatniego trymestru lub, gdy rozmiar brzucha stanie się widoczny.

Od ósmego roku życia dzieci są nieco bardziej dojrzałe i lepiej rozumieją wiele rzeczy. W takim przypadku Twoja mowa może odzwierciedlać „bardziej dorosły” sposób przekazywania wiadomości. Z pewnością po powierzeniu mu tych informacji, Twoje dziecko będzie miało ochotę zaangażować się w przybycie rodzeństwa. Wtedy nie powinnaś go powstrzymywać.

Nowe rodzeństwo i nowy świat

Gdy Twoje dziecko już wie, że będzie mieć rodzeństwo, pomóż mu wziąć udział w tym wydarzeniu. Pokaż mu badania USG i opowiedz mu historię o tym, co dzieje się w Tobie.

Możesz także pozwolić sobie na wspólne wyobrażenia sobie o tym, co robi dziecko. Możesz również pozwolić mu delikatnie dotykać Cię po brzuchu, aby wcześnie połączyło się z rodzeństwem. Wykorzystaj te chwile zjednoczenia, aby przypomnieć maluchowi jak bardzo go kochasz.

Pamiętaj, aby często informować go również jaka jesteś szczęśliwa. Powiedz mu również jak szczęśliwe będzie to nowo narodzone dziecko, że ma tak wspaniałe starsze rodzeństwo. To, w jaki sposób przekazujesz wiadomości jest kluczowe. Może definiować wszystko, co dzieje się dalej, więc istotna jest ich naturalna komunikacja.

Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż 4 lata, może już chcieć mieć rodzeństwo.

Szczęśliwe rodzeństwo

Najlepiej byłoby, gdyby oboje rodzice wspólnie przekazywali takie wiadomości, ponieważ posiadanie dziecka to sprawa rodzinna. Dobrą metodą jest zrobienie tego w czasie, gdy wszyscy są szczęśliwi, aby powiązać przybycie dziecka z czymś pozytywnym. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest naturalna rozmowa, aby dziecko nie czuło się niespokojnie.

Oprócz naturalnej rozmowy jedną z najbardziej przydatnych wskazówek jest dzielenie się wiadomościami z wielką radością. Pamiętaj, że posiadanie rodzeństwa jest cudem i czymś cudownym oraz pozytywnym. W przyszłości oboje dzieci będą mogły wspólnie się bawić i udzielać sobie nawzajem wsparcia na całe życie.

Przekaż ten pomysł swojemu najstarszemu dziecku, aby dostrzegł pojawienie się nowego malucha w rodzinie jako początek czegoś cennego. Dla nich obojga będzie to nieskończona liczba zabawnych przygód.

Szczęśliwe i realistyczne ogłoszenie

Strategie obejmują czytanie opowieści o dzieciach oczekujących na rodzeństwo. Bez wątpienia mogą one pomóc Twojemu najstarszemu dziecku lepiej zrozumieć jego własne uczucia.

Wyjaśnij zmiany, które będą miały miejsce w życiu Twojej rodziny z nieustannie optymistycznej, ale realistycznej perspektywy. Na przykład, Twoje najstarsze dziecko powinno wiedzieć, że tak jak wtedy, gdy się urodziło, również jego młodsze rodzeństwo będzie również wymagało wiele opieki i uwagi.

Poinformuj je, że małe dzieci nie potrafią jeszcze nic zrobić samodzielnie. Jeśli pominiesz jakiekolwiek szczegóły, które mogłyby się mu nie podobać, będzie miało przykrą niespodziankę i nie będzie wiedziało jak sobie z tym poradzić.

Wielu rodziców obawia się, że ich dzieci zaczną zadawać niewygodne pytania. Nie bój się, jeśli Twoje dziecko zapyta, skąd pochodzą dzieci. Wręcz przeciwnie: nie przegap tej okazji, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Zgodnie z ogólną zasadą, dzieci będą bardziej zainteresowane wiedzą skąd pochodzą. Dlatego nie twórz opowieści o bocianach, i tym podobne… Zamiast tego rozmawiaj ze swoim dzieckiem szczerze i realistycznie, ponieważ prawda jest zawsze najlepszym narzędziem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • BAÑOS CHORLANGO, J. L. (2014). ¿ COMO APRENDER A SOBRELLEVAR LOS CAMBIOS CONDUCTUALES DE NIÑOS Y NIÑAS DE 3 AÑOS DE EDAD POR LA LLEGADA DE UN NUEVO HERMANO O HERMANA AL HOGAR? ESCUELA PARA PADRES DIRIGIDA A CREAR UN AMBIENTE ESTABLE ENTRE LOS MIEMBROS DE LA FAMILIA Y EL NUEVO BEBE DIRIGIDA A PADRES DE FAMILIA DEL CENTRO DE DESARROLLO INFANTIL” RINCÓN DE LUZ” DEL DMQ DURANTE EL AÑO LECTIVO 2014-2015 (Bachelor’s thesis). https://dspace.cordillera.edu.ec/handle/123456789/1748
  • Burke, E. (2020). ¿ CÓMO HABLAR DE SEXUALIDAD CON NUESTROS HIJOS?. La Salle, 7. https://scholar.google.es/scholar?hl=es&as_sdt=0%2C5&as_ylo=2018&q=de+d%C3%B3nde+vienen+los+ni%C3%B1os&btnG=#d=gs_qabs&t=1652258214024&u=%23p%3DdtUukshEcYEJ
  • Morales, G. H., & Guijarro, C. J. (2003). La educación sexual de la primera infancia: guía para madres, padres y profesorado de educación infantil (Vol. 155). Ministerio de Educación.
  • Paredes Rojas, N. A. (2017). Nano-llega un nuevo hermano(Bachelor’s thesis, Uniandes). https://repositorio.uniandes.edu.co/bitstream/handle/1992/18902/u729228.pdf?sequence=1
  • SHUGULI MANGUIA, C. Y. (2013). ESTABILIDAD EMOCIONAL. GUÍA DE ORIENTACIÓN SOBRE LA PREPARACIÓN DEL NIÑO/A PARA LA LLEGADA DE UN NUEVO HERMANO DIRIGIDA A PADRES DE FAMILIA (Bachelor’s thesis). http://www.dspace.cordillera.edu.ec:8080/xmlui/handle/123456789/1304

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.