Nauka samodzielnego jedzenia – jak zachęcić do tego dziecko?

Nauka samodzielnego jedzenia – jak zachęcić do tego dziecko?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 28 października, 2018

Opanowanie samodzielnego jedzenia przez dziecko nie jest łatwe. W tym artykule przedstawimy kilka podpowiedzi, które mogą Ci pomóc w tym przejściowym okresie.

Gdy dziecko opanuje sztukę samodzielnego jedzenia, rodzice zyskują więcej czasu na wykonywanie innych zadań. Oznacza to również, że wszyscy członkowie rodziny mogą jeść w tym samym czasie.

Aby to umożliwić, musisz towarzyszyć dziecku w nauce samodzielnego jedzenia.

Musisz koniecznie zadbać o to, by jedzenie było pokrojone w bardzo małe kawałki. Dzięki temu dziecko się nie zakrztusi. Chwal je, widząc jego próby. To zachęci je do dalszej nauki.

Między 12. a 15. miesiącem życia, w zależności od stopnia zaawansowania umiejętności motorycznych, dziecko jest w stanie utrzymać w ręku łyżeczkę i brać ją do ust. Oto krok milowy w procesie nauczania samodzielnego jedzenia.

W wieku dwóch lat dzieci zazwyczaj zaczynają używać widelca. Radzimy jednak nie obarczać jeszcze dziecka nauką krojenia jedzenia nożem. Używanie noża może być niebezpieczne i musi być stale kontrolowane.

Nauka samodzielnego jedzenia – 5 podpowiedzi

Aby zachęcić maluszka do nauki samodzielnego jedzenia musisz zastosować określone strategie. Oto kilka podpowiedzi:

1. Wybieraj jedzenie, które można jeść rękoma

Pierwszy krok w nauce samodzielnego jedzenia to jedzenie pokarmów rękoma. Powinnaś pokroić jedzenie w małe kawałki, które można łatwo pogryźć i połknąć. Wybieraj jedzenie, które łatwo rozpuści się w ustach.

Jeśli dziecko jest starsze i już umie chwytać rzeczy rękoma, możesz zacząć naukę jedzenia sztućcami. Aby to ułatwić, pokrój jedzenie na małe kawałki, łatwe do nabicia na sztućce, i daj maluchowi widelec.

Dziecko siedzące przy stole, podnoszące do góry rękę z widelcem

Istnieją pokarmy, które dziecko łatwo strawi. Wybierz kawałki dojrzałych owoców, na przykład banana, mango lub brzoskwini, ugotowane miękkie warzywa, na przykład marchewki lub makaron i kawałki sera.

2. Przygotuj ulubione danie dziecka

Jeśli zauważysz, że dziecko ma trudności w jedzeniu bez Twojej pomocy, możesz spróbować przygotować jego ulubione danie. Z pewnością nauka przyjdzie mu łatwiej, jeśli jedzenie, które przed nim postawisz, przyciągnie jego uwagę.

Potrawa, którą przygotujesz, zmotywuje maluszka do podniesienia widelca i jedzenia bez pomocy rodziców lub innych członków rodziny.

3. Jedz obok maluszka

Dziecko najlepiej uczy się obserwując dorosłych. Dlatego też posiłki jedzone całą rodziną świetnie nadają się do nauki samodzielnego jedzenia. Dziecko powtarza i naśladuje ruchy innych osób oraz cieszy się ich towarzystwem.

To o wiele lepsze rozwiązanie niż obserwowanie dziecka, która stara się jeść samodzielnie w samotności. Pozytywne nastawienie dodaje pewności siebie dziecku, co umożliwia szybszą naukę.

“Między 12. a 15. miesiącem życia, w zależności od stopnia zaawansowanie umiejętności motorycznych, dziecko jest w stanie utrzymać w ręku łyżeczkę i brać ją do ust. W wieku dwóch lat zazwyczaj zaczyna używać widelca.”

4. Zaangażuj całą rodzinę

Z psychologicznego punktu widzenia aby dziecko zaczęło jeść bez Twojej pomocy, powinnaś pokazać mu, że jedzenie to coś, co robią dorośli i starsze rodzeństwo. Dzięki temu maluch dość szybko zacznie jeść samodzielnie.

Wszyscy członkowie rodziny powinni zaangażować się w naukę, jednak nikt nie powinien robić kroku do tyłu i karmić dziecka.

Dziecko w śliniaku z zalaną brodą, jedzące łyżką zupę - nauka samodzielnego jedzenia

5. Przygotuj się na armagedon

Gdy dziecko uczy się samodzielnego jedzenia, musisz przygotować się na armagedon. Bardzo możliwe, że podczas nauki pobrudzi stół i zaplami ubrania.

Aby tego uniknąć warto założyć maluszkowi śliniaczek, który zmniejszy bałagan. Nie będziesz w stanie uniknąć plam, ale używanie podkładek i śliniaczków ułatwi czyszczenie.

Podsumowując: pamiętaj, by dawać dziecku dużo wsparcia, bądź cierpliwa i chwal każdy najmniejszy sukces. Polecamy stworzyć przyjemną atmosferę podczas posiłku, co pomoże w szybkiej nauce.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.