Dyktando - czemu jest tak ważne i jakie korzyści przynosi?

Dyktando - czemu jest tak ważne i jakie korzyści przynosi?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dyktando przynosi o wiele więcej korzyści, niż nauka słownictwa i pisanie. Z tego powodu staje się bardzo ważnym narzędziem edukacyjnym.

Ile razy rozmawiałeś z Twoim dzieckiem i zauważyłeś, że nie rozumie ono dobrze tego, co mówisz lub nie zwraca na Ciebie uwagi? Cóż, tę niepożądaną sytuację można zredukować za pomocą skutecznych narzędzi. Jednym z nich jest dyktando, które opiszemy poniżej.

I to dlatego, choć może się to wydawać zaskakujące, dyktanda są bardzo prostymi ćwiczeniami, które mają wiele zalet. Czasami nie musimy szukać skomplikowanych formuł, aby dotrzeć do naszych maluchów i poprawić komunikację.

Dyktando – jak je stosować

Dyktowanie może być nudnym i rutynowym ćwiczeniem dla malucha. Ale też może stać się przyjemnym momentem, jeśli wiemy, jak wykorzystać zalety i wzmocnić jego korzyści.

Mama z synem przy komputerze

Pomyśl na przykład o zabawnych dyktandach, które pozwalają maluchom się śmiać i wzmacniają ich poczucie humoru. W tym artykule wyjaśnimy, czego nasze dzieci mogą się nauczyć dzięki temu narzędziu edukacyjnemu.

Nawiasem mówiąc, wiesz, co to jest dyktando, prawda? Pamiętaj: wybierasz tekst i czytasz go na głos, podczas gdy dziecko pisze to, co słyszy. To takie proste, a jednocześnie niezwykle korzystne dla najmłodszych. Zarówno w klasie, jak i w domu.

Zalety korzystania z dyktanda

Wiedząc już, jak wygląda dyktando, wymienimy wszystkie korzyści, jakie to narzędzie przynosi naszym dzieciom. Mamy nadzieję, że sporządzasz notatki!

Dyktando wzmacnia logiczne myślenie

Dziecko rozpoznaje i odtwarza słowa, które po złożeniu mają sens i są spójne jako zdania. W związku z tym ich logiczne rozumienie jest wzmocnione przez zrozumienie semantycznej struktury tekstu.

Stymuluje kreatywność

Stymulowane są zdolności twórcze dzieci, ponieważ za pomocą słów dzieci doskonalą swoje słownictwo. Dzięki temu mogą lepiej wyrażać swoje emocje, uczucia, pomysły itp.

Dyktando poprawia koncentrację

Jest to bardzo ważna korzyść, która może być bardzo ważna w przypadku dzieci cierpiących na zaburzenia koncentracji, są bardzo nerwowe lub bezpośrednio nadpobudliwe. Dzieje się tak, ponieważ to zajęcie wymaga skupienia i uwagi ze strony dziecka, które musi odciąć się od zewnętrznych bodźców.

Dyktando poprawia pamięć

Znacznie poprawia się również pamięć krótkotrwała, ponieważ dziecko musi zapamiętać całe zdania, które później zapisze w swoim zeszycie.

Pomaga również w tym sensie, że poszerzając słownictwo, maluch uczy się nowych słów, które będą już częścią jego świadomości do późniejszego wykorzystania w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Usprawnia pracę zespołową

Dyktowanie poprawia pracę zespołową, gdy jest przeprowadzane w grupie. Jedno z dzieci może dyktować innym, tak aby były one zmuszone do współpracy i wspólnego działania. To również wzmacnia więzi towarzyskie.

Dyktando ułatwia lepsze zrozumienie tekstu

Dziecko, które potrafi poprawnie czytać, poprawia także zdolność rozumienia w innych przypadkach. Tak więc za każdym razem, gdy będzie się uczyć lub czytać książkę dla samej przyjemności, będzie w stanie lepiej zrozumieć jej treść i łatwiej będzie mu przyswoić pojęcia.

Bardziej obszerne słownictwo

Dyktanda pozwalają dzieciom poszerzyć swoje słownictwo. Dzięki temu poprawiają one swoją ekspresję, czują się bezpieczniej, gdy mówią, mają większą łatwość komunikowania się, wyrażania siebie i rozpoczynania rozmów z innymi.

Bujniejsza wyobraźnia

Im bardziej fantazyjny jest tekst lub im więcej zawiera terminów, których maluch może się nauczyć, tym lepiej działa jego wyobraźnia i tym większa zdolność poszerzania słownictwa.

Łatwość czytania

Czytanie będzie istotnym elementem w przyszłym życiu dziecka. Będzie musiał czytać w pracy, na lekcji, dla przyjemności itp. Dlatego dzięki dyktandom ułatwiamy obecny i przyszły rozwój małoletniego.

Klasa

Poprawia zdolności poprawiania samego siebie

Dziecko uczy się poprawiać siebie. W ten sposób odkrywa, że ​​błędy są częścią życia i jednocześnie może je naprawić, nie wpływając na jego bezpieczeństwo i poczucie własnej wartości.

Dyktando poprawia rozumienie ze słuchu

Poprawia także rozumienie ze słuchu. Tak więc, kiedy dziecko słucha innych ludzi, którzy do niego mówią, może lepiej ich zrozumieć.

Zachęca do czytania

Czytanie jest często wspaniałym nawykiem dzieci. Przez całe życie będą musieli czytać, czy to w klasie, w pracy, czy dla przyjemności. Dzięki dyktandom osiągną coraz lepsze zrozumienie otaczającego ich świata oraz poszerzą swoje horyzonty, kulturę i wiedzę.

Krótko mówiąc, jeśli możesz nakłonić Twoje dzieci lub uczniów do codziennego ćwiczenia, możesz w pełni wykorzystać te korzyści płynących z dyktowania i wiele więcej. Powodzenia i dobrej zabawy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cassany, D. (2004). El dictado como tarea comunicativa. Universidad Colegio Mayor de Cudinamarca: Tabula Rasa.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.