Aby dzieci Cię słuchały, musisz panować nad złością

Aby dzieci Cię słuchały, musisz panować nad złością
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dawanie przykładu to jeden ze sposobów, który pozwala rodzinie się rozwijać. To, co dzieje się codziennie w domu na ogół przekłada się także na inne aspekty życia. Z tego powodu, jeśli chcesz, aby dzieci Cię słuchały, musisz panować nad złością. Warto korzystać z każdej okazji, by nauczyć dziecko odpowiedniego zachowania w sposób pozbawiony negatywnego nacechowania.

Chociaż brzmi to prosto, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Chodzi jednak o to, aby starać się stosować inteligencję emocjonalną we wszystkich codziennych sytuacjach. To narzędzie pozwala przyjąć najlepszą postawę w pewnych sytuacjach, które mogą wystawiać Twoją cierpliwość na próbę. Aby dzieci Cię słuchały, musisz nabyć pewne umiejętności.

Według Salovey’a i Mayera inteligencja emocjonalna to: „Zdolność do monitorowania własnych i czyichś uczuć, rozróżniania ich i wykorzystywania tych informacji do kierowania własnym myśleniem i działaniem”.

Więc zanim się zdenerwujesz z jakiegokolwiek powodu, przeanalizuj sytuację i zareaguj we właściwy sposób. Jeśli chcesz, aby dzieci Cię słuchały, za wszelką cenę unikaj zachowań, o których wiesz, jako osoba dorosła, że mogą wpłynąć na rozwój emocjonalny Twoich dzieci.

Mama mówi do ucha dziecka - aby dzieci Cię słuchały, musisz panować nad złością

Dlaczego się denerwujemy?

Według specjalistów, gniew jest podstawowym i uniwersalnym uczuciem, które wszyscy ludzie i zwierzęta są w stanie odczuwać. Jego znaczenie dla przetrwania jest ogromne. Niemniej bycie drażliwym rodzicem nie jest najlepszym sposobem na wychowanie dziecka.

W żadnym wypadku nie oznacza to, że powinniśmy ukrywać te negatywne emocje. Złość jest czymś normalnym, tak jak odczuwanie wszelkiego rodzaju innych emocji. W każdym razie chodzi o to, aby nie pozwolić złości ograniczyć perspektywy patrzenia na rzeczy, które się nam nie podobają, ponieważ niekontrolowany gniew wpływa negatywnie nie tylko na dziecko, ale i na całe otoczenie.

Na przykład wyobraź sobie, że Twój syn zbił kieliszek, bawiąc się piłką w domu. Nawet jeśli czujesz się bardzo zdenerwowana, pamiętaj, że aby dzieci Cię słuchały, musisz panować nad nerwami. Oddychaj spokojnie i wytłumacz synowi spokojnym tonem, dlaczego nie może powtórzyć tego zachowania w przyszłości. Na pewno Cię wysłucha, a sytuacja zakończy się bez wzajemnych urazów i przykrości.

Jeśli postąpisz inaczej, to znaczy, gdy na widok stłuczonego kieliszka wypełni Cię wściekłość i zaczniesz krzyczeć, z pewnością Twoje dziecko także się zdenerwuje i rozpłacze. Będzie zbyt przytłoczone, aby móc dobrze zrozumieć, że jego zachowanie jest nieodpowiednie. Prawdopodobnie prędzej czy później zauważysz, że nie jest to najlepszy sposób na to, aby dzieci Cię słuchały.

Mama i córka stoją tyłem - aby dzieci Cię słuchały, musisz panować nad złością

Aby dzieci Cię słuchały, musisz panować nad emocjami – zasada 5 minut

Zarządzanie złością ma kluczowe znaczenie na wszystkich etapach życia dziecka. W miarę dorastania zadanie to może być coraz bardziej skomplikowane z uwagi na coraz bardziej wymagające fazy, takie jak okres dojrzewania płciowego czy nastoletni bunt.

Nie ma wątpliwości co do tego, że aby dzieci Cię słuchały, musisz panować nad złością. Warto starać się opanować gniew i zachęcać do komunikacji od pierwszych lat życia Twojego dziecka.

Pamiętaj, że chociaż niewinność dzieciństwa może przykryć niektóre z tych błędów, które zazwyczaj popełniasz jako rodzic, dzieci stają się coraz bardziej świadome otoczenia. Z czasem zachowania te zaczną sprzyjać powstawaniu konfliktów w codziennym życiu.

W tym sensie najlepiej zacząć kontrolować swój gniew i nauczyć się rozpoznawać, kiedy czujesz, że emocje wymykają się spod kontroli.

To chwila, kiedy powinnaś wyjść i poświęcić 5 minut, aby obniżyć swój dyskomfort i nabrać bardziej pozytywnego stosunku do Twojego dziecka.

Zamiast utrzymywać dystans i być autorytatywnym wobec dziecka, wykorzystaj swoją wiedzę. Jako rodzic zachęcaj do komunikacji i dyscypliny. W jaki sposób?

  • Pochyl się i porozmawiaj z dzieckiem odpowiednim głosem.
  • Patrząc dziecku w oczy, poproś je, aby zwróciło na Ciebie uwagę.
  • Gdy już przyciągniesz jego pełną uwagę, wyjaśnij sytuację i zapytaj, czy ją rozumie.
  • Powtórz ten proces, gdy jest to konieczne, aż stanie się nawykiem. W ten sposób unikniesz napięcia w domu i dystansowania między członkami rodziny.

W ten sposób nawiążesz znacznie bardziej pozytywną relację z dzieckiem, która będzie opierała się na wzajemnym szacunku i przestrzeganiu dobrych wartości.

Jeśli chcesz dbać o relacje rodzice-dzieci oraz zadbać o to, aby dzieci Cię słuchały, musisz panować nad swoimi emocjami. Stosuj powyżej przedstawione wskazówki codzienni. Dzięki temu w Twoim życiu zapanuje większy spokój. Z całą pewnością nie pożałujesz. Z każdym spokojnym dniem więzi emocjonalne z Twoimi dziećmi będą się zacieśniać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.