Wychowanie w miłości - 8 najlepszych zwrotów

Wychowanie w miłości - 8 najlepszych zwrotów
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2018

Wychowanie w miłości wyklucza wszelkiego rodzaju agresywne słownictwo, zachowanie lub relacje. Wychowanie w miłości jest integralną częścią edukacji dzieci w prawidłowy i pozytywny sposób. Uznanie ich wysiłków i osiągnięć każdego dnia jest kluczowym elementem motywowania ich rozwoju fizycznego, intelektualnego i emocjonalnego.

Dlatego chcemy dziś porozmawiać o korzyściach związanych z wychowaniem dziecka w miłości i codziennym korzystaniem z pozytywnego wzmocnienia.

Wychowanie w miłości: znaczenie pozytywnego wzmocnienia

Wychowywanie w miłości dziecka to piękne zadanie, ale niesie również swoje wyzwania. Bycie rodzicem lub wychowawcą wymaga cierpliwości, poświęcenia i umiejętności. Poprzez prawidłowe stosowanie pozytywnych technik wzmacniania, możemy stymulować naukę naszego malucha. Pozytywne wzmocnienie można stosować codziennie, aby zoptymalizować edukację naszego dziecka.

Nie chodzi tylko o wiedzę akademicką i scholastyczną. Skuteczna stymulacja dotyczy codziennych nawyków, higieny współżycia społecznego i udziału w zadaniach domowych. Koncepcja opiera się na nagradzaniu, komplementowaniu i uznawaniu pozytywnych postaw, myśli i zachowań. Pozwala dziecku przyswajać znane, kulturowe i społeczne kody. Pobudza także kreatywność i wolę uczenia się oraz wzmacnia poczucie własnej wartości.

Miłość jest najlepszym pozytywnym wzmocnieniem

Pozytywne wzmocnienie niekoniecznie musi wiązać się z zabawką, cukierkiem lub innym dobrem materialnym. W rzeczywistości uczucia, życzliwe słowa i pełne miłości gesty są najlepszymi nagrodami dla dzieci. Zwłaszcza gdy pochodzą od rodziców, krewnych i nauczycieli.

Z drugiej strony, fizyczne i emocjonalne znęcanie się są szkodliwe dla edukacji dziecka. Dzieci narażone na przemoc w środowisku mają tendencję do rozwijania problemów behawioralnych, trudności w nauce i problemów towarzyskich.

Zachowanie integralności fizycznej, intelektualnej i emocjonalnej naszych maluchów jest nieodzowną częścią wychowywania ich z miłością i wartościami.

Mama bawi się z dziećmi


Wychowanie w miłości – 8 najlepszych zwrotów

Przede wszystkim musimy zrozumieć, że dzieci uczą się, obserwując nas. Oznacza to, że konstruują własną osobowość i opierają swoje zachowania na przykładach, które znajdują w swoich rodzicach i innych dorosłych w najbliższym otoczeniu.

Wiele dzieci wychowuje się w sposób dysfunkcjonalny – brak uczuć, brak wartości. A to stwarza w nich ogromną pustkę, trudną do przezwyciężenia, nawet w dorosłym życiu. Dlatego ważne jest, aby zademonstrować przykład tego, czego oczekujesz od własnego dziecka, wnuka, siostrzenicy, siostrzeńca lub ucznia. Świetnym pomysłem jest regularne wypowiadanie najlepszych zwrotów zapewniających wychowanie w miłości. Zdrowa koegzystencja całej rodziny obejmuje stymulowanie ciągłej nauki.

Kocham Cię

To najprostsza i najprawdziwsza deklaracja miłości, którą dziecko może otrzymać. Pomaga również rodzicom pamiętać o tym, jak ważne jest szczere poświęcenie własnych uczuć.

Jesteś piękna/-y

Dziecko powinno mieć pewność co do swojego wyglądu fizycznego. Dzięki temu ma zapewniony zdrowy rozwój, a nie tworzy kompleksów. Komplementowanie dzieci codziennie i motywowanie swoich synów i córek do dbania o siebie to doskonałe sposoby na wzmocnienie ich poczucia własnej wartości.

Ufam ci

Dzieci, które boją się zawieść rodziców lub obawiają się porażki, są niepewne. Zazwyczaj mają problemy z uczeniem się i trudności z nawiązywaniem kontaktów. Bardzo ważne jest, aby nasze dzieci miały nasze wsparcie i zaufanie. By potrafiły wyrażać siebie i odkrywać nowe doświadczenia.

Jak Ci poszło?

Okazywanie zainteresowania i empatii sprawia, że ​​Twoje dziecko czuje się ważne. Zapraszasz swoje dziecko do udziału i uczestnictwa w życiu rodzinnym.

Rodzina na spacerze w parku

Uwielbiam z Tobą przebywać

Znajdź czas na spędzenie czasu z dzieckiem i ciesz się jego towarzystwem. Jest to niezbędna część zdrowego życia rodzinnego. I, oczywiście, mówienie naszym dzieciom, jak bardzo je cenimy, jest bardzo ważne.

Ugotujmy coś razem

Stopniowe angażowanie dziecka w zadania domowe jest częścią wychowywania dziecka w miłości i w pozytywnych wartościach. To nauczy je, jak dzielić się z innymi i brać na siebie odpowiedzialność. Nauczy się ono również, że praca zespołowa przynosi najlepsze rezultaty. Nie wspominając już, że jest to doskonała okazja, aby porozmawiać z dziećmi o zdrowym odżywianiu.

Umyjmy razem zęby

Znamy już znaczenie zachęcania do zdrowych nawyków, takich jak higiena osobista i udział w zadaniach domowych. Dobrym sposobem nauczenia dziecka poprawnego mycia zębów jest wspólne mycie zębów.

Proszę i dziękuję

Słowa i gesty związane z dobrymi manierami i pełnym szacunku zachowaniem powinny być wyniesione z domu. Dlatego muszą być obecne w codziennym życiu naszych dzieci i nauczane poprzez przykład. Ważne jest, aby nie zapominać, że jesteśmy odbiciem naszych dzieci, wnuków i uczniów.

Wychowanie dzieci w miłości nie oznacza ustanowienia jakiegoś schematu na okazywanie uczuć. Oznacza po prostu włączenie wcześniej wspomnianych fraz i postaw do naszego codziennego życia. Każdego dnia dawajmy z siebie wszystko, co najlepsze dla naszych dzieci. W końcu spontaniczność jest magicznym składnikiem wychowywania dzieci w miłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.