Zbiory z dzieciństwa: cztery najbardziej typowe ich przykłady

Zbiory z dzieciństwa: cztery najbardziej typowe ich przykłady
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2019

Zbiory z dzieciństwa zajmują w sercach dorosłych specjalne miejsce. W tym artykule przedstawimy niektóre z najbardziej powszechnych i popularnych. Które podobają Ci się najbardziej?

Stare zbiory z dzieciństwa odnalezione w późniejszych latach życia umożliwiają powrót do przeszłości i zanurzenie się we wspomnieniach. Kolekcjonowane przedmioty zawsze zajmowały wyjątkowe miejsce w sercu dzieci i dorosłych. Rzućmy okiem na najbardziej popularne kolekcje dzieci.

Mogłaś już zapomnieć o popołudniach, które w dzieciństwie spędzałaś nad swoimi zbiorami. A może na zawsze wpisały się w Twoją pamięć, przybierając formę wspaniałych wspomnień. Dzieci uwielbiają kolekcjonować najróżniejsze rzeczy. W związku z tym szkoła często staje się idealnym miejscem na wymianę przedmiotów i dobijanie targów.

Maluchy, która zaczynają zbierać określone przedmioty, robią to z pasją i motywacją. Nie tylko zyskują z tego satysfakcję, ale także mogą bawić się z innymi dziećmi. Zbiory z dzieciństwa reprezentują niezapomniane marzenia dla starszych osób. Wiąże się z nimi uczucie nostalgii, które przenosi dorosłych z powrotem do momentów, które wydarzyły się w dzieciństwie.

Maluchy mogą zbierać najróżniejsze rzeczy. Mogą kolekcjonować zabawki, karty i inne przedmioty. Czytaj dalej, aby poznać najczęściej spotykane zbiory z dzieciństwa. Czy przypominasz sobie swoje?

Typowe zbiory z dzieciństwa

1. Karty

Dzieci niezwykle często zbierają karty. Mogą przedstawiać na przykład postaci ze świata bejsbolu lub animowanych bohaterów, takie jak Pokémony. Jest mnóstwo najróżniejszych kart, które motywują dzieci do zbierania. Pamiętaj jednak, by nauczyć malucha, jak kupować je w sposób odpowiedzialny.

Mama, tata i syn oglądający album ze zdjęciami

Możecie nawet wybrać się na specjalny jarmark, aby wymieniać się kartami. Dzięki temu dzieci będą mogły uzupełnić swoje kolekcje. Uczucie osiągnięcia celu, jakiego doznaje się widząc kompletną kolekcję, jest nie do opisania.

2. Zabawki

Wszystkie dzieci kochają zabawki. Wiele maluchów ma to szczęście, że posiada o wiele więcej zabawek, niż potrzebuje. Na przykład dzieci, które kochają dinozaury, chcą mieć wszystkie modele, jakie tylko istnieją.

Ten rodzaj kolekcjonowania rozpoczyna się w bardzo wczesnym dzieciństwie. To również działanie edukacyjne, które pozwoli dziecku nauczyć się wielu rzeczy podczas zabawy. Jednak wiele z zabawek odejdzie na dalszy tor, gdy maluch dorośnie i odkryje nowe zainteresowania.

“Ludzie pamiętają swoje zbiory z dzieciństwa przez całe życie. Nigdy o nich nie zapominają, bo wiążą się z nimi piękne wspomnienia.”

3. Kamyczki i inne zbiory z dzieciństwa

Kamyczki to małe, szklane kulki, które rozwijają zręczność i inne umiejętności. To doskonały sposób na zabawę w grupie. Nic dziwnego, że od wielu dziesięcioleci dzieci bawią się nimi na podwórku. Jeśli w zbiorze dziecka znajdują się dwie takie same kulki, może je wymienić na inne. Zabawa kamyczkami uczy także dziecko podstaw fizyki i grawitacji.

Dzieci grające w kulki - typowe zbiory z dzieciństwa

Istnieje wiele różnych sposobów na grę w kluki. Najsłynniejszy z nich nosi nazwę pentaka, inaczej gra w bule. Grając w nią dzieci starają się rzucić kulką jak najbliżej innej, określonej kulki. Nic dziwnego, że na rynku istnieje wiele rodzajów kulek. Mają różne kolory i designy. Każda z nich jest ważna dla dzieci, które je zbierają.

4. Tazo

Oto zbiory z dzieciństwa, które znajdziesz u wielu dzieci: kapsle tazo. To okrągłe karty przedstawiające rysunki animowanych postaci. Podobnie jak w przypadku kulek, tak i tu można grać nimi na różne sposoby. Te kartonowe dyski zapewniają doskonałą zabawę. Zazwyczaj w grze uczestniczy dwóch lub więcej graczy. Muszą wyjąć taką samą liczbę tazo i ułożyć z nich wieże.

Następnie każdy z graczy uderza w wieżę innym tazo. Zbiera te tazo, które upadając obrócą się na drugą stronę. Gra kończy się, gdy skończą się wieże z tazo. Nie zapominaj, że tak niewinna aktywność jak zbieranie kolekcji sprawi, że Twoja pociecha znajdzie się w centrum nowej społeczności. Dzięki temu stworzy sieć znajomości. Będzie także musiała samodzielnie decydować, czy nabyć lub wymienić niektóre części zbioru, czy też tego nie robić.

Rodzice nie zawsze są w stanie kontrolować zbiory z dzieciństwa, bo maluchy często zaczynają tworzyć swoje kolekcje bez ich wiedzy. Mimo tego Twoja rola polega na towarzyszeniu dziecku w odkrywaniu nowego zajęcia i wyjaśnienia mu, na czym polega kolekcjonowanie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.