Kiedy zacząć czytać dziecku pierwsze książki?

Kiedy zacząć czytać dziecku pierwsze książki?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Warto zacząć czytać dziecku bajki i książki, ponieważ stanowią doskonałą pomoc wychowawczą, nawet jeśli maluch nie umie jeszcze czytać samodzielnie.

Dzieci zaczynają rozwijać umiejętność czytania w okolicy szóstego roku życia, a czasem nawet szybciej. Jednak wielu rodziców zastanawia się kiedy warto zacząć czytać dziecku pierwsze książki.

W jakim wieku według ekspertów powinno się wprowadzić dziecko w świat czytania? Jakie zalety wiążą się z promowaniem czytania we wczesnych latach życia? W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Pamiętaj, że czytanie to pierwszy krok do zdobycia wiedzy oraz uczenia się nowych rzeczy. Dlatego też uznaje się je za podstawową umiejętność, która wywiera pozytywny wpływ na rozwój umysłowy człowieka.

“Czytanie to wywiera taki wpływ na umysł, jak ćwiczenia fizyczne na ciało.”

–Joseph Addison–

Kiedy powinnaś zacząć czytać dziecku pierwsze książki?

  • Pierwszy etap zaczyna się od razu po narodzinach dziecka i trwa do momentu, w którym maluch zaczyna rozwijać umiejętność czytania. Na tym etapie dziecko nadal nie jest w stanie czytać, dlatego też potrzebuje kogoś, kto będzie to robił za nie.
  • Podczas drugiego etapu dziecko nabywa umiejętność czytania. W tym momencie maluszek czyta w obecności innych osób, które są w stanie pomóc mu lepiej zrozumieć treść książek.
  • W trakcie trzeciego etapu dzieci są w stanie czytać samodzielnie, bez asysty osoby dorosłej.

Rodzice muszą upewnić się, że ich dzieci przejdą płynnie przez cały proces, który opisaliśmy powyżej. Dlatego tak dużą rolę odgrywa stworzenie momentów, w których będziecie czytać jako rodzina. Możecie na przykład każdej nocy czytać dziecku bajkę na dobranoc.

Warto mieć pod ręką sporą liczbę różnych bajek i książek dla dzieci. Powinnaś trzymać je w takim miejscu, aby były widoczne dla malucha i aby mógł ich bez problemu dosięgnąć. Dzięki temu wzbudzą jego ciekawość i będzie chwytał je rączkami oraz przeglądał bez skrępowania.

“Im więcej czytasz, tym więcej będziesz wiedzieć. Im więcej się uczysz, w tym więcej miejsc się udasz.”

– Dr. Seuss –

Na co warto zwracać uwagę wybierając książkę dla dziecka?

Wybierając bajki i książki odpowiednie dla dziecka powinnaś upewnić się, że znajduje się w nich:

  • Niewiele słów i krótkie zdania.
  • Proste słownictwo.
  • Wiele atrakcyjnych zdjęć i ilustracji.
  • Różne tekstury.
  • Niewiele stron.
  • Opowiadania, z którymi dzieci mogą się utożsamiać.

“Swój świat można poszerzyć na wiele sposobów. Miłość do książek to najlepszy z nich.”

– Jacqueline Kennedy –

Jakie zalety wiążą się z zachęcaniem do czytania?

Istnieje wiele zalet, które płyną z promowania czytania pośród dzieci. To jedynie niektóre z nich:

Mama czytająca dzieciom - kiedy zacząć czytać dziecku?
  • Czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka.
  • Wspiera samodzielność umysłową dziecka oraz umiejętność uczenia się jak się uczyć.
  • Maksymalizuje rozwój i doszlifowanie języka.
  • Pomaga poprawiać umiejętność ekspresji ustnej i pisemnej.
  • Poprawia słownictwo dziecka.
  • Wpływa pozytywnie na pisanie i ortografię.
  • Maksymalizuje umiejętność koncentracji i skupiania uwagi.
  • Poprawia pamięć dziecka.

Właśnie dlatego rodzice powinni zadbać o to, aby czytanie stało się częścią harmonogramu każdego dnia. Ale aby zapewnić jak najwięcej korzyści, nie wystarczy promować czytania jedynie wtedy, gdy dzieci są małe. Oprócz tego dorastając maluchy powinny przyglądać się, jak ich rodzice czytają samodzielnie i czerpią z tego przyjemność. Wszystko dlatego, że dzieci wzorują się na nich i naśladują ich zachowania.

Dlatego też kiedy dziecko widzi czytających rodziców, istnieje większe prawdopodobieństwo, że samo polubi książki. W końcu nie chodzi o zmuszanie dziecka do czytania, aby zaczęło traktować je jako obowiązek. Zamiast tego powinnaś nauczyć je, że czytanie to fajny i ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu.

“Uwielbiam uczyć dzieci czytać książki, patrzeć, jak czytanie staje się dla nich przyjemnością, a nie męczarnią. Książki nie powinny męczyć, powinny być zabawne, ekscytujące oraz wspaniałe. Nauczenie się jak być czytelnikiem daje niesamowitą przewagę.”

–Roald Dahl–


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Samaniego, C. (2015). La importancia de la lectura desde una edad temprana. Revista Para el Aula15.
  • Trujillo-García, A. M. (2011). La importancia de la lectura desde la infancia. Revista digital para profesionales de la enseñanza, (16).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.