Narodziny oczami dziecka - w jaki sposób wyglądają?

Narodziny oczami dziecka - w jaki sposób wyglądają?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Narodziny oczami dziecka nie są częstym tematem poradników macierzyńskich ani żadnych innych publikacji. Wszelkie czasopisma, książki czy artykuły internetowe opisują poród z punktu widzenia matki. Ale jak wyglądają narodziny oczami dziecka?

Część osób twierdzi, że poród jest dla kobiet bardzo bolesny, inni z kolei uważają, że to wcale nie jest takie straszne. Oczywiście odczuwanie bólu jest bardzo subiektywną kwestią i każda kobieta ma nieco inne doświadczenia w trakcie porodu. Dlatego nigdy nie należy porównywać przeżyć jednej kobiety do drugiej.

W każdym razie jesteśmy przyzwyczajeni do zastanawiania się co czuje i przeżywa matka w trakcie porodu. Czy poród będzie przebiegał bez komplikacji, czy będzie bolał, jakie techniki oddechowe stosować, jak się ułożyć, żeby ulżyć bólowi? A my chcemy zapytać: a o co z dzieckiem? Co czuje dziecko w trakcie porodu? Jak przebiegają narodziny oczami dziecka?

Bardzo trudno jest odpowiedzieć na te pytania ze stuprocentową pewnością. Niestety dzieci nigdy nie będą w stanie nam o tym opowiedzieć. Na szczęście jest coraz więcej specjalistów, takich jak lekarze, perinatolodzy, psycholodzy prenatalni, którzy badają proces porodu także z punktu widzenia dziecka.

Narodziny oczami dziecka od momentu pierwszych skurczów

Dziecko wie kiedy jest już gotowe opuścić łono matki. Zmianami hormonalnymi daje znać organizmowi matki, że nadszedł czas. Wtedy pojawiają się skurcze, które pomagają mu wyjść na świat.

Dziecko przygotowuje się na ten moment odpowiednio wcześniej. Jego gruczoły nadnerczowe zaczynają wydzielać adrenalinę szybciej niż dotychczas. To pomaga mu łatwiej przetrwać stresujący dla organizmu moment porodu.

Niektórzy specjaliści uważają, że łożysko jest łącznikiem uczuciowym pomiędzy dzieckiem a matką. Dzięki łożysku dziecko czuje co przeżywa matka. To dlatego jest tak ważne, aby matka cały czas zachowała spokój.

Narodziny z punktu widzenia dziecka
Kiedy pojawiają się skurcze dziecko także zaczyna odczuwać, że coś się dzieje – coś zaczyna na nie naciskać i wypychać je na zewnątrz.

Co czuje noworodek kiedy wychodzi na świat?

W trakcie przechodzenia przez kanał rodny dziecko z pewnością może odczuwać pewien dyskomfort. W przypadku porodu z komplikacjami ten dyskomfort jeszcze bardziej się zwiększa.

Ale w trakcie porodu organizm dziecka produkuje dużą ilość endorfin. Te hormony zmniejszają odczucie bólu i pozwalają łatwiej przetrwać ten moment.

Kiedy dziecko zaczyna odczuwać skurcze, wówczas samo też zaczyna naciskać główką na szyjkę macicy, aby otworzyć wyjście na zewnątrz.

Skurcze, które są tak bolesne dla matki, przez dziecko są odczuwane jako tylko duży nacisk, ale nie ból.

Dlaczego dziecko rusza się w trakcie porodu?

W trakcie porodu dziecko naturalnie wykonuje pewne ruchy: porusza główką, obraca się – tak jakby toruje sobie drogę na zewnątrz.

I choć może nam się wydawać inaczej to jednak te przeżycia porodowe nie są dla dziecka bolesne. Tak naprawdę to dla matki doświadczenia w trakcie porodu są o wiele bardziej traumatyczne.

Wyjście na świat oczami dziecka

Gdy dziecko opuszcza łono matki i zostaje przecięta pępowina zaczynają wtedy pracować jego płuca. Ciśnienie, którego doświadczyły w trakcie porodu pomaga im pozbyć się płynu z płuc.

Narodziny oczami dziecka
W brzuchu matki temperatura wynosiła 36 stopni Celsjusza. Po wyjściu na zewnątrz temperatura jest o wiele niższa, dlatego należy działać natychmiastowo, aby nie doszło u noworodka do hipotermii.

Położnicy bardzo szybko otulają je kocykiem. Często też kładą je na ciepłym ciele matki. To sprawia, że nie odczuwa zmiany temperatury aż tak drastycznie.

To właśnie ten pierwszy kontakt z matką, jeszcze na sali porodowej, jest niezwykle istotny do powstania między nimi więzi. A matce ułatwia też przeprowadzenie pierwszego karmienia piersią.

Tak mniej więcej wygląda poród oczami dziecka. Mimo iż na ogół uwaga skupia się na matce i jej doświadczeniach w obecnych czasach jesteśmy też w stanie poznać jak wygląda poród z punktu widzenia noworodka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.