Ochrona przeciwsłoneczna niemowląt- najlepsze metody

Ochrona przed słońcem dzieci i niemowląt jest niezwykle istotna. Wymaga dużej ilości uwagi, bowiem wszelkie uchybienia mogą być dla dzieci bardzo groźne.
Ochrona przeciwsłoneczna niemowląt- najlepsze metody

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2020

Ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo ważna u wszystkich, ale w szczególności u dzieci i niemowląt. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się, jak zapobiegać słonecznym uszkodzeniom skóry, poparzeniom i przebarwieniom u najmłodszych.

Czytaj dalej!

Ochrona przeciwsłoneczna dzieci

Czy zastanawialiście się, jaka jest jedna z najlepszych metod ochrony dzieci przed słońcem?

Według dr Hari Cheryl Sachs, pediatry z Agencji Żywności i Leków (FDA), najlepiej jest trzymać dzieci w wieku poniżej sześciu miesięcy z dala od słońca w godzinach między 10:00 a 14:00. ponieważ wtedy promienie ultrafioletowe (UV) jest najbardziej intensywne i szkodliwe.

Choć czasem nie jest to możliwe do wykonania, należy jak najczęściej unikać nadmiernej ekspozycji małych dzieci na promienie słoneczne. Zgodnie z zaleceniami lekarzy- pediatrów najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że skóra dziecka jest mniej dojrzała niż skóra dorosłego.

Oznacza to, że mechanizmy obronne nie są w pełni wykształcone. W porównaniu z dorosłymi dzieci mają wyższy stosunek powierzchni skóry do objętości ciała – oznacza to że nawet małe poparzenie może być dla nich wysoce niebezpieczne.

„Oba te czynniki oznaczają, że ekspozycja niemowlęcia na perfumy i barwniki zawarte w kremach przeciwsłonecznych może być znacznie większa, co zwiększa ryzyko skutków ubocznych kremu przeciwsłonecznego”. 

– Dr Hari Cheryl Sachs –

Matka z dzieckiem

Dlatego warto wyposażyć się w bezzapachowy, mineralny filtr z tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu- taki będzie najefektywniejszy u małych dzieci.

Ochrona przeciwsłoneczna niemowląt najlepsze metody

Według dr Pauli Luny, członka zespołu dermatologii dziecięcej w szpitalu Ramos Mejía w Argentynie, 50% do 80% ekspozycji na słońce występuje w ciągu pierwszych 20 lat naszego życia. Skutki tego promieniowania UV są nieodwracalne i kumulują się.

Ponadto poparzenie w dzieciństwie zwiększa prawdopodobieństwo rozwinięcia się złośliwego nowotworu skóry lub czerniaka w przyszłości.

Jak chronić dzieci?

Według dr Luny dzieci poniżej 3 roku życia są bardziej narażone na promieniowanie UV, ponieważ mają niższy poziom melaniny w skórze, cieńszą warstwę naskórka i inny stosunek odsłoniętej skóry do masy ciała. W rezultacie są wielokrotnie bardziej wrażliwe na słońce i podatne na poparzenia. To dlatego ochrona przeciwsłoneczna u dzieci jest niezwykle istotna.

Najlepsze metody ochrony dziecka przed słońcem
Niektóre zalecenia, które proponuje dr Luna to:

  • Unikaj bezpośrednich promieni słońca w godzinach od 10-15.
  • Jeśli musisz wyjść z dzieckiem, korzystaj z cienia, parasolki nad wózkiem i odpowiedniego, lekkiego i przewiewnego ubrania.
  • Użyj ochrony przeciwsłonecznej.
  • U dzieci poniżej szóstego miesiąca życia należy prawie całkowicie unikać słońca, oraz korzystać tylko z 100% mineralnych filtrów hipoalergicznych bezzapachowych

Najlepsze metody ochrony niemowląt przed słońcem

Dziecko na plaży

Zgodnie z zasadami agencji FDA i stowarzyszenia przeciwdziałania rozwoju nowotworów istnieje 17 zatwierdzonych składników  kremów do opalania. A kilka innych jest w toku badania.

Jeśli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) jest minimum 15 (najlepiej 30-50)  i chroni w pełnym zakresie (UVB i UVA), pomaga zapobiegać oparzeniom słonecznym. A jeśli jest stosowany prawidłowo, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się i rakowi wywołanemu przez nadmierną ekspozycję na słońce.

Z drugiej strony, jeśli SPF jest poniżej 15 lub nie na szerokiej linii, nie powinno się go stosować u małych dzieci.

Czego możesz oczekiwać od pediatrów?

Porady dotyczące ochrony przeciwsłonecznej.

Według dr Laury zalecenia dotyczące unikania uszkodzeń słonecznych powinny być częścią rutyny zdrowego dziecka. U dzieci nieco starszych – pozwól im uczestniczyć w wybieraniu czapki i okularów przeciwsłonecznych– tak aby czuły się odpowiedzialne.

  • Nie zachęcaj do korzystania z solarium.
  • Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach szczytu.
  • Jeśli to możliwe, najlepiej pozostawajcie w cieniu.
  • U dzieci poniżej 6 miesiąca życia korzystaj z mineralnego filtru z tlenkiem cynku bez sztucznych zapachów i olejków eterycznych.

Czy ochrona dzieci przed słońcem jest trudna?

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci

Cóż, na pierwszy rzut oka ochrona dzieci przed słońcem może wydawać się skomplikowana i wymagająca. Jednakże jeśli nie przywiążesz do niej wystarczającej uwagi, na dłuższą metę może to być bardzo szkodliwe dla zdrowia Twojego dziecka.

Podobnie jak w przypadku zapinania pasów bezpieczeństwa lub higieny jamy ustnej, stworzenie zdrowych nawyków ochrony przed słońcem powinno być bardzo ważne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.