Z 5 zmysłów zmysł wzroku jest tym, który najbardziej pomaga nam postrzegać otaczający nas świat. Rozwój wzroku jest stopniowy i w głównej mierze występuje w pierwszych miesiącach życia. Jak więc dbać o zdrowie oczu dziecka?
Czy wiesz, że ponad połowa bodźców, które otrzymujemy, dociera do naszego mózgu poprzez oczy? Wzrok jest niezwykle złożonym i użytecznym zmysłem. Oczywiście ewoluuje etapami. Ale jak przebiega rozwój wzroku u dziecka?
Wzrok jest najbardziej znaczącym zmysłem w ludzkiej percepcji. Dzięki niemu dostrzegamy kształty, kolory, odległość, rozmiary i wiele innych cech otaczającej nas rzeczywistości.
Narządy wzroku to nasze oczy. Ich anatomia jest bardzo złożona i składa się z kilku różnych części. Każda z tych części ma określony cel, czy to ochronę czy też inną szczególną funkcję.
Tak jak każdy inny zmysł lub organ w naszym ciele, wzrok rozwija się stopniowo. W miarę jak dzieci dorastają i dojrzewają, ich wzrok staje się bardziej precyzyjny. Można powiedzieć, że wzrok dziecka jest w pełni rozwinięty w wieku około 8 lub 9 miesięcy.
Rozwój wzroku u dziecka
Zmysł wzroku u noworodków
Zmysły dotyku, słuchu, węchu i smaku są prawie całkowicie rozwinięte, gdy rodzi się dziecko. Jednak zmysł wzroku wymaga więcej czasu, aby osiągnąć swój pełny potencjał.
W pierwszym miesiącu życia dzieci mózg nie jest jeszcze przygotowany do przetwarzania wszystkich informacji odbieranych przez oczy.
Dlatego to, co widzi noworodek, jest zamazane. Oznacza to, że małe dzieci mogą mieć trudności z koordynowaniem ruchów na podstawie wzroku.
Nie martw się, jeśli od czasu do czasu Twoje dziecko robi zeza, a jego oczy uciekają na jedną lub drugą stronę. Przez następne kilka tygodni Twoje dziecko nauczy się skupiać wzrok.
Kolejne miesiące
Począwszy od drugiego miesiąca życia, niemowlęta potrafią już rozróżniać kolory.
Stopniowo zauważysz, jak Twoje dziecko zwraca większą uwagę na jaśniejsze i bardziej wyraziste kolory. W tym samym czasie poprawi się zdolność Twojego dziecka do śledzenia danego obiektu wzrokiem.
Począwszy od końca trzeciego miesiąca życia, dzieci zaczynają poruszać dłońmi i chwytać przedmioty. Dzieje się tak dzięki koordynacji ruchowej będącej w początkowym stadium rozwoju. Ponadto, zwiększony rozwój obwodów neuronowych pozwala im rozróżniać kształty i inne cechy przedmiotów.
Od piątego miesiąca zmysł wzroku dzieci pozwala im lepiej rozróżniać kształty. Oznacza to, że dokładniej dostrzegają małe obiekty i ich kolory.
Już kilka tygodni później wzrok dziecka osiągnie maksimum rozwoju. W końcu Twój maluch będzie mógł zobaczyć ludzi i przedmioty znajdujące się w dalszej odległości.
Jak dbać o wzrok dziecka?
Oczywiście ważne są okresowe wizyty u pediatry, a także u Twojego rodzinnego okulisty. Ponadto możesz wdrożyć pewne środki, aby dbać o wzrok Twojego dziecka.
Przede wszystkim, podobnie jak w wielu innych dziedzinach, kluczowe znaczenie ma prawidłowe żywienie. Zdrowa codzienna dieta bogata w witaminy – zwłaszcza witaminę A – utrzyma wzrok dziecka w dobrej formie.
Anatomia oczu jest bardzo złożona i składa się z kilku różnych części. Każda z tych części ma określony cel, czy to ochronę czy też inną szczególną funkcję.
Jednocześnie ważne jest, aby ograniczyć ilość czasu spędzanego przez dzieci przed ekranami.
Tutaj mamy na myśli nie tylko telewizję, ale także komputery, tablety i telefony komórkowe. I oczywiście, kiedy Twoje dzieci korzystają z urządzeń wyposażonych w ekran, upewnij się, że zachowują odpowiedni dystans od twarzy i oczu.
Na koniec zainwestuj w dobrą parę okularów przeciwsłonecznych z ochroną UV. Ma to zasadnicze znaczenie dla ochrony oczu Twojego dziecka przed szkodliwym działaniem długotrwałego narażenia na promienie słoneczne. Używanie okularów przeciwsłonecznych nie oznacza podążania za modą – są one koniecznością.
Problemy ze wzrokiem u dzieci
Poniższe problemy mogą wskazywać, że coś jest nie tak ze wzrokiem Twojego dziecka. W takiej sytuacji najlepiej zabrać dziecko na konsultację lekarską. Zastanów się, czy zauważasz u swojego dziecka poniższe objawy:
Brak koordynacji
Trudności w rozpoznawaniu kształtów – tych w pobliżu lub tych daleko
Jeśli chodzi o niemowlęta, należy zwracać uwagę na następujące sygnały ostrzegawcze i omówić je z pediatrą, jeśli się pojawią:
Twoje dziecko nie potrafi śledzić wzrokiem przedmiotów w wieku 3 miesięcy.
Jedno lub oba oczy nie poruszają się w określonym kierunku.
Twoje dziecko nie może skupić wzroku na jednym punkcie.
Plamy lub przebarwienia źrenic.
Na koniec należy pamiętać, że istnieją inne czynniki, które mogą wywołać problemy ze wzrokiem u dzieci.
Mogą być genetyczne – szczególnie jeśli doświadczył ich inny członek rodziny – lub patologiczne. Ta ostatnia kategoria obejmuje wypadki, traumę i ekspozycję na szkodliwe bodźce.
Podsumowując, warto wiedzieć, jak przebiega rozwój wzroku u najmłodszych. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, nie wahaj się skonsultować z lekarzem.
Wedner, S. H., Ross, D. A., Balira, R., Kaji, L., & Foster, A. (2000). Prevalence of eye diseases in primary school children in a rural area of Tanzania. British Journal of Ophthalmology. https://doi.org/10.1136/bjo.84.11.1291
Blows, S. J., Murphy, E. P., Martin, F. J., & Davies, R. M. (2014). Vision screening in preschoolers: The New South Wales Statewide Eyesight Preschooler Screening program. Medical Journal of Australia. https://doi.org/10.5694/mja13.10594
Ye, W.-B., Zhu, H.-W., & Chen, R. (2014). Influence of age, gender, urban and rural environments as well as physical activity factors on the eyesight of students. International Eye Science. https://doi.org/10.3980/j.issn.1672-5123.2014.08.02
Gruczolistość pochwy to choroba, której leczenie należy rozpocząć szybko i sprawnie, nawet jeśli nie jest w stanie zaawansowanym. Dzięki temu kobieta będzie w stanie uniknąć długotrwałego dyskomfortu. Szacuje się, że gruczolistość pochwy występuje u 0,3 na 100.000 kobiet. U cierpiących na nią pacjentek…
Jeśli dokucza Ci krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką lub jeśli Twoja miesiączka jest bardzo obfita, może to oznaczać że Twój organizm nie funkcjonuje prawidłowo. W dzisiejszym artykule znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć jeśli chodzi o nietypowe, nieregularne i obfite krwawienia maciczne.…
Wychodzisz z dzieckiem na spacer i widzisz wyraźnie, że wiele maluchów bawi się w spokoju, a Twoja pociecha natychmiast jest atakowana przez komary. A więc od czego zależą częste ugryzienia komarów? Czy można im skutecznie zapobiec? Dlaczego są osoby, których…
Spożywanie kofeiny podczas karmienia piersią i w ciąży, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, może być szkodliwe dla dziecka. Zmniejszając spożycie kofeiny możesz uchronić maluszka przed chorobami. Wiele mam lubi w ciągu dnia pić kawę lub inne napoje z kofeiną. Jednak mogą…
Zawsze pojawiają się wątpliwości dotyczące karmienia piersią, zarówno u początkujących, jak i doświadczonych matek. Na przykład wiele osób zastanawia się, czy mają wystarczającą ilość mleka, aby zaspokoić potrzeby swoich noworodków i jakie są jego szczytowe wartości produkcyjne. Szczytowe wartości w produkcji…
Seks po porodzie będzie inny dla każdej pary. Dla niektórych przeszkodą w powrocie do współżycia może okazać się ból i zmęczenie. Fakt, że dziecko wymaga opieki przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, może również komplikować sprawę. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak…