Wartość edukacyjna opowiadań dla dzieci

Wartość edukacyjna opowiadań dla dzieci
María Matilde

Napisane i zweryfikowane przez pedagog María Matilde.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Już od najwcześniejszych lat życia należy kształtować w dzieciach nawyk czytania, ponieważ czytanie stanowi źródło przyjemności i nauki. W dzisiejszym artykule pragniemy zwrócić uwagę na fakt, jak duże znaczenie ma wartość edukacyjna opowiadań dla dzieci.

Wartość edukacyjna opowiadań dla dzieci jest niezaprzeczalna. Stanowią one doskonały zasób, który promuje chęć do czytania i rozwija ludzi na wiele sposobów, od wczesnych lat aż po dorosłość.

Kiedy dzieci są jeszcze małe, stykają się ze swoimi pierwszymi przygodami w wyobraźni czytając książki. Takie książki zaspokajają ich niezaspokojoną ciekawość, a w rezultacie łączą obrazy i słowa ze swoimi wrażeniami.

Opowiadania i ich cechy

Gianni Rodari uważa, że opowiadanie można zdefiniować jako krótki, prosty i linearny utwór. Może być on ustny albo pisany, prawdziwy lub wymyślony. Ma prostą fabułę z krótkimi opisami miejsca akcji oraz niewielką liczbą prosty i nie rozbudowanych nadmiernie postaci. Opowiadania mają zazwyczaj pełnić rolę moralizatorską lub rekreacyjną.

Struktura opowiadania jest ukształtowana przez prezentację jego postaci oraz opis określonej sytuacji lub konfliktu. Taka sytuacja lub konflikt muszą zostać rozwiązane dzięki interwencji innych postaci, aby można być przejść do zakończenia.

Mama czytająca córce - wartość edukacyjna opowiadań dla dzieci

Główne cechy opowiadania

  • Pozwala Ci rozwijać wyobraźnię
  • Rozbudza emocje i uczucia (radość, złość, smutek, podziw)
  • Łączy rzeczywistość z fantazją
  • Przekazuje wartości (dobroć, sprawiedliwość, szacunek, lojalność, współczucie, solidarność, przyjaźń, pokonywanie przeciwności)
  • Umożliwia rozważenie zachowania oraz tego, co jest dobre i złe
  • Umożliwia rozwiązanie konfliktu, a tym samym zmniejsza lęk

Wartość edukacyjna opowiadań dla dzieci

Opowiadania mają ogromną wartość edukacyjną. Do zalet wychowawczych i dydaktycznych opowiadań zaliczamy:

  • Umożliwienie przekazywanie dziedzictwa kulturowego
  • Promowanie rozwoju językowego
  • Korzystny wpływ na rozwój psychologiczny dziecka

Słuchanie opowiadań, jak również ich czytanie, pozwala dzieciom rozszerzać ich leksykon oraz daje możliwość wyrażania samych siebie. Mogą również robić postępy w rozumieniu coraz bardziej skomplikowanych form pisanych tekstów.

Jednocześnie wspiera rozwój poznawczy dziecka, pozwalając im stosować sytuacje doświadczone w opowiadaniach w życiu codziennym.

Poza tym opowiadania mogą pomagać dzieciom:

  • Ćwiczyć ich zdolności pamięciowe
  • Poprawiać ich umiejętność zachowywania uwagi
  • Poprawiać ich koncentrację
  • Porządkować wydarzenia, które mają określony początek i koniec

Na poziomie emocjonalnym i społecznym opowiadania pomagają im zrozumieć znaczenie określonych wartości poprzez zarówno pozytywne, jak i negatywne działania bohaterów opowiadań. Dzięki temu stopniowo uczą się i akceptują określone role i normy społeczne.

Na poziomie psychologicznym poprzez opowiadania dzieci mogą postrzegać siebie i swoje sytuacje w życiach bohaterów, a tym samym będą się z nimi identyfikować. Opowiadanie pozwala zarówno dzieciom, jak i dorosłym, odnaleźć odpowiedzi na ich lęki, potrzeby i konflikty.

Czytanie w klasie

Krótko mówiąc, opowiadania, które są dopasowane do wieku dzieci i ich umiejętności edukacyjnych, są w stanie zaspokoić ich pragnienie zdobywania coraz większej wiedzy, zarówno o kontekstach, osobach, sytuacjach lub uczuciach.

Znaczenie opowiadań

Zwłaszcza w przypadku dzieci bardzo ważne jest, aby znać różnicę między opowiadaniem historii a jej czytaniem. Kiedy opowiadamy historię, tworzymy piękną oprawę, przyciągamy uwagę dziecka i zapraszamy je do rozkoszowania się historią oraz jej bohaterami. To wymaga zdobycia określonych umiejętności.

Aby dobrze opowiedzieć historię, powinnaś właściwie zmieniać swój głos oraz mówić spokojnie i powoli. Będziesz musiała naśladować tony i głosy postaci oraz robić niezbędne pauzy i cichnąć tam, gdy będzie tego wymagała fabuła.

Ważną rolę odgrywa również znajdowanie się w pobliżu słuchaczy i na ich poziomie. Musisz po prostu stworzyć atmosferę współudziału i zaufania.

Opowiadanie to…

…podróż w nieznane, podróż ścieżkę, która zaprasza Cię do odkrywania i badania, a jednocześnie umożliwia rozwój. Opowiadanie odgrywa kluczową rolę w rozwoju emocjonalnym, intelektualnym i językowym. Dotyczy to również “starszych dzieci”! To prawdziwa wartość  edukacyjna opowiadań dla dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.