Ciche dzieci. Jak się do nich zbliżyć i zdobyć ich zaufanie?

Ciche dzieci. Jak się do nich zbliżyć i zdobyć ich zaufanie?
Marián Carrero Puerto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Marián Carrero Puerto.

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2020

Najczęściej ciche dzieci  nie wdają się w żadne poważniejsze konflikty. Mają wyjątkową skłonność do relaksacji, co jednak nie zawsze pociąga za sobą bierność z ich strony.

Ciche dzieci wiedzą, że konfrontacja nie jest koniecznie rozwiązaniem, przez co chronią się od negatywnych emocji. Ich spokój i cierpliwość czynią z nich bardzo miłych ludzi, lecz zazwyczaj nie są oni zbyt ekstrawertyczni. 

Zbliżenie się do nich może być nieco trudniejsze, ponieważ ich spokojny charakter może sprawiać wrażenie, że nie chcą wchodzić w żadne interakcje. W większości przypadków jest to jednak mylne wrażenie, a osoby te są zainteresowane interakcją i komunikacją z innymi.

Należy pamiętać, że wylewność nie zawsze jest przejawem zainteresowania. Jeśli Twoje dziecko jest spokojne, wychowaj je bez popadania w pułapkę nadopiekuńczości i zachęcania go do ciągłego wyrażania swoich emocji.

Nie zmuszaj dziecka na siłę, a przede wszystkim pamiętaj, aby dać mu miłość, której tak bardzo potrzebuje. W ten sposób pomożesz mu mieć wszystkie niezbędne narzędzia do integralnego rozwoju, który zapewni mu korzyści w przyszłości.

Dziewczynka w ogrodzie

Ciche dzieci – charakterystyka

1. Cichy nie oznacza nieśmiały

Bycie spokojnym niekoniecznie musi iść w parze z byciem nieśmiałym. Spokojne dzieci zachowują nieco większy dystans do danej sytuacji, jednak gdy znajdują się w zaufanym środowisku działają z całkowitą spontanicznością.

Ciche dzieci mają po prostu ostrożne podejście. Najpierw obserwują nowe sytuacje, aby wybadać grunt zanim się w nie zaangażują . Kiedy mają już poczucie kontroli nad sytuacją, stają się dość pewne siebie.

2. Zawsze słuchają i przyswajają informacje

Nie należy mieszać cichej natury dzieci z tym, że nie wykazują uwagi kiedy się z nimi rozmawia. Bardzo często są to spostrzegawczy ludzie, którzy zwracają uwagę na wszystko co ich otacza. W związku z tym analizują oni wiele uczuć i myśli.

3. Ciche dzieci zazwyczaj nie rozmawiają z nieznajomymi

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma problemy z rozmową z nieznajomymi, najlepiej nie zmuszać go do stawienia czoła tym sytuacjom. Może to okazać się naprawdę niewygodne dla Twojej pociechy. Pomóż mu w subtelny i empatyczny sposób pokonać tę trudność i stopniowo wyjść ze strefy komfortu.

Mimo, iż rozmowa z przypadkową osobą nie jest priorytetem, powinnaś zachęcać dziecko do brania udziału w codziennych sytuacjach, takich jak zamawianie jedzenia w restauracji lub zakupy w sklepie.

4. Wiele rzeczy kryje się za tą cichą powierzchownością

Moment dorastania dziecka to najlepszy czas na zrozumienie, jak wiele kryje się w umyśle dziecka.

Mężczyzna z dzieckiem nad wodą

Ciche dzieci nie zawsze rozmawiają o swoich uczuciach z rodzicami. Poświęć im więc trochę uwagi. By dzieci poczuły się bardziej komfortowo możesz zachęcić je do pisania pamiętnika lub opisywania wymyślonych historii. Wiedza i kreatywność dziecka potrafią naprawdę zaskoczyć.

Im spokojniejszy człowiek, tym większy jest jego sukces, wpływy i moc. Spokój umysłu jest jednym z pięknych klejnotów mądrości.     

-James Allen-

5. Brak potrzeby bycia w centrum uwagi

Ciche dzieci nie mają potrzeby skoncentrowania uwagi wyłącznie na nich. Lepiej rozwijają się dzięki interakcji z innymi. 

6. Ciche dzieci opowiadają o swoich nadziejach i marzeniach

Ciche dzieci chcą, aby ktoś naprawdę ich słuchał zanim przedwczesnego oceniania. Chcą mieć dobry związek ze swoimi nauczycielami, trenerami i innymi dorosłymi, którzy są obecni w ich życiu. Nie należy więc przegapić okazji, by podejść i posłuchać, co te dzieci mają do powiedzenia.

Spróbuj rozmawiać z nimi o rzeczach, które są dla nich ważne. Najlepsze co możesz zrobić z cichym dzieckiem to odkrycie, co je motywuje i zaprosić do wspólnej rozmowy.

To może Cię zainteresować ...

Teoria przywiązania. Dlaczego należy przytulać dziecko
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Teoria przywiązania. Dlaczego należy przytulać dziecko

Dziś chcemy wyjaśnić, dlaczego tak ważne jest, aby często przytulać swoje dziecko i czym jest teoria przywiązania...czytaj dalej


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.