Opowiadania dla dzieci autorstwa Jorge Bucay'a: 5 najlepszych

Opowiadania dla dzieci autorstwa Jorge Bucay'a: 5 najlepszych
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia, 2019

Nie ma nic lepszego, aby obudzić dziecięcą ciekawość niż opowiadania dla dzieci. W tym artykule chcielibyśmy wspomnieć o kilku opowiadaniach argentyńskiego pisarza Jorge Bucay’a.

Istnieje wiele pozytywnych korzyści płynących z wprowadzania naszych dzieci do lektury. Są również konkretne opowiadania dla dzieci, które mogą stymulować krytyczne myślenie i refleksyjnego ducha. Dziś omówimy pięć opowiadań autorstwa Jorge Bucay’a, które należą do tej kategorii.

Jorge Bucay i jego opowiadania dla dzieci

Jorge Bucay jest pisarzem i terapeutą. Urodził się w 1949 roku w Buenos Aires, w Argentynie. Ukończył studia medyczne na uniwersytecie w Buenos Aires w 1973 roku.

Po kilku osiągnięciach akademickich i uznaniu w swojej dziedzinie zaczął brać udział w programach telewizyjnych dyskutujących na temat psychologii. Został nawet gospodarzem jednego z nich.

Jeśli chodzi o jego fazę literacką, Bucay stara się oferować narzędzia terapeutyczne dzięki swoim książkom, które pomagają leczyć się ich czytelnikom.

To także główny cel opowiadań dla dzieci Jorge Bucay’a. Chociaż wiele z nich nie jest sklasyfikowanych jako takie, są raczej “historiami do przemyślenia”. (Jest to nazwa jednej z jego książek, która kompiluje te historie.)

Jego opowieści są skierowane do młodych czytelników, aby zainspirować ich do zadawania pytań i samodzielnego znajdowania odpowiedzi.

Pracuję nad ideą przejęcia kontroli nad Twoim życiem, za które jesteś odpowiedzialny. Uważam, że świat nie jest miejscem, w którym można konkurować, ale raczej miejscem do dzielenia się. Aby to osiągnąć, konieczne jest wewnętrzne odzwierciedlenie.

– Jorge Bucay –

5 opowiadań dla dzieci autorstwa Jorge Bucay

Uwięziony słoń

Pierwsza opowieść Jorge Bucay’a, którą chcielibyśmy się z Tobą podzielić, dotyczy dziecka, które po raz pierwszy odwiedza cyrk. Wszyscy byli pod wrażeniem siły i okrucieństwa słonia. To zwierzę przyciągnęło również uwagę dziecka.

Maluch jednak nie mógł zrozumieć, jak po skończeniu programu słoń został przywiązany dużym łańcuchem do małego kołka w ziemi.

Matka czytająca swoim córkom bajki

“Dlaczego słoń nie ucieknie?” zapytał. Dziecko dorastało, nie znajdując odpowiedzi, dopóki ktoś mu nie pomógł.

W końcu doszedł do wniosku, że odpowiedź leży w samoograniczeniu – zarówno słoni, jak i istot ludzkich. Mogą pozostać w łańcuchach przez całe życie, nie kwestionując tego.

Smutek i wściekłość

Ta historia może być zbyt abstrakcyjna, aby niektóre dzieci zrozumiały jej główne przesłanie. Ma bardzo subtelny sposób opisywania natury tych dwóch, wyżej wymienionych uczuć.

Jest to jedna z najkrótszych opowieści Jorge Bucay’a. Pomaga ona dziecku lepiej zrozumieć jego uczucia. Nauczy je także rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami.

Przeszkody

To kolejna z opowieści Bucay’a, która wiąże się z poczuciem samoograniczenia. Opowiada historię człowieka, który cicho kroczy ścieżką. Nagle zauważa wielkie miasto na horyzoncie. Miasto, w którym żyją wszystkie jego pragnienia i cele.

Następnie decyduje się odwiedzić to miasto. Chociaż droga wydawała się początkowo prosta, później pojawiły się liczne trudne przeszkody, które sprawiły, że główny bohater miał trudności z dotarciem do miasta.

W momencie kiedy widzi, jak dziecko uśmiecha się do niego, mężczyzna pyta: “Z czego  się śmiejesz?” Odpowiedź dziecka pojawia się na końcu opowieści i daje czytelnikowi jasno do zrozumienia, że przy wielu okazjach istnieją ograniczenia i bariery wewnętrzne.

Dziewczynka czytająca książkę

Chciwość

Opowieści te przedstawiają historię o szczęśliwym człowieku, który znajduje na swoim patio skrzynię pełną monet. Chociaż twierdzi, że nie jest chciwy, zaczyna wyobrażać sobie co może zrobić z tak dużą ilością pieniędzy. Później w opowieści jego sąsiad twierdzi, że skrzynia należy do niego, ponieważ jego dziadek był tym, który ją ukrył.

Wniosek wynikający z tej opowieści, choć może być nieco prymitywny, sprawia, że myślimy o prawdziwych intencjach ludzkich istot. Często jesteśmy sprzeczni. Historia zachęca również do refleksji nad niebezpieczeństwami wynikającymi z ambicji.

Zachęć siebie do latania

Ta bajka opowiada historię ojca, który uczy syna jak “latać”. Zaprasza go, by wypróbował swoje skrzydła podczas skoku z wielkiej przepaści.

Syn, który ulega wpływom negatywnych opinii otaczających go ludzi, zaczyna wątpić w realność czynności, o którą prosił go ojciec. Zamiast tego decyduje się skoczyć z drzewa. Robiąc to, upada na ziemię.

Po upadku prosi ojca o wyjaśnienia i znajduje prawdziwy powód, dla którego jego ojciec zaproponował pierwszy skok. Ta historia może pomóc dzieciom nauczyć się radzić sobie z przeciwnościami i podejmować ryzyko, nawet jeśli się boją.

Opowiadania dla dzieci i ich znaczenie

Oprócz opowiadań Jorge Bucay’a jest wielu innych autorów, którzy piszą bajki zachęcające Twoich maluchów do refleksji w celu promowania krytycznego myślenia.

Słuchanie opowiadań lub czytanie ich może również pomóc dzieciom rozwijać ich słownictwo. Poprawi to ich umiejętności ortograficzne i zdolność wyrażania siebie.

Rodzice powinni pamiętać, że czytanie nigdy nie jest stratą czasu. Wręcz przeciwnie, tworzy środowisko, które pobudza umiejętność prowadzenia dialogu.

Stymuluje również powstawanie wielkich myśli, które pozostaną z nimi przez całe dzieciństwo i przez resztę życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bucay, J. (2008). El elefante encadenado. Serres.
  • Bucay, J. (2020). Cuentos para pensar. DEBOLSILLO.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.