Opowiadania dla dzieci autorstwa Jorge Bucay'a: 5 najlepszych

Opowiadania dla dzieci autorstwa Jorge Bucay'a: 5 najlepszych
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia, 2019

Nie ma nic lepszego, aby obudzić dziecięcą ciekawość niż opowiadania dla dzieci. W tym artykule chcielibyśmy wspomnieć o kilku opowiadaniach argentyńskiego pisarza Jorge Bucay’a.

Istnieje wiele pozytywnych korzyści płynących z wprowadzania naszych dzieci do lektury. Są również konkretne opowiadania dla dzieci, które mogą stymulować krytyczne myślenie i refleksyjnego ducha. Dziś omówimy pięć opowiadań autorstwa Jorge Bucay’a, które należą do tej kategorii.

Jorge Bucay i jego opowiadania dla dzieci

Jorge Bucay jest pisarzem i terapeutą. Urodził się w 1949 roku w Buenos Aires, w Argentynie. Ukończył studia medyczne na uniwersytecie w Buenos Aires w 1973 roku.

Po kilku osiągnięciach akademickich i uznaniu w swojej dziedzinie zaczął brać udział w programach telewizyjnych dyskutujących na temat psychologii. Został nawet gospodarzem jednego z nich.

Jeśli chodzi o jego fazę literacką, Bucay stara się oferować narzędzia terapeutyczne dzięki swoim książkom, które pomagają leczyć się ich czytelnikom.

To także główny cel opowiadań dla dzieci Jorge Bucay’a. Chociaż wiele z nich nie jest sklasyfikowanych jako takie, są raczej “historiami do przemyślenia”. (Jest to nazwa jednej z jego książek, która kompiluje te historie.)

Jego opowieści są skierowane do młodych czytelników, aby zainspirować ich do zadawania pytań i samodzielnego znajdowania odpowiedzi.

Pracuję nad ideą przejęcia kontroli nad Twoim życiem, za które jesteś odpowiedzialny. Uważam, że świat nie jest miejscem, w którym można konkurować, ale raczej miejscem do dzielenia się. Aby to osiągnąć, konieczne jest wewnętrzne odzwierciedlenie.

– Jorge Bucay –

5 opowiadań dla dzieci autorstwa Jorge Bucay

Uwięziony słoń

Pierwsza opowieść Jorge Bucay’a, którą chcielibyśmy się z Tobą podzielić, dotyczy dziecka, które po raz pierwszy odwiedza cyrk. Wszyscy byli pod wrażeniem siły i okrucieństwa słonia. To zwierzę przyciągnęło również uwagę dziecka.

Maluch jednak nie mógł zrozumieć, jak po skończeniu programu słoń został przywiązany dużym łańcuchem do małego kołka w ziemi.

Matka czytająca swoim córkom bajki

“Dlaczego słoń nie ucieknie?” zapytał. Dziecko dorastało, nie znajdując odpowiedzi, dopóki ktoś mu nie pomógł.

W końcu doszedł do wniosku, że odpowiedź leży w samoograniczeniu – zarówno słoni, jak i istot ludzkich. Mogą pozostać w łańcuchach przez całe życie, nie kwestionując tego.

Smutek i wściekłość

Ta historia może być zbyt abstrakcyjna, aby niektóre dzieci zrozumiały jej główne przesłanie. Ma bardzo subtelny sposób opisywania natury tych dwóch, wyżej wymienionych uczuć.

Jest to jedna z najkrótszych opowieści Jorge Bucay’a. Pomaga ona dziecku lepiej zrozumieć jego uczucia. Nauczy je także rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami.

Przeszkody

To kolejna z opowieści Bucay’a, która wiąże się z poczuciem samoograniczenia. Opowiada historię człowieka, który cicho kroczy ścieżką. Nagle zauważa wielkie miasto na horyzoncie. Miasto, w którym żyją wszystkie jego pragnienia i cele.

Następnie decyduje się odwiedzić to miasto. Chociaż droga wydawała się początkowo prosta, później pojawiły się liczne trudne przeszkody, które sprawiły, że główny bohater miał trudności z dotarciem do miasta.

W momencie kiedy widzi, jak dziecko uśmiecha się do niego, mężczyzna pyta: “Z czego  się śmiejesz?” Odpowiedź dziecka pojawia się na końcu opowieści i daje czytelnikowi jasno do zrozumienia, że przy wielu okazjach istnieją ograniczenia i bariery wewnętrzne.

Dziewczynka czytająca książkę

Chciwość

Opowieści te przedstawiają historię o szczęśliwym człowieku, który znajduje na swoim patio skrzynię pełną monet. Chociaż twierdzi, że nie jest chciwy, zaczyna wyobrażać sobie co może zrobić z tak dużą ilością pieniędzy. Później w opowieści jego sąsiad twierdzi, że skrzynia należy do niego, ponieważ jego dziadek był tym, który ją ukrył.

Wniosek wynikający z tej opowieści, choć może być nieco prymitywny, sprawia, że myślimy o prawdziwych intencjach ludzkich istot. Często jesteśmy sprzeczni. Historia zachęca również do refleksji nad niebezpieczeństwami wynikającymi z ambicji.

Zachęć siebie do latania

Ta bajka opowiada historię ojca, który uczy syna jak “latać”. Zaprasza go, by wypróbował swoje skrzydła podczas skoku z wielkiej przepaści.

Syn, który ulega wpływom negatywnych opinii otaczających go ludzi, zaczyna wątpić w realność czynności, o którą prosił go ojciec. Zamiast tego decyduje się skoczyć z drzewa. Robiąc to, upada na ziemię.

Po upadku prosi ojca o wyjaśnienia i znajduje prawdziwy powód, dla którego jego ojciec zaproponował pierwszy skok. Ta historia może pomóc dzieciom nauczyć się radzić sobie z przeciwnościami i podejmować ryzyko, nawet jeśli się boją.

Opowiadania dla dzieci i ich znaczenie

Oprócz opowiadań Jorge Bucay’a jest wielu innych autorów, którzy piszą bajki zachęcające Twoich maluchów do refleksji w celu promowania krytycznego myślenia.

Słuchanie opowiadań lub czytanie ich może również pomóc dzieciom rozwijać ich słownictwo. Poprawi to ich umiejętności ortograficzne i zdolność wyrażania siebie.

Rodzice powinni pamiętać, że czytanie nigdy nie jest stratą czasu. Wręcz przeciwnie, tworzy środowisko, które pobudza umiejętność prowadzenia dialogu.

Stymuluje również powstawanie wielkich myśli, które pozostaną z nimi przez całe dzieciństwo i przez resztę życia.

To może Cię zainteresować ...
Piosenka, która rozśmieszy twoje dziecko
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Piosenka, która rozśmieszy twoje dziecko

Istnieje piosenka która została specjalnie zaprojektowana, aby rozśmieszyć dziecko. Nazywa się Happy Song i został stworzony przez grupę naukowców ...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bucay, J. (2008). El elefante encadenado. Serres.
  • Bucay, J. (2020). Cuentos para pensar. DEBOLSILLO.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.