Wszystko, czego chcę się nauczyć od Ciebie, mamo

Wszystko, czego chcę się nauczyć od Ciebie, mamo
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Mamo, chcę Ci podziękować z całego serca za wszystko, co dla mnie robisz. Za to, że martwisz się o moją przyszłość i że jesteś tak zaangażowana w moją edukację. I inwestujesz pieniądze w zajęcia, które dadzą mi najlepsze możliwe możliwości. Ale teraz nie jest czas, aby martwić się o konkurencję na rynku pracy. To nie ma nic wspólnego z tym, czego chcę się nauczyć od Ciebie, mamo.

Bez wątpienia jesteś najlepszą matką, jaką mogę sobie wymarzyć. Trudno mi wyrazić moją wdzięczność, że mam najwspanialszą mamę na świecie. Jest jednak coś, o czym musisz pamiętać. Moje dzieciństwo nie będzie trwać wiecznie. To ulotna chwila, która jest tak wyjątkowa i niepowtarzalna. A kiedy minie, nie będzie już powrotu.

Jest tak wiele rzeczy, których chcę się nauczyć od Ciebie, mamo…

Pod pewnymi względami czasami czuję lekką presję. Czasami wydaje się, że kładziesz zbyt duży nacisk na edukację szkolną. Więc pozwól, że zwrócę Twoją uwagę na pewną różnicę. Jeśli chodzi o moją edukację i rozwój, liczy się nie tylko zdanie naukowców.

Proszę, nie obrażaj się. Chcę Ci tylko powiedzieć, co czuję i myślę o moich przygotowaniach. Moim skromnym zdaniem, przeoczyłaś najważniejszą część mojego dorastania. Oczywiście musisz myśleć o mojej przyszłości. Ale robiąc to, nie zapomnij o mojej teraźniejszości.

Tego, czego naprawdę potrzebuję, mogę nauczyć się tylko od Ciebie!

Czego chcę się nauczyć od Ciebie, mamo - szczęśliwa mama i dziecko

Mamusiu, jest tyle rzeczy, których chcę się od Ciebie nauczyć. A najważniejsze jest to, że doceniam to wszystko, będąc obok Ciebie. Jedyne, czego potrzebuję to spędzać z Tobą czas, obserwując Twoje działania i wybory, które podejmujesz każdego dnia. Jesteś najlepszym przykładem, za jakim mogę podążać; mój największy wzór do naśladowania.

Chcę się od Ciebie nauczyć tylko bycia dobrym człowiekiem. Mam nadzieję, że w przyszłości będę kimś, kto jest rozważny, hojny i współczujący. Tak jak Ty, mamo. Właśnie tego pragnę w głębi serca. Chcę czuć poczucie odpowiedzialności i szczerość wobec każdego wydarzenia w moim życiu, tak samo jak Ty.

Mamo, jesteś niezależna, przedsiębiorcza, samodzielna i szczęśliwa. Jesteś najbardziej magiczną, błyskotliwą osobą, jaką znam. I chcę być taką samą osobą jak Ty. Marzę o tym samym pozytywnym i innowacyjnym umyśle. Chcę odziedziczyć optymizm, dzięki któremu podejmujesz wyzwania życiowe.

W podobny sposób podziwiam Twoją cierpliwość, wytrwałość, uporczywość i nieustępliwość. Chcę cieszyć się tymi samymi cechami. Nie ma znaczenia, co życie rzuci mi pod nogi. Liczy się moja szlachetna dusza i dobre serce. A to są rzeczy, których nie można nauczyć w szkole. Tylko Ty możesz zostawić mi to dziedzictwo. I robisz to codziennie, nawet o tym nie wiedząc.

Determinacja. Oto właściwe słowo! Zdolność do zaakceptowania moich pasji i pogoni za moimi marzeniami, nawet jeśli wydają się szalone lub niemożliwe. Tak jak zawsze mówisz: „Zasługujemy na spełnienie naszych marzeń”. Uczysz mnie wierzyć, że zasługuję na piękne cuda i wiem, że będę ich świadkiem.

O tym, czego chcę się nauczyć od Ciebie, mamo, nie mówią w szkole

To, czego chcę się nauczyć od Ciebie, mamo, nie jest przedstawiane na zajęciach w szkole ani w żadnej innej instytucji edukacyjnej. Są to rzeczy, których mogę uczyć się w domu. I ten rodzaj nauki jest bezpłatny. Odbywa się w naszym codziennym życiu, tuż przed naszymi oczami. Nawet nie zauważamy, kiedy się to dzieje. To spontaniczne. To naturalne.

Szczęśliwa dziewczynka skacze na wielkim liściu

Mamo, jedyne, czego chcę się nauczyć od Ciebie to, jak być szczęśliwym człowiekiem. Oto ścieżka, którą muszę podążać, aby mieć dobrą przyszłość. Oczywiście nie oznacza to, że edukacja szkolna nie jest ważna. Wiem, że moje wykształcenie jest bardzo ważne. Ale wierz mi, szczęście jest moim przeznaczeniem. A moje dzieciństwo jest drogą do jego znalezienia.

Chcę, żebyś nauczyła mnie relaksować się, być spokojnym. Tylko wtedy będę w stanie przejść przez doliny życia z tym samym stylem i wdziękiem. Chcę nauczyć się stawać z powrotem na nogi i podejmować walkę, gdy życie zadaje cios. Chcę uczyć się na swoich błędach i spróbować ponownie, nie poddając się strachowi.

Jesteś najlepszym nauczycielem, który pomaga mi nauczyć się sztuki wdzięczności. I dlatego chcę przekazać Ci moje nieskończone podziękowania za Twój wysiłek, Twoje poświęcenie i oddanie. Robisz to wszystko w imię macierzyństwa.

Na własnym przykładzie uczysz mnie, że zawsze mogę iść naprzód. Pokazujesz mi, że zawsze muszę oddawać wszystko w imię miłości – bezwarunkowej i bezinteresownej miłości.

Mamo, najlepszego dziedzictwa, które możesz mi zostawić, nie można kupić za pieniądze. Największą inwestycją, jaką możesz poczynić j est czas spędzony razem ze mną.

To, czego chcę się nauczyć od Ciebie, mamo, nie ma nic wspólnego z językiem angielskim, geografią czy chemią. Chcę tylko stać się dobrym człowiekiem. Kompletnym. Szczęśliwym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.