Filmy dla dzieci na motywach powieści - poznaj najciekawsze z nich!

Filmy dla dzieci na motywach powieści - poznaj najciekawsze z nich!

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2019

Jeśli zastanawiasz się, jakie są najlepsze filmy dla dzieci oparte na literaturze, czytaj dalej – przedstawimy Ci kilka świetnych propozycji.

Chociaż wersje filmowe książek są dość powszechne i może się wydawać, że lepiej zaczekać na ekranizację, filmy dla dzieci często pomagają zachęcić malucha do czytania.

Jako rodzic możesz tworzyć wyzwania i gry oparte na dostrzeganiu różnic między filmem a książką. W ten sposób zachęcisz swoje dzieci do czytania w zabawny i prosty sposób. W tym celu przygotowaliśmy listę filmów dla dzieci opartych na książkach.

Filmy dla dzieci oparte na literaturze

1. Alicja w krainie czarów

Napisana przez Lewisa Carrolla Alicja w krainie czarów to klasyk literatury dziecięcej, który doczekał się kilku adaptacji filmowych. Możesz wybrać klasyczną animowaną wersję Disneya lub jedną z innych licznych wersji tego ponadczasowego skarbu.

2. Mary Poppins

Chociaż Pamela Lydon Travers jest mniej znana niż Lewis Carroll, to właśnie ona jest autorką Mary Poppins, kolejnej klasyki ochoczo zaadaptowanej przez Disneya. W 2018 r. powstał sequel, który zachwycił rodziny na całym świecie.

Mary Poppins

Ta książka to świetny punkt wyjścia, którym można się posłużyć, aby zachęcić dzieci do opisania i narysowania tej fantastycznej niani. Następnie możecie wspólnie zobaczyć, w jakim stopniu wersja filmowa pokrywa się z wyobrażeniami dzieci.

3. Gdzie mieszkają dzikie stwory

Jedną z najbardziej znanych ilustrowanych dzieł literatury dla dzieci jest arcydzieło Maurice’a Sendaka, które pomaga dzieciom odkryć świat wyobraźni. Porównanie różnic między ilustracjami i obrazami filmowymi to świetny sposób na wprowadzenie dzieci do tej wspaniałej książki.

4. Matylda

Jednym z najpopularniejszych filmów opartych na książce dla dzieci jest Matylda. Kto mógłby zapomnieć o tej małej bohaterce z charakterystyczną grzywką i zawsze towarzyszącymi jej książkami? Albo o tym, jak Bruce został zmuszony do zjedzenia całego czekoladowego tortu przez złą dyrektorkę Trunchbull?

Po przeczytaniu oryginalnej wersji szczególne cechy opisujące każdą z postaci pomogą dzieciom zidentyfikować je zaraz po rozpoczęciu filmu.

5. Filmy dla dzieci o Harrym Potterze

Filmy o Harrym Potterze są prawdopodobnie jednymi z najbardziej znanych adaptacji opowieści dla dzieci, jakie kiedykolwiek powstały.

Ze względu na kolosalną objętość książek i drobiazgowo opisany świat stworzony przez J.K. Rowling, warto przeczytać książki przed obejrzeniem filmów. Warto wspomnieć, że wiele ciekawych postaci żyjących w świecie Rowling nie pojawia się w filmach. Może to dodatkowo rozbudzać zainteresowanie i wyobraźnię dzieci!

Inne ciekawe filmy dla dzieci na podstawie powieści

6. Charlie i fabryka czekolady

Roald Dahl jest jednym z najbardziej znanych autorów dziecięcych wszech czasów, a kilka jego prac zostało przeniesionych na duży ekran.

Charlie i fabryka czekolady

Dzieci mogą się dobrze bawić, wyobrażając sobie i rysując Fabrykę Czekolady Willy’ego Wonki, czytając książkę, a potem rozkoszować się widokiem Umpa-Lumpów i innych postaci na ekranie.

7. Księga dżungli

Kolejny film Disneya oparty na powieści pochodzi z klasyka autorstwa Rudyarda Kiplinga. Stworzył on dzieło, w którym dziecko przebywało pod opieką zwierząt, co z pewnością pobudza wyobraźnię niejednego malucha.

Czytanie książki w pierwszej kolejności pozwoli Twoim dzieciom ukształtować własne wyobrażenia o wielkich postaciach, takich jak Mowgli, Baloo i Bagheera.

8. Czarnoksiężnik z krainy Oz

Najstarszym filmem dla dzieci opartym na literaturze jest Czarnoksiężnik z Krainy Oz. Książka powstała około 1900 roku, ale stworzenie adaptacji filmowej zajęło prawie 40 lat. W rezultacie dzieło to stało się jednym z najpopularniejszych musicali w historii filmu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.