Matka chrzestna i jej siedem obowiązków

Rola matki chrzestnej nie ogranicza się jedynie do wydarzeń o charakterze religijnym lub do szczególnych dat. Jest to bardzo ważna postać w życiu dziecka. Będzie ona gotowa zadbać o potrzeby dziecka, jakie pojawią się z biegiem czasu.
Matka chrzestna i jej siedem obowiązków
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2019

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jakie obowiązki ma matka chrzestna? Oprócz tego, że powinna dbać o swojego chrześniaka i chronić go, ma ona do wypełnienia jeszcze inne zadania… Jeżeli przypadł Ci w udziale przywilej bycia matką chrzestną, koniecznie przyjrzyj się bliżej obowiązkiem jakie niesie ze sobą ta  niezwykle ważna rola.

Bycie matką chrzestną to nie tylko zwykły tytuł jaki otrzymujesz gdy pojawia się dziecko. Matka chrzestna ma towarzyszyć swojemu chrześniakowi w całej jego podróży przez życie.

Choć sama idea jest ściśle powiązana z religią, chodzi o coś więcej. Dowiesz się więcej czytając dzisiejszy artykuł.

Matka chrzestna i jej zadania

  • Zapewniać chrześniakowi troskę i poczucie bezpieczeństwa. Jako matka chrzestna będziesz dla dziecka bardzo bliską osobą. Zadbaj o stworzenie z nim bliskiej, serdecznej więzi opartej na zaufaniu. Niech wie, że Tobie zawsze może powierzyć swoje sekrety i wyrazić nawet najskrytsze myśli. Niech nigdy nie zabraknie mu miłości i wsparcia z Twojej strony.
  • Aktywnie uczestnicz w życiu chrześniaka. Nie wystarczy pojawić się w momencie gdy nazywa się Ciebie matką chrzestną. Musisz uczestniczyć też podczas innych ważnych wydarzeń tak jak na przykład urodziny czy imieniny. Pamiętaj, że na zawsze pozostawi to cenne wspomnienia w umyśle malucha. Nie strać tak niepowtarzalnej okazji towarzyszenia mu.
Matka chrzestna bawi się z dzieckiem
  • Bądź dla dziecka dobrym przykładem. Nieuniknione jest, że staniesz się dla chrześniaka wzorem do naśladowania. W pewien sposób wszyscy, w których otoczeniu dziecko się obraca, pozostawiają ślad na jego osobowości. Pokazują mu bowiem jak działa świat i jak możemy się na nim odnaleźć. Dlatego myśląc o swoim chrześniaku, stań się tym, kim chcesz być – dla niego, dla siebie i dla świata…
  • Dostarczać niezbędnych narzędzi i przyborów. Inną rolą jaką będziesz musiała wypełnić jako matka chrzestna jest dostarczanie dziecku narzędzi niezbędnych do wypełniania jego ról w życiu i odnalezienia się w nich. Pomóż mu wykształcić w sobie cechy takie jak rezyliencja, empatia oraz zdrowe radzenie sobie z emocjami. Z czasem będzie Ci za to bardzo wdzięczny, bo wpłynie to korzystnie na jakość całego jego życia.

Inne zadania jakie powinna wypełnić matka chrzestna

Wcześniej wymienione zadania są oczywiste i wykonujemy je niemalże odruchowo. Istnieją jednak inne kwestie, o jakich należy pamiętać. Oto niektóre z nich:

  • Matka chrzestna powinna okazywać zainteresowanie edukacją dziecka. Ważne, byś wiedziała, że edukacja obejmuje znacznie więcej niż same obowiązki szkolne. Chodzi o rozwój na poziomie szkolnym ale też duchowym, moralnym i religijnym. Ważne jednak żeby zawsze na pierwszym miejscu stawiać opinię i poglądy rodziców. Kształtuj chrześniaka w kierunku obranym przez rodziców. Zaangażuj się. Musisz wiedzieć, czego i w jaki sposób chcesz go nauczyć.
  • Udzielanie wsparcia rodziców. Pamiętaj, że wszystko, co robisz, musi przebiegać w ścisłym porozumieniu z rodzicami. To oni bowiem bez wątpienia są najważniejsi w życiu dziecka. Oczywiście, to niemożliwe, żebyście zawsze we wszystkim się ze sobą zgadzali. W takiej sytuacji jednak rodzice mają pierwszeństwo. W przeciwnym razie, sprzeczne opinie wygłaszane przez rodziców i matkę chrzestną mogą sprawić, że dziecko poczuje się zagubione.
  • Znaczenie bezwarunkowej miłości. Matka chrzestna stanowi część życia dziecka. Maluch musi rozumieć, że kochasz go takim jakim jest a Twoja miłość jest bezwarunkowa. To właśnie taka postawa sprawi, że wyrośnie on na osobę o zdrowym poczuciu własnej wartości. Będzie wierzyło w swoje siły i w pełni wykorzystywało swój potencjał. Co więcej, wzmocni się więź między wami a miłość i przywiązanie będą wzajemne.

“Jesteś dla dziecka kimś bliskim. Dlatego to takie ważne by dbać o to, żeby Wasza więź była ścisła i nacechowana zdrowym przywiązaniem. W takiej atmosferze dziecko będzie w stanie swobodnie wyrażać swoje myśli i uczucia”

Koniecznie zobacz też artykuł: Miłość do samego siebie – jak nauczyć tego dzieci?

Kobieta bawi się z dzieckiem

Podsumowanie

Bycie matką chrzestną oznacza dużo więcej niż by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Choć tradycja każe nam podchodzić do tej roli z punktu widzenia religii, obecnie kryje się za tym znacznie głębszy sens.

Z całą pewnością nie należy do tej roli podchodzić lekko. Chodzi przecież o to, żeby zapewnić dziecku podporę i stanowić element jego sieci wsparcia. Sama musisz podjąć decyzję do jakiego stopnia chcesz zaangażować się w tę życiową rolę i na ile poświęceń jesteś dla tego celu gotowa.

Zachęcamy Cię do możliwie pełnego wcielenia się w rolę. Wypełnianie obowiązków matki chrzestnej stanowią część przywileju bycia blisko dziecka. Z czasem, na bazie bezwarunkowej miłości, staniesz się nieodłączną częścią jego życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.