Czy "Trzynaście powodów" to dobry serial dla nastolatków?

Czy "Trzynaście powodów" to dobry serial dla nastolatków?
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

“Trzynaście powodów” to serial, który chce obejrzeć każdy nastolatek. Ale czy rzeczywiście powinien? W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym, uwzględniając występujące w nim treści.

Serial “Trzynaście powodów” pojawiał się w ostatnich latach w wielu rozmowach i nadal budzi kontrowersje.

Oczywiście mówimy o pierwszym sezonie, który stworzono na podstawie książki noszącej ten sam tytuł. Drugi sezon próbował rozszerzyć historię pierwszego i nie będziemy się nim dzisiaj zajmować.

Kiedy “Trzynaście powodów” miał swoją premierę na Netfliksie w marcu 2017 r., stał się jednym z seriali, który wzbudził największe kontrowersje. Po dzień dzisiejszy jest oglądany przez nastolatków na całym świecie, którzy stykają się z nim po raz pierwszy. Dlatego też nie można ignorować faktu, że wywiera duży wpływ na widzów.

Argumenty przemawiające za “Trzynaście powodów”

Serial opowiada historię Hannah Baker, dziewczyny chodzącej do liceum, która popełnia samobójstwo i zostawia po sobie 13 kaset dla osób, które obwinia za swoją śmierć. Hanna czuje, że sposób, w jaki traktowały ją te osoby, popchnął ją do samobójstwa.

Dlatego też zostawia 13 stron nagranych na kasetach. Na każdej stronie zwraca się do osoby, której przypisuje winę. Następnie przypomina im, co się działo, gdy byli razem i jak się wtedy czuła. Daje im instrukcje, aby przekazali kasety kolejnej osobie. Tym samym każdy dowiaduje się, co zrobili inni, a czego nie.

Hannah Baker

Kolejna niezwykle ważna postać to Clay Jensen, chłopak z liceum, który znał Hannah i otrzymuje kasety, gdy nadchodzi jego kolej. Wspólnie z Clay’em odkrywamy jak może wpływać na ludzi posiadanie takiej wiedzy o innych.

Wiedza o niektórych rzeczach sprawia, że Clay zaczyna walczyć z niesprawiedliwością. Dzięki temu dowiadujemy się jak jest traktowany przez innych za to, że próbuje się zbuntować.

Serial i samobójstwa

Samobójstwo stanowi obecnie główną przyczynę śmierci pośród młodych osób w przedziale wiekowym od 10. do 24. roku. życia. Dane te pochodzą z raportu Wytyczne dotyczące praktyk klinicznych w zakresie zapobiegania i leczenia zachowań samobójczych, przygotowanego przez hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia, Polityki Społecznej i Równości.

“Podczas całego serialu trudno jest poznać Hannah, zrozumieć rzeczy, które się jej przydarzyły i które znaczyły dla niej wszystko, podczas gdy dla innych nie znaczyły nic. Wiele osób nazywa je dramatycznymi, przesadzonymi i bagatelizuje jej problemy.”

Już sam fakt, że obserwujemy wydarzenia i problemy, które nie miały żadnego rozwiązania, sprawia, że serial ten jest niezwykle ważny. Niektórzy twierdzą, że przedstawione w nim samobójstwo to zemsta. Jednak w rzeczywistości serial pokazuje, że samobójstwo nigdy nie stanowi odpowiedzi, ponieważ od takiej decyzji nie ma odwrotu.

Jeżeli nastolatkowie zdecydują się obejrzeć ten serial, naszą rolą jako nauczycieli i rodziców jest przeprowadzenie z nimi rozmowy na temat tego, co oglądają. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co dzieje się w serialu i związanych z tym konsekwencjami.

To o wiele lepsze rozwiązanie niż usiłowanie zabronienia im oglądania (bo zapewne dziecko i tak obejrzy serial, tyle że nie będziesz o tym wiedziała) albo ignorowanie trudnych kwestii.

Poza tym powinnaś pamiętać, że ten serial nie jest polecany dla osób, które nie ukończyły 13. roku życia. Netflix stworzył nową kategorię wiekową, informującą, że nastolatkowie do 16. roku życia i starsze mogą oglądać dany serial z osobą dorosłą.

Powinnaś jednak mieć świadomość, że o tym serialu usłyszą również zapewne młodsze dzieci. Dowiedzą się o nim od swoich przyjaciół lub z mediów społecznościowych i zapewne przyciągnie ich uwagę.

Rodzice: jaką rolę pełnią podczas oglądania tego serialu?

Osoby pracujące na co dzień z nastolatkami zauważają pewną bardzo ciekawą kwestię: większość rodziców wcale nie zna swoich dzieci. W tym serialu widać to bardzo wyraźnie. Rodzice Hannah i innych dzieci nie wiedzą praktycznie niczego o życiu ich pociech. Dlatego też nie wiedzą, jak do nich podejść.

Jeżeli Twój nastolatek nie oglądał jeszcze tego serialu i uważasz, że może zacząć, najlepiej byłoby, gdybyś sama go najpierw obejrzała. Następnie porozmawiaj z nim o tym, że bazuje on na wymyślonych zdarzeniach i nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość.

Bohaterka serialu "Trzynaście powodów"

Taki serial może stanowić doskonały pretekst do rozmowy z uczniami lub nastolatkami na temat prawdziwych sytuacji, którym muszą stawiać czoła i które widzą na ekranie. Dzięki temu możesz wyjaśnić i rozwiązać wiele problemów.

“Trzynaści powodów” porusza takie tematy jak prześladowanie (w szkole i w Internecie), picie alkoholu przez osoby niepełnoletnie, napastowanie seksualne oraz inne kwestie, które są istotne dla nastolatków. Ten serial pozwoli Ci rozpocząć w sposób naturalny rozmowę na temat problemów, które dotykają nastolatków, tak aby nie wydawała się sztuczna i na siłę.

Wykorzystaj “Trzynaście powodów” jako narzędzie do nauki

Warto podkreślić, że serial ten może być wykorzystywany jako narzędzie do nauki przez rodziców, nauczycieli, psychologów i innych dorosłych, którzy mają wpływ na dziecko. W przypadku rodziców oglądanie go z dzieckiem może stanowić pomoc i przyczynek do rozmów o pojawiających się w nim problemach.

Dlatego też jako rodzic możesz dowiedzieć się, czy Twoje dziecko znalazło się w podobnych sytuacjach. Następnie możesz porozmawiać z nim o ty, co powinno zrobić, do kogo się udać i jak zachowywać się w przyszłości.

Nauczycielom rozmowa o takich kwestiach przychodzi o wiele bardziej naturalnie. Czasami pojawiają się one w sposób spontaniczny podczas zajęć w klasie lub przerw między nimi. To dobra okazja, aby dowiedzieć się, co uczniowie myślą o serialu i porozmawiać o tym z nimi.

Końcowe uwagi

Zapewne wydaje Ci się, że rozmowa z nastolatkiem o problemach przedstawionych w serialu “Trzynaście powodów” nie jest łatwa. Jednak daje on świetną okazję do poruszenia trudnych tematów. Rozmawianie z dzieckiem na tym etapie jego życia odgrywa niezwykle istotną rolę. Wytłumaczenie niektórych kwestii może okazać się dla niego bardzo pomocne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ministerio de Sanidad, Política social e igualdad.(2015). Guía de Práctica Clínica de Prevención y Tratamiento de la Conducta Suicida.
  • Jay Asher. (2007). Por trece razones. RazorBill – Penguin Books.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.