Pojawienie się dziecka a związek - co musisz wiedzieć

Pojawienie się dziecka na zawsze zmienia życie rodziców. To z kolei może wpłynąć na związek dwojga ludzi.
Pojawienie się dziecka a związek - co musisz wiedzieć
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia, 2021

Pojawienie się dziecka a związek to z całą pewnością temat, który należy poruszyć. Prawda jest taka, że ​​narodziny pierwszego dziecka mogą wywołać w związku poważny kryzys. Być może stres związany z sytuacją ujawni emocjonalną niepewność partnera i spotęguje jego problemy.

W tym artykule zrozumiemy, jak może zmienić się związek rodziców, którzy po raz pierwszy witają maleństwo na świecie.

Jak więc świeżo upieczeni rodzice mogą dostosować się do gorączkowego tempa pierwszych kilku miesięcy, kiedy to noworodek wymaga twojej pełnej uwagi? Co możesz zrobić, aby nie zaniedbywać swojego życia prywatnego?

Jak radzić sobie z nieporozumieniami rodzicielskimi? Pojawienie się dziecka a związek to właśnie temat naszego dzisiejszego artykułu.

Pojawienie się dziecka a związek – co musisz wiedzieć

Kiedy dziecko pojawia się w życiu rodziców, cała uwaga i czas są skierowane właśnie na nie. Tak więc nic dziwnego, że jeden lub nawet obaj partnerzy mogą czuć się porzuceni lub niezrozumiani. Pojawienie się dziecka a związek to tak naprawdę temat, który prędzej czy później trzeba zgłębić.

Aby temu zapobiec, z jednej strony ojciec musi wziąć pod uwagę fizyczne i psychiczne skutki, jakie narodziny dziecka wywołują w kobiecie. Jedną z nich jest skłonność do nagłych wahań nastroju. Więc należy być cierpliwym.

Z drugiej strony matka musi angażować ojca we wszystko, co dotyczy edukacji i wychowania dziecka. Wtedy będzie się on czuł potrzebny i będzie aktywnie uczestniczył w życiu rodzinnym zamiast od niego uciekać.

Śpiące niemowlę - pojawienie się dziecka a związek

Utrzymanie związku może przypominać chodzenie po linie

Wielu młodych rodziców jest bardzo wyczerpanych brakiem snu i niespodziewanymi stresami. Zwykle na tym etapie partnerzy się od siebie nieco oddalają. W temacie jakim jest pojawienie się dziecka a związek tę kwestię trzeba postawić jasno.

“Na początku byłam tak pochłonięta moimi zadaniami wynikającymi z macierzyństwa, że prawie zapomniałam o tym, że jestem żoną”

-Vivianne, matka dwójki dzieci-

Należy wziąć pod uwagę, że cały proces ciąży i narodzin dziecka wiąże się zarówno z fizycznym, jak i emocjonalnym obciążeniem dla pary. Dziecko wymaga czasu i energii, którą wcześniej para wykorzystywała, aby być blisko siebie emocjonalnie i seksualnie.

Jak więc nowi rodzice mogą się upewnić, że ich bezradne i kochane stworzenie zupełnie nie rozbroi ich związku? Oto kilka przydatnych wskazówek:

 • Regularnie mów swojemu partnerowi, że go kochasz i okazuj to aktami miłości.
 • Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i niepewności, które może mieć druga osoba w związku po pojawieniu się dziecka.
 • Rozumie się, że pojawienie się dziecka przerywa normalny przebieg stosunków seksualnych pary. Dlatego oboje musicie rozmawiać o swoich potrzebach.
 • Bądź wyrozumiała, cierpliwa i przede wszystkim zawsze wyrażaj się jasno.
 • Pogłębiaj miłość i przywiązanie w związku, dziękując partnerowi za to, co robi dla ciebie i dla dziecka.
 • Poświęć czas na rozmowę na tematy niezwiązane z dzieckiem.
 • Utrzymuj mocne więzi przyjaźni.
 • Planuj odpoczynek aby naładować baterie – dobrym trikiem jest odpoczywanie na zmianę w czasie, gdy partner zajmuje się dzieckiem.
Kłótnia małżeńska - pojawienie się dziecka a związek

A co gdy pojawiają się sprzeczne opinie co do metod wychowawczych?

Czy znasz punkt widzenia twojego małżonka w kwestii jaką jest rodzicielstwo?

Jeśli nie rozmawiasz o tym a jedynie czekasz z poruszeniem tego tematu na narodziny dziecka, wszystko może się skończyć źle. Zamiast połączyć siły w dostosowywaniu się do tego nowego wyzwania, być może zaczniecie się kłócić a w związku pojawi się poważny kryzys.

Na sam początek spróbuj na przykład uzgodnić wspólną odpowiedź na następujące pytania:

 • Jak przyzwyczaimy dziecko do zdrowego odżywiania i dobrych nawyków związanych ze snem?
 • Czy wyciągniemy je z łóżeczka za każdym razem, gdy będzie płakało?
 • Kiedy nauczymy je korzystać z nocnika i toalety?

Oczywiście każda para musi podjąć swoje własne decyzje w tych kwestiach. Nie ulega jednak wątpliwości, że wcześniejsze omówienie tego typu spraw zapobiegnie niepotrzebnym nieporozumieniom.

Pojawienie się dziecka a związek – pozytywne aspekty

Tak jak para początkujących łyżwiarzy potrzebuje czasu i cierpliwości, aby zsynchronizować swoje ruchy na lodzie, tak świeżo upieczeni rodzice potrzebują czasu, aby dostosować się do swojej nowej roli. Ale stopniowo nabierają pewności siebie.

Rodzicielstwo wystawi na próbę jedność małżonków i na zawsze zmieni ich związek. Da im jednak możliwość rozwinięcia bardzo cennych cech, takich jak wyrozumiałość, cierpliwość, a przede wszystkim miłość.

To może Cię zainteresować ...
Zdrowy związek – 5 nawyków, które Ci w tym pomogą
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Zdrowy związek – 5 nawyków, które Ci w tym pomogą

Zdrowy związek - 5 nawyków, które Ci w tym pomogą. Odkryj niepodważalne fakty, które sprawią, że Twoja relacja z partnerem stanie się idealna


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.