Dziecko za dużo rozmawia w klasie: co możesz zrobić?

Dziecko za dużo rozmawia w klasie: co możesz zrobić?
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dowiedz się, co możesz zrobić w zaciszu własnego domu, gdy Twoje dziecko za dużo rozmawia w klasie.

Kiedy dziecko za dużo rozmawia w klasie, z dużym prawdopodobieństwem nie jest wystarczająco skoncentrowane na zajęciach lekcyjnych, co może bardzo szybko odbić się na jego wynikach w szkole. Niektórym dzieciom tak bardzo zależy na socjalizacji, że nie czekają z rozmową na przerwę, porę obiadową lub inne momenty, w których jest na nią czas.

Poza tym rozmowa w klasie zaburza ciągłość lekcji. Wywołuje sporo problemów dla nauczyciela i może rozpraszać także inne dzieci.

“Słuchanie odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu, zwłaszcza w przypadku poleceń. Uczeń powinien słuchać poleceń z dużą dozą uwagi, aby by w stanie wykonać je w odpowiedni sposób. Zwłaszcza w latach przedszkolnych pojawiają się kluczowe momenty, w których ogólne nastawienie uczniów względem słuchania poleceń odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu.”

–David Perkins (cytat za Gloria Fonseca)–

Aby dowiedzieć się, czy Twoje dziecko za dużo rozmawia w klasie, musisz być w stałym kontakcie z jego nauczycielami. To nie tylko problem wychowawczy ani społeczny. Oprócz tego odgrywa kluczową rolę w rozwoju umiejętności słuchania.

Czytając poniższy artykuł dowiesz się, w jaki sposób możesz pomóc zrozumieć dziecku, że nie powinno odzywać się w niestosowanych momentach. Nauczysz je również rozpoznawać momenty, w których powinno koncentrować się na zajęciach i wykonywanych zadaniach.

Jak powinni zareagować rodzice, gdy dziecko za dużo rozmawia w klasie?

Poznaj przyczyny stojące za tym, że dziecko za dużo rozmawia w klasie

Aby poruszyć ten problem musisz najpierw dowiedzieć się, dlaczego Twój maluch mówi zbyt dużo podczas zajęć. Problem ten może przybrać na sile i stać się bardziej zawiły, jeśli nie podejdziesz do niego we właściwy sposób. Oto przykładowe przyczyny, które mogą sprawić, że Twoje dziecko za dużo rozmawia w klasie:

  • Czuje, że nie otrzymuje wystarczającej ilości uwagi ze strony nauczyciela lub innych uczniów.
  • Odczuwa brak motywacji podczas zajęć, bo potrzebuje bardziej ambitnych zadań lub takich, które są bardziej dopasowane do jego stylu uczenia się.
Dziecko za dużo rozmawia w klasie
  • Ma trudności ze zrozumieniem poleceń nauczyciela lub materiału przerabianego w klasie. Również odcyfrowanie rzeczy zapisywanych przez nauczyciela na tablicy może sprawiać problem.
  • Czuje się niespokojny lub odczuwa potrzebę rozprostowania kości albo rozluźnienia mięśni, aby móc ponownie koncentrować się na lekcji.
  • Nie jest zainteresowane tematem, który przedstawia nauczyciel.
  • Nauczyciel nie wykazuje odpowiedniej dozy asertywności.

Ćwicz modelowanie właściwego zachowania dziecka, które rozmawia za dużo w klasie

Jeśli Twoje dziecko mówi za dużo podczas zajęć lekcyjnych, możesz wykonywać z nim ćwiczenia w domu, które pomogą mu poprawić jego zachowanie w szkole. Kluczową rolę odgrywa nauka czekania, słuchania i kontrolowania własnych impulsów.

Na samym początku nie pozwalaj dziecku przerywać rozmowy i poproś je, aby poczekało z mówieniem na swoją kolej. Dobry sposób na naukę takiego zachowania to gra w grę planszową, podczas której musi cierpliwie czekać na swoją kolej, aby wykonać ruch.

Zadbaj o utrzymanie spokojnego środowiska w domu

Każde poprawianie zachowania dziecka powinno być przeprowadzane z szacunkiem i odpowiednią dozą zrozumienia. Dzieci odczuwają mniejszy niepokój i nie potrzebują poświęcania im aż takiej ilości uwagi, gdy w domu panuje spokój, który nie jest przerywany gorącymi dyskusjami i napięciem.

Upewnij się, że w otoczeniu nie ma żadnych elementów, które będą rozpraszały dziecko i nie pozwolą my skoncentrować się na tym, co ma zrobić.

Upewnij się, że dziecko, które rozmawia zbyt dużo w klasie nie ma problemów z wzrokiem ani słuchem

W wielu przypadkach dzieci, które rozmawiają zbyt dużo w klasie mają problemy ze słuchem lub wzrokiem. Dlatego też w pierwszej kolejności powinnaś wykluczyć ewentualne problemy natury fizycznej, które mogą wywierać wpływ na zachowanie dziecka w szkole.

Gdy upewnisz się, że ze zdrowiem Twojej pociechy wszystko jest w porządku, możesz zacząć zastanawiać jakie działania na poziomie społecznym należy podjąć.

Naucz dziecko przestrzegania zasad w domu

Jeden ze sposobów na upewnienie się, że dziecko przestrzega zasad obowiązujących w szkole to ustalenie reguł obowiązujących w domu. Każde dziecko musi szanować normy społeczne. Potrzebuje również dyscypliny, która pomoże mu wyrosnąć na dorosłego cieszącego się zdrowiem emocjonalnym.

Przede wszystkim musisz wykazać się dużą cierpliwością wprowadzając zasady w Waszym domu. Musisz także być konsekwentna.

Rozproszone dziecko w klasie

Chociaż może być Ci przykro, gdy nauczyciel Twoje malucha zwróci Ci uwagę na to, że Twoje dziecko za dużo rozmawia w klasie, to dzięki wspólnej pracy będziecie w stanie poprawić jego zachowanie.

Nie zapominaj nigdy, że powinnaś wspierać swojego malucha w procesie przyzwyczajania się do życia w szkole. Dzięki temu nauczy się słuchać innych i będzie się lepiej dogadywać z kolegami i nauczycielami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.