Umiejętności finansowe u dzieci - 5 sposobów ich nauczenia

Powinniśmy nauczyć dzieci dobrych umiejętności związanych z pieniędzmi, aby w miarę rozwoju i wzrostu rozumiały ich wartość i umiały zarządzać finansami osobistymi.
Umiejętności finansowe u dzieci - 5 sposobów ich nauczenia
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy słyszałeś kiedyś, jak matka mówi swojemu dziecku: „Nie masz pojęcia, jak trudno jest zarobić pieniądze, nie można więc ich marnować”? Może sama powiedziałaś kiedyś coś podobnego? Rzeczywiście, jest to bardzo powszechne narzekanie, ale prawdą jest również, że dzieci nie rozumieją tego, ponieważ umiejętności finansowe ich jeszcze w tym wieku nie obejmują.

Dlatego tak ważne jest, aby uczyć dzieci wiedzy na temat znaczenia pieniędzy już od najmłodszych lat.

Nie możemy oceniać dzieci, zwłaszcza gdy są bardzo małe, ponieważ nie rozumieją takich pojęć jak pieniądze, budżet i pensje. Umiejętności finansowe (szeroko rozumiane pojęcie obejmujące w zasadzie wszystko, co się wiąże z pieniędzmi) są zwykle zarezerwowane dla dorosłych.

Ale przez chwilę zróbmy sobie ćwiczenie z empatii. Spróbujmy postawić się w sytuacji tego cztero-, czy pięcioletniego dziecka, które chce poznać wszystko, co przykuwa jego uwagę.

Co więcej, to dziecko zawsze jadło, kiedy tylko chciało, miało zabawki, ubrania, dom i spełnione wszystkie inne zachcianki. Czy zatem możemy je oceniać negatywnie, ponieważ chce tę nową grę planszową lub nową lalkę? Nie, ponieważ nie miało jeszcze okazji zrozumieć, jak działają pieniądze w świecie, w którym żyją.

Dlaczego ważne jest, aby dzieci otrzymały pewne umiejętności finansowe?

Matka ucząca córkę oszczędzania

Jednym ze specjalistów w dziedzinie edukacji finansowej jest Javier Calvente, przedsiębiorca i ekspert w dziedzinie cyfrowego świata i finansów dla gospodarstwa domowego. Dlatego uważamy jego zdanie na tym polu za znaczące.

Według Calvente’a, znaczenie edukacji finansowej u dzieci jest kluczowe, ponieważ w miarę rozwoju odkrywają one, że muszą stawić czoła nowym wyzwaniom, na które muszą być przygotowane.

Niewątpliwie umiejętność zarządzania finansami to jedno z największych wyzwań, przed jakimi staną rodzice. W końcu od tego zależy obecny i przyszły dobrobyt ich rodziny. Ale to nie wszystko. Przykład, który dają i lekcje, których uczą, pomogą ich maluchom zrozumieć wartość jedzenia, zdrowia, a nawet tego, jak zarządzać wolnym czasem.

Strategie uczenia dzieci mądrego wykorzystywania pieniędzy

To powiedziawszy, przyjrzyjmy się niektórym strategiom i wskazówkom, które możemy wykorzystać, aby wpoić naszym dzieciom pewne podstawowe umiejętności finansowe. W ten sposób nauczą się mądrze używać pieniędzy, ponieważ dobrze poznają ich koncepcję.

Daj dobry przykład, aby nauczyć dzieci umiejętności finansowych

Pamiętaj, że dzieci uczą się od starszych. Dlatego jeśli w młodym wieku widzą, że jesteś odpowiedzialny i mądrze budujesz swoje finanse, uznają, że inteligentne wykorzystanie pieniędzy jest normą.

Porozmawiaj ze swoim maleństwem, aby wiedziało, dlaczego możesz kupić określone rzeczy, ale może nie niektóre inne, ponieważ są zbyt drogie lub niepotrzebne. Wyjaśnij potrzebę oszczędzania, pokaż mu przykłady dobrego i złego postępowania. Nie bój się wyjaśniać, dlaczego podejmujesz określone decyzje finansowe.

Zaangażuj swoje dzieci

Dobrym pomysłem jest również zaangażowanie dzieci w finanse rodziny od najmłodszych lat. Nie chodzi o zarządzanie kontami, ale o to, by wiedziały, do czego służą różne pozycje budżetu. Na przykład na jedzenie, ubrania, książki itp.

W ten sposób możesz zaangażować maluchy w rodzinne zakupy. Na przykład, gdy jesteś w supermarkecie, możesz przydzielić im niewielki budżet na zakup tego, czego chcą. W ten sposób muszą dostosować swoje wybory do ograniczonej ilości pieniędzy, które im dajesz.

Ustaw kieszonkowe, aby nauczyć dzieci korzystania z pieniędzy

Wielu dorosłych, a także niektóre dzieci, błędnie rozumie pojęcie kieszonkowego. W końcu, kiedy czegoś potrzebują, rodzice zaspokajają tę potrzebę. Po co więc dodawać kieszonkowe? To proste, by wprowadzić dzieci w pojęcie oszczędzania.

Dzieci otrzymają tygodniową lub miesięczną kwotę na własny użytek. Jednak będą musiały z niego korzystać, jak uznają za stosowne, bez przekraczania limitu. W ten sposób zrozumieją pojęcia takie jak oszczędności, zarządzanie pieniędzmi itp.

Ojciec dający pieniądze z portfela swojemu synowi.

Nowe technologie

Gry i nowe technologie pomogą też dzieciom nauczyć się strategii oszczędzania i korzystania z finansów. Jest wiele elementów, od wyspecjalizowanych w tej tematyce kanałów YouTube, po aplikacje mobilne, które pomagają im uczyć się podczas zabawy.

Naucz dzieci umiejętności finansowych według etapów zdobywania i wydawania pieniędzy

Możesz ustalić etapy finansowe według ich wykorzystania, ale także według tego, jak zdobyć pieniądze. Innymi słowy, pierwszy etap byłby sposobem na zarobienie tego. Potem przychodzi etap planowania. Wreszcie mamy etap wydatków lub inwestycji. Wszystko to tworzy historię podobną do piramidy finansowej dostosowanej do najmłodszych członków rodziny.

Mamy nadzieję, że te pięć sposobów nauczenia dzieci mądrego korzystania z pieniędzy pomoże w zrozumieniu przez nie wartości pieniędzy, ich znaczenia i potrzeby prawidłowego zarządzania nimi.

To może Cię zainteresować ...
Hazard – dowiedz się jak uchronić dzieci przed tym nałogiem?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Hazard – dowiedz się jak uchronić dzieci przed tym nałogiem?

Hazard oraz opłacane gry komputerowe stają się coraz dostępniejsze dla młodych użytkowników. Sprawdź jak przeciwdziała temu uzależnieniu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jiménez, A., Jiménez, E. (2016). Olvídate de tu cerdito y pon a crecer tu dinero: Aprende desde joven a invertir inteligentemente. Amazon Independently Publishing.
  • http://www.doctorcifra.com/author/admin/

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.