Gry planszowe i karciane jako rozrywka podczas odosobnienia

W obecnych czasach przeżywamy trudne chwile. Z racji pandemii wirusa SARS-CoV-2 wszyscy siedzą w domu, a poziom lęku jest w społeczeństwie naprawdę wysoki. Ale gry planszowe i karciane mogą okazać się świetnym sposobem na pomoc rodzinie podczas okresu odosobnienia i rozładowanie napięcia.
Gry planszowe i karciane jako rozrywka podczas odosobnienia
Natalia Cobos Serrano

Napisane i zweryfikowane przez pedagog społeczny Natalia Cobos Serrano.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dni, które spędzamy w izolacji, wciąż się kumulują. A to oznacza, że radzenie sobie z tą sytuacją może być coraz trudniejsze. Dotyczy to szczególnie naszych dzieci. Na szczęście granie w gry planszowe i karciane z najmłodszymi może pomóc zmniejszyć ogólny poziom stres i poprawić relacje w ramach rodziny.

Poświęć chwilę na lekturę naszego dzisiejszego artykułu i poznaj dzięki temu sześć wspaniałych opcji, którymi możesz się rozkoszować się z rodziną podczas kryzysu spowodowanego chorobą COVID-19.

Gry planszowe na czas odosobnienia? Sushi Go to pozycja obowiązkowa!

W obecnych czasach przeżywamy trudne chwilę. Z racji pandemii wirusa SARS-CoV-2 wszyscy siedzą w domu, a poziom lęku jest w społeczeństwie naprawdę wysoki. Ale gry planszowe i karciane mogą okazać się świetnym sposobem na pomoc rodzinie podczas okresu odosobnienia i rozładowanie napięcia. Jedną z najbardziej godnych uwagi pozycji jest bez wątpienia Sushi Go.

W tej grze karcianej wziąć udział może od 2 do 5 graczy. Jej fabuła jest prosta i polega na łączeniu różnych potraw w celu utworzenia pysznego sushi! Sushi Go to szybka i łatwa do opanowania gra. To jedna z naszych ulubionych gier karcianych, w którą możesz grać z całą rodziną.

W trakcie rozgrywki obejmującej trzy rundy gracze powinni wybrać jedną kartę ze swojego rozdania i umieścić ją odkrytą przed sobą. Następnie przekazują swoje karty graczowi siedzącemu po ich prawej stronie.

Ta akcja powtarza się, dopóki nie zabraknie kart, co oznacza, że runda się skończyła. Gracze sumują wtedy punkty wybranych talerzy sushi i przechodzą do następnej rundy. Uważaj jednak, aby nie wziąć kart deserowych oznaczających wypadnięcie z gry!

Clue, jedna z najlepszych gier planszowych

Clue (występująca także jako Cluedo) to jedna z najbardziej klasycznych gier planszowych, w którą prawdopodobnie grałeś jako dziecko. Ale ten tytuł nadal jest popularny wśród miłośników tego typu rozrywek.

Gry stołowe

Ta rodzinna gra planszowa dla od 3 do 6 graczy polega na odgadywaniu szczegółów morderstwa. Aby rozwiązać zagadkę, musisz zgadnąć, kto, kiedy i za pomocą czego…

Trzy karty ujawniające zbrodnię pozostają poza zasięgiem wzroku, a resztę rozdaje się graczom. Za pomocą specjalnego arkusza informacyjnego obejmującego potencjalnych podejrzanych, lokalizacji i broni gracze ścigają się o to, kto pierwszy zdoła dowiedzieć się, jak zostało popełnione morderstwo.

Virus! – jedna z najlepszych gier karcianych dla rodzin podczas kwarantanny COVID-19

Virus! jest jedną z najlepiej sprzedających się gier w ostatnich latach i być może jedną z najpopularniejszych gier, w które można grać w dobie obecnego kryzysu zdrowotnego. Jest to prosta gra karciana dla od 2 do 6 graczy w każdym wieku. Cała rozgrywka, od początku do końca, trwa około 20 minut.

Gracze mogą mieć maksymalnie trzy karty na ręce w trakcie każdej tury. Następnie muszą położyć i „ukraść” kolejne karty, dopóki na stole nie znajdą się w sumie 4 różne organy z ludzkiego ciała.

Pierwszy gracz, który odkryje cztery karty z 4 różnymi organami, wygrywa. Ale jest jeden warunek: wszyscy muszą być zdrowi! Innymi słowy, wygrywasz tylko wtedy, dopóki żaden inny gracz nie umieści wirusa na żadnej z Twoich kart organów.

Jungle Speed

Jungle Speed (zwana także „Prawo dżungli”) to gra strategiczna, w którą możesz grać z całą rodziną. Udział w niej biorą grupy liczące sobie od 3 do 15 graczy. Ta gra planszowa charakteryzuje się dużą aktywnością i czynnym udziałem każdego gracza.

Cała rodzina w trakcie gry

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby zagrać w Prawo dżungli, jest rozdawanie kart graczom i grupowanie ich w równe stosy. Aby rozpocząć rozgrywkę, gracze muszą obrócić karty prawą stroną (awersami) do góry, dopóki niektórzy gracze nie zauważą, że są dwie karty o tym samym symbolu.

Kiedy tak się stanie, dany gracz musi chwycić totem – czyli główny obiekt gry – zanim ktokolwiek inny zdoła to zrobić. Kara w takim przypadku polega na tym, że przegrany bierze wszystkie odkryte karty zwycięzcy. Ten, kto zużyje swoje karty jako pierwszy, wygrywa całą grę.

Dixit

Dla grupy liczącej sobie od 3 do 6 graczy Dixit to optymalny wybór. Jest to prawdziwie oryginalna gra karciana i taka, która na dodatek cechuje się naprawdę doskonałym opracowaniem od strony graficznej. Gracze muszą spróbować odgadnąć karty wszystkich innych na podstawie tylko jednej wskazówki.

Ta gra jest szczególnie polecana dla rodzin z bardzo małymi dziećmi, ponieważ ułatwia i pobudza kreatywność i wyobraźnię naszych maluchów.

Pandemia, jedna z najpopularniejszych gier planszowych dla rodzin podczas odosobnienia spowodowanego epidemią wirusa SARS-CoV-2

Na samym końcu naszej listy umieściliśmy pozycją, która jest obecnie zapewne najbardziej znaną i popularną grą. Z oczywistych chyba dla każdego powodów. Każdy gracz musi przyjąć w trakcie rozgrywki określoną rolę, aby uratować ludzkość, odkrywając 4 sposoby leczenia chorób, które zagrażają całej planecie.

Jedną z najbardziej charakterystycznych i atrakcyjnych cech tej gry jest to, że jedynym rywalem jest sama gra. Innymi słowy, jest to kooperacyjna gra planszowa, w której gracze należą do tej samej drużyny i dokładają wszelkich starań, aby wspólnie osiągnąć zwycięstwo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.