Łóżeczko dla dziecka - jak wybrać odpowiedni model?

Łóżeczko dla dziecka - jak wybrać odpowiedni model?

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2018

Wybór mebli do pokoju dziecka to wspaniałe i ekscytujące zadanie. Łóżeczko dla dziecka to najważniejszy element jego pokoju. Dlatego tak istotne jest, jaki model zakupisz.

Możesz wybierać spośród coraz większej liczby kolorów i rodzajów łóżeczek. Z pewnością łatwiej będzie Ci wybrać odpowiednie łóżeczko dla dziecka, jeśli będziesz znała wszystkie opcje dostępne na rynku.

Jedna z najłatwiejszy rzeczy to wybór odpowiedniego koloru, które będzie pasował do wystroju całego pokoju. Jednak oprócz tego łóżeczko dla dziecka musi posiadać określone cechy, aby spełniać potrzeby dziecka.

Pediatrzy zalecają korzystanie z łóżeczek, które są szerokie i wygodne, bo dzieci spędzają w nich wiele godzin. Jest również kilka funkcjonalnych dodatków, którym warto poświęcić odrobinę uwagi.

Jakie wymogi musi spełniać łóżeczko dla dziecka?

  • Nie powinno być malowane farbą ani lakierem oraz powinno mieć gładką powierzchnię. Dziecko może czasem ssać lub gryźć niektóre części łóżeczka, co może wywołać alergię lub zatrucie substancjami toksycznymi. W przypadku drewnianych mebli musisz upewnić się, że nie ma w nich drzazg, by uniknąć urazu.
  • Optymalna wysokość. Łóżeczko powinno mierzyć 60 centymetrów od podstawy do najwyższego punktu. Jeśli będzie niższe, dziecko może wypaść z niego podczas zabawy i poruszania się. Nie zapominaj, że maluszki szybko rosną i w większości uwielbiają się wspinać.
Łóżeczko dla dziecka stojące na środku biało-niebieskiego pokoju
  • Specjalny materac. Musi być półsztywny i przepuszczać powietrze. Jego grubość powinna wynosić około 10cm.
  • Sztywna i prosta podstawa. Materac musi spoczywać na solidnej podstawie. Umożliwia to prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka. Pamiętaj, że maluch będzie codziennie spędzał w łóżeczku wiele godzin.
  • Równoległe szczebelki. Jeśli łóżeczko dla dziecka ma szczebelki, odstęp między nimi musi wynosić od czterech do sześciu centymetrów. Dzięki temu dziecko nie da rady wcisnąć między nie główki.
  • Kółka i system blokowania. Niektóre rodzaje łóżeczek mają kółka, które ułatwiają ich transport. Przynajmniej dwa z tych kółek powinny mieć blokady zabezpieczające przed przesunięciem się lub wypadkami wywołanymi nieostrożnym i nieprzewidzianym poruszaniem.

Jak widzisz łóżeczko dla dziecka powinno być zarówno wygodne, jak i bezpieczne. Wybierając konkretny model musisz mieć świadomość, że chociaż wygląd jest istotny, to najważniejsze jest bezpieczeństwo maluszka.

Kiedy już wiesz, jaki czynnik odgrywa najważniejszą rolę w wyborze łóżeczka dla dziecka, możesz wybrać model, który najbardziej odpowiada Waszym potrzebom.

Wybierając łóżeczko należy zwrócić uwagę między innymi na dostępne miejsce oraz częstotliwość podróżowania z maluszkiem.

Mama leżąca na łóżku głaszcząca dziecko w przystawionym łóżeczku

Rodzaje łóżeczek dla dzieci

  • Tradycyjne drewniane łóżeczka z szczebelkami. Ze względu na rozmiar mogą być używane przez dziecko do ukończenia drugiego roku życia. Najnowocześniejsze modele mają podwójną wysokość materaca, a nawet dołączone meble.
  • Aktywni rodzice, którzy często podróżują, mogą wybrać łóżeczka, które można z łatwością przewieźć, bo szybko się je składa i rozkłada. Są mniejsze od tradycyjnych łóżeczek i można ich używać zarówno do snu, jak i do zabawy. Jeśli taki model będzie pełnił funkcję tradycyjnego łóżeczka, warto dodać do niego jeszcze jeden materac.
  • Wielu rodziców wybiera łóżeczka będące przedłużeniem ich łóżka, aby mieć dziecko jak najbliżej. Takie łóżeczka składają się z trzech części i są kompatybilne z każdym łóżkiem.

Czasem rodzice są przekonani, że w zasięgu dziecka powinno znajdować się wiele zabawek.

Jednak względy estetyczne powinny zejść na dalszy plan, bo takie zachowanie może być niebezpieczne. Łóżeczko dla dziecka musi być puste i wolne od zbędnych przedmiotów.

Zabawki i ustawienie łóżeczka

Pluszowe maskotki i poduszeczki są urocze, ale nie powinno się ich wkładać do łóżeczka dla dziecka.

Maluch może zasnąć w obecności tych przedmiotów, które niosą ze sobą poważne ryzyko dla jego zdrowia, bo mogą doprowadzić między innymi uduszeniem się i wystąpieniem alergii skórnych.

Jeśli chodzi o ustawienie łóżeczka dla dziecka, warto umieścić je w takim miejscu, by było oddalone od innych przedmiotów. W okolicy dziecka nie powinno znajdować się nic, co może na nie spaść i je uszkodzić.

Pokój, w którym znajduje się łóżeczko, wybierają rodzice. Najlepiej i najwygodniej byłoby, gdyby dziecko przez pierwsze miesiące życia było blisko nich, by mogli z łatwością czuwać nad jego snem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.