Twój dom jest pierwszym miejscem edukacji Twojego dziecka

Twój dom jest pierwszym miejscem edukacji Twojego dziecka
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 18 września, 2018

Twój dom, jest pierwszym środowiskiem społecznym, z którym dziecko się spotyka. Jest to miejsce, w którym Twój maluch otrzyma emocjonalną i edukacyjną wiedzę, która zagwarantuje mu dobry rozwój psychiczny.

Twój dom jest miejscem, w którym będzie się przytulać i całować. To tam nauczy się dziękować.

To, czego dziecko nauczy się w domu, pomoże mu dorastać i stać się szczęśliwą, pełną szacunku i wytrwałą osobą.

Socjologowie i psychologowie doskonale wiedzą, że dynamika, która zachodzi za zamkniętymi drzwiami domu, ma bezpośredni wpływ na ludzi.

To, co dzieje się wewnątrz tych murów, jest czasem miniaturową wersją samego społeczeństwa. Dom może być miejscem rządzonym przez demokrację, może być dyktaturą.

Jednocześnie musimy od samego początku jasno rozumieć, jako matki i ojcowie, jakiego rodzaju wychowania pragniemy dla naszych dzieci.

Każde słowo, akcja i gest nie tylko odcisną swoje piętno na mózgu dziecka, ale pozostawiają ślad na subtelnej i niewidocznej tkaninie, która składa się na Twój dom.

Eksperci w dziedzinie klimatu psychicznego mogą dokonywać obserwacji w oparciu o interakcje zachodzące pomiędzy członkami grupy społecznej. Analizując sposób interakcji członków rodziny, mogą oni w łatwy sposób odczytać emocjonalne środowisko domowe.

Czasami wystarczy spojrzeć na twarz lub usłyszeć dźwięk czyjegoś głosu. Informacje te mogą ujawnić, czy dom jest miejscem, w którym panuje szczęście, czy też nieszczęście zalewa podłogi i ściany.

Powinniśmy być tego świadomi: dom jest schronieniem oraz psychologicznym i emocjonalnym punktem odniesienia dla każdego dziecka. Zbudujmy więc najpiękniejszy, ciepły, szczęśliwy i gościnny dom, jaki możemy mieć dla tego nowego życia.

Narysowany dom nad jeziorem

Mój dom może być mały, ale jest pełen wielkich serc

Niektóre domy są większe w środku niż na zewnątrz. Czasami wystarczy tylko przekroczyć próg, aby oddychać równowagą.

Na twarzach tych, którzy tam mieszkają, widać wymalowane uczucia. Szacunek unosi się w powietrzu. Można poczuć radość dziecka, które dorasta myśląc, że mieszka w zamku.

Bez wątpienia są to najszczęśliwsze domy. W tych rodzinach dostrzegamy pewne cechy, nad którymi warto się zastanowić.

Dom, w którym dominują pozytywne emocje

Domami, w których dominują pozytywne emocje, są domy, w których mieszkańcami są ludzie z inteligencją emocjonalną.

  • Aby pozytywne emocje były obecne, musimy nauczyć się radzić sobie z negatywnymi emocjami. Na przykład, gdy pojawia się złość, nikt jej nie ukrywa ani nie fałszuje, ale raczej mówi o niej z szacunkiem i asertywnością, aby dojść do porozumienia.
  • Jednocześnie w typie domu, w którym żyje szczęście i harmonia, żyją także ludzie, którzy pojmują z empatią. Potrafią zrozumieć inny punkt widzenia. Wiedzą, jak dostarczać rozwiązania.
  • Szczęśliwy dom to także dom, w którym edukacja obejmuje pozytywne pieszczoty emocjonalne. Są to uściski, bliskość, pocałunki i kochający ludzie. To dom, w którym każde dziecko czuje się cenione i chronione.
Rysunek spokojnej, szczęśliwej rodziny

Dom, który kształci z wartościami

Edukacja szlachetnych wartości jest narzędziem, które pozwala wychowywać dzieci z pozytywnym nastawieniem dla świata. To sposób na wychowanie dzieci, które troszczą się o innych, o przyrodę i budowanie bardziej harmonijnego świata.

  • Biorąc pod uwagę, że rodzice są pierwszymi wzorami do naśladowania dla dziecka w tej strukturze społecznej, wczesna edukacja w domu ma kluczowe znaczenie. Od najmłodszych lat dzieci muszą uczyć się prostych rzeczy, takich jak podziękowania, przeprosiny i pozdrowienia. Nauka posługiwania się tymi prostymi zdaniami nauczy Twoje dziecko znacznie więcej niż tylko zwykłej uprzejmości.
  • Nie możemy zapomnieć, że wraz z tymi społecznymi przejawami szacunku dzieci uczą się swojego wpływu na otoczenie. Kiedy dziękują lub przepraszają, niemal natychmiast dostrzegają, że te słowa mają moc. Są to słowa, które łączą ludzi i zdobywają szacunek, przyjaźń i uznanie.

Wartości są konstrukcjami społecznymi, które łączą szlachetny sposób rozumienia życia i świata. Obejmują one takie rzeczy jak miłość do natury i zwierząt, docenianie równości i sprawiedliwości, ochronę słabych, pomaganie innym, czytanie, wiedzę, wolność itp.

Dlatego, jeśli będziemy wychowywać nasze dzieci z dobrymi wartościami, będziemy dawać światu prawdziwie wyjątkowych ludzi.

Rysunek dziecka lecącego balonem

Podsumowując, nigdy nie zapominajmy, że dom to o wiele więcej niż ściany z oknami, w których możemy mieszkać i schronić się. Dom to miejsce, w którym żyjemy razem. To jak druga macica, w której dziecko uczy się najważniejszych lekcji.

Obrazki dzięki uprzejmości IWONY LIFSCHES


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.