Wyprawka - czego potrzebujesz po powrocie z dzieckiem ze szpitala?

Wyprawka dla dziecka po wyjściu ze szpitala pozwoli szybko i bezpiecznie przetransportować dziecko do domu i zadbać o nie już od pierwszych chwil.
Wyprawka - czego potrzebujesz po powrocie z dzieckiem ze szpitala?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wyprawka dla noworodka po wyjściu ze szpitala to pierwszy egzamin dla nowych rodziców. Przed wypisem ze szpitala warto dobrze przygotować się do powrotu z noworodkiem do domu. Najlepiej żeby rodzice uzgodnili razem jak będą wracać oraz jak ubiorą dziecko na wyjście ze szpitala.

Istotna jest również kwestia bezpiecznej podróży noworodka. Dowiedz się, co jest potrzebne dla noworodka w takim momencie. Zwróć uwagę na to, czego będziesz potrzebować po wyjściu ze szpitala i podczas powrotu dziecka do domu. To bardzo ważne!

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!


Wyprawka dla noworodka na wyjście ze szpitala do domu

Wyprawka dla dziecka

Kiedy kobieta jest w ostatnim trymestrze ciąży, myśli o wszystkim, czego ona i dziecko będą potrzebować podczas pobytu w szpitalu. W rzeczywistości większość kobiet pakuje się na tych kilka dni pobytu w szpitalu. Ale czego tak naprawdę będziesz potrzebować, aby zabrać swoje dziecko bezpiecznie ze szpitala do domu?

Tak jak ważne jest, aby wiedzieć czego twoje dziecko będzie potrzebować w szpitalu, tak samo musisz wiedzieć, czego będzie potrzebować podczas powrotu do domu.

Jeśli dziecko urodziło się zdrowe, może wrócić do domu z rodzicami około 24 do 48 godzin po urodzeniu. Niektóre późne wcześniaki (urodzone w 34-36 tygodniu ciąży) mogą być również na tyle zdrowe, że po 48 godzinach pobytu w szpitalu mogą wrócić do domu.

Jednak dzieci urodzone przez cesarskie cięcie (i ich matki) lub dzieci z powikłaniami zdrowotnymi mogą wymagać dłuższego pobytu w szpitalu. Ponadto niemowlęta urodzone przed 34. tygodniem ciąży wymagają dłuższej opieki szpitalnej.

Jeśli twoje maleństwo urodzi się przedwcześnie, możesz się denerwować przed powrotem do domu. Lekarz czy pielęgniarka zawsze mogą udzielić ci porady, abyś mogła zachować spokój ducha.

Czego potrzebujesz, aby bezpiecznie zabrać swoje dziecko ze szpitala do domu?

Wielu młodych rodziców bierze udział w zajęciach edukacyjnych przed narodzinami pierwszego dziecka. Zajęcia te pomagają przygotować się do porodu i dostarczają informacji na temat podstawowej opieki nad noworodkiem.

Zajęcia te zwykle zawierają wskazówki dotyczące karmienia, typowych chorób, codziennej opieki, karmienia piersią i bezpieczeństwa fotelika samochodowego. Zanim urodzi się Twoje dziecko, możesz zdecydować, kto zapewni mu regularną i ciągłą opiekę medyczną.

Zanim wyjdziesz ze szpitala, powinnaś wiedzieć o kilku rzeczach, których Twoje dziecko będzie potrzebować:

  • Sypialnia. Musisz mieć wszystko, co potrzebne do opieki nad dzieckiem, na przykład komodę, łóżeczko z odpowiednim materacem i  zapas pieluch i przewijak.
  • Wózek. Powinien być odpowiedni dla Twojego maleństwa, wygodny i bezpieczny.
  • Ubrania dla noworodka. Nie potrzebujesz mnóstwa ubrań, ponieważ Twoje dziecko szybko urośnie i wkrótce zmieni rozmiar.
  • Pieluchy. Zastanów się, czy chcesz mieć pieluchy organiczne, materiałowe czy zwykłe.
  • Produkty higieniczne dla noworodków. Będziesz potrzebował balsamu i szamponu dla niemowląt, szczotki do włosów i soli fizjologicznej do oczyszczania nosa.
  • Fotelik samochodowy zatwierdzony dla noworodków. Możesz kupić fotelik, które zmienia się wraz z rozwojem, dzięki czemu będziesz mógł go użyć dłużej.
  • Karta dziecka, którą dostałeś w szpitalu. W tej broszurze znajdziesz ważne informacje o swoim dziecku od urodzenia, takie jak waga, wzrost i wszelkie ewentualne nieprawidłowości.
  • Smoczki. Jeśli planujesz używać smoczków przy twoim dziecku- najlepiej je mieć pod ręką!
  • Wszystkie akcesoria do karmienia. Jeśli nie planujesz/ nie możesz karmić dziecka piersią, będziesz potrzebować rzeczy, takich jak butelki (lepiej, jeśli są antykolkowe), sterylizator do butelek i środek do czyszczenia butelek.

Jeśli temperatura sjest dość niska, spakuj dziecku kombinezon z polaru i ciepłą czapeczkę. Niezależnie od pogody zabierz kocyk do okrycia maluszka.

Wyprawka- o czym jeszcze musisz pamiętać, zabierając dziecko do domu?

Noworodek

To normalne, że czujesz się zdenerwowana, gdy pierwszy raz zabierasz dziecko do domu. Dlatego staraj się zachować ten moment tylko dla siebie i swojej rodziny, abyś mógł dostosować się do wszystkich zmian.

 

I pamiętaj o następujących kwestiach:

Małe dzieci mogą łatwo zachorować i przeziębić się. Staraj się trzymać malucha z dala od osób z objawami przeziębienia lub grypy, szczególnie w miesiącach zimowych. Często myj ręce, aby chronić swoje dziecko. Poproś innych, aby zrobili to samo.

 

Kiedy należy zabrać dziecko na pierwszą wizytę u lekarza?

Lekarz powinien zbadać stan Twojego dziecka w ciągu pierwszych 48-72 godzin po opuszczeniu szpitala lub w dowolnym momencie, jeśli czujesz, że dziecko nie czuje się dobrze.

Jeśli twoje dziecko urodziło się przedwcześnie, wraz z lekarzem i pielęgniarkami będziecie musieli zdecydować, kiedy maluch opuści szpital. Upewnią się oni również, że wiesz jak należy wykonywać podstawowe czynności pielęgnacyjne i umiesz rozpoznać pierwsze oznaki lub objawy choroby.

Choć brzuch mamy jest już mniejszy, to jednak nadal będzie na tyle duży, że na pewno nie zmieści się ona w swoje dawne ubrania. Poza tym kobieta po porodzie musi mieć miękką i wygodną odzież. Zrezygnuj z dżinsów i obcisłych bluzek. Przed pakowaniem torby szpitalnej sprawdź prognozę pogody i dopasuj ubrania do temperatury, jaka będzie na dworze.

Wyprawka dla mamy: spakuj ciążowe spodnie lub spódnicę, bluzkę, komplet bielizny, skarpetki, w chłodniejszy dzień sweter albo kurtkę, no i pamiętaj o butach! Najwygodniejsze będą takie bez obcasa.

Podczas pierwszej wizyty lekarskiej:

  • Lekarz pediatra zważy twoje dziecko, zmierzy jego długość i obwód głowy, jeśli nie zostało to zrobione w szpitalu.
  • Sprawdzi, czy dziecko nie ma oznak żółtaczki.
  • Sprawdzi jak przebiega karmienie i czy dziecko odpowiednio przybiera na wadze.
  • Przeprowadzi dziecku egzamin ze zdrowia fizycznego.
  • Zapyta, jak czujesz się ty i czy nie masz żadnych dolegliwości poporodowych.

Badanie to może przeprowadzić lekarz w szpitalu, w którym urodziłaś, położna lub pielęgniarka środowiskowa. Może ono odbyć się w domu, w przychodni lub w klinice przy szpitalu.

Mając to wszystko na uwadze, teraz możesz być gotowa, aby niczego nie przegapić. Wyprawka dla dziecka wypisywanego ze szpitala do domu nie musi być bardzo specjalistyczna, ale przede wszystkim komfortowa i podręczna.

To przejście może być stresujące dla nowych rodziców, ale w rzeczywistości jest łatwiejsze niż myślisz! Liczy się to, że wszystko jest w porządku z twoim maleństwem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • P., Rubio., Correia, C,. (2019) Embarazada, ¿y ahora qué?: Plan para cuidarse durante y después del embarazo. Editorial: Grijalbo

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.