Wpływ karmienia piersią na wagę kobiety

Wpływ karmienia piersią na wagę kobiety

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2018

Macierzyństwo jest pełne zmian i niespodzianek na każdym kroku, a karmienie piersią jest kolejnym etapem transformacji organizmu. Karmienie piersią jest korzystne zarówno dla niemowląt, jak i matek, a pomoc nowym mamom w powrocie do formy po ciąży jest często postrzegana jako jeden z atutów.

Nie jest to jednak zawsze jedynie pozytywne. Czasami zamiast pomóc Ci schudnąć po ciąży, karmienie piersią może również spowodować przyrost kilogramów.

Chociaż kuszące byłoby myśleć, że tłuszcz w mleku matki pochodzi z ud, jest to mit. Produkcja mleka jest związana z naszą dietą, hormonami i szeregiem innych czynników, które niekoniecznie mają związek z wagą w danym momencie.

Jeśli podczas karmienia piersią schudniesz, ma to związek z ilością kalorii, które spożywasz oraz z ilością kalorii, którą spalasz produkując mleko. To zrodziło ideę, że karmienie piersią w pewien sposób zapobiega otyłości.

Nie dotyczy to jednak wszystkich kobiet. Niektóre matki zgłaszają przyrost masy ciała podczas karmienia piersią i nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje z nimi, a nie z innymi.

Karmienie piersią może spowodować przybranie na wadze

Aby wyprodukować mleko, kobiece ciało spala co najmniej 550 kcal dziennie. Więc jak możemy przybrać na wadze podczas karmienia piersią? Ta zmiana w naszym ciele jest równoznaczna z bieganiem przez co najmniej godzinę dziennie.

Oznacza to, że korzystamy z zapasów tłuszczu w naszym organizmie, co zwiększa prawdopodobieństwo utraty masy ciała przez kobiety. Ponadto wiele kobiet odżywia się zdrowiej niż zwykle.

Matka karmi piersią

Jednak każdy jest inny i każda kobieta ma inny metabolizm. Niektóre mamy mogą ćwiczyć i odżywiać się zdrowo, ale trudno im schudnąć w krótkim czasie, podczas gdy inne zrzucają kilogramy bez żadnych problemów.

Podobnie, bez względu na to, czy to widać, czy nie, dieta może się zmienić podczas karmienia piersią. Zmęczenie, niepokój i wzmożony wysiłek mogą iść w parze z większym spożyciem pokarmu bogatego w węglowodany i cukry.

Na tym etapie życia czujemy się bardziej głodne i mniej śpimy, co może wydawać się doskonałym usprawiedliwieniem dla przyjemności kulinarnych.

Wszystko to oznacza, że utrata masy ciała w wyniku karmienia piersią następuje tylko wtedy, gdy znajdziemy odpowiednią równowagę pomiędzy kaloriami w naszej diecie a energią, którą spalamy na produkcję pokarmu. Oznacza to, że jeśli zjadamy więcej kalorii niż zużywamy, przybieramy na wadze tak samo, jakbyśmy nie karmiły piersią.

Podobnie, kiedy pozwalamy sobie na opanowanie głodu spożywaniem większych porcji żywności. Z tego powodu specjaliści zalecają, aby unikać podjadania i przekąsek, ponieważ może to prowadzić do przyrostu masy ciała.

Jednak w przypadku niektórych matek nadal nie wyjaśnia to, dlaczego przybierają na wadze podczas karmienia piersią, ponieważ w grę wchodzą jeszcze inne czynniki: hormony.

Matka z dzieckiem podczas posiłku

Brak estrogenów może prowadzić do przybrania na wadze podczas karmienia piersią

Podczas gdy kobieta produkuje mleko, zmienia się jej cykl menstruacyjny. U każdej kobiety zachodzi to inaczej. Brak owulacji powoduje, że system hormonalny uwalnia mniej estrogenów, co może prowadzić do wolniejszego metabolizmu. Oznacza to, że w spoczynku zużyjesz mniej kalorii.

Podczas tego etapu możesz również zatrzymywać płyny, co sprawia, że czujesz się nieco opuchnięta. To zniknie, gdy cykl miesiączkowy zacznie się od nowa. Jednakże, jak wiemy, ciąża powoduje poważne zmiany hormonalne, które po porodzie mogą wymagać czasu, aby wrócić do normy.

Niektóre kobiety cierpią na zaburzenia równowagi znane jako poporodowe zapalenie tarczycy. Stan ten może powodować utratę masy ciała lub przyrost masy ciała, odpowiednio z powodu nadczynności tarczycy lub niedoczynności tarczycy.

Ogólnie rzecz biorąc, poporodowe zapalenie tarczycy ustępuje około 18 miesięcy po porodzie. To czas, kiedy dziecko jest naturalnie odstawione od piersi. Jednak u około 20% tych kobiet stan ten nie ustępuje samoistnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Muller JM., Enderle J., Bosy Westphal AB., Changes in energy expenditure with weight gain and weight loss in humans. Curr Obes Rep, 2016. 5 (4): 413-423.
  • Morselli E., Souza Santos R., Gao S., Ávalos Y., et al., Impact of estrogens and estrogen receptor in brain lipid metabolism. Am J Physiol Endocrinol Metab, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.