Karmienie piersią swojego dziecka - sposób na okazanie miłości

Karmienie piersią swojego dziecka - sposób na okazanie miłości
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca, 2018

Jeśli chodzi o temat karmienia piersią, możemy napisać o technikach, harmonogramach, opiniach, rodzajach mleka, odżywianiu, wieku, komplikacjach, korzyściach dla układu odpornościowego, naszych sutkach, hormonach, diecie… Jednak najważniejszym elementem, o której powiemy dzisiaj jest pokazujesz swoją miłość poprzez karmienie piersią swojego dziecka.

Karmienie piersią swojego dziecka to wspaniały i najlepszy sposób na okazanie swojej miłości. Jest to akt więzi między mamą i jej nowo narodzonym dzieckiem. Jak mówi Laura Gutman, karmienie piersią staje się proste, gdy zdamy sobie sprawę, że to jest jak uprawianie miłości.

Na początku matki i ich dzieci muszą się wzajemnie poznać, łączyć, zrozumieć i odpowiednio komunikować. Zwłaszcza świeżo upieczona mama powinna unikać wywierania jakiejkolwiek presji na samej sobie lub wykonywać czynności w pośpiechu. Spróbować odłożyć na bok swoje oczekiwania, otrzymane rady i uprzedzone pomysły dotyczące karmienia piersią.

karmienie piersią swojego dziecka to akt miłości

Aby móc karmić piersią bez żadnej presji, każda z mam musi pogodzić się z myślą, że nie ma znaczenia, jak długo to trwa lub jak często.

Najważniejszą kwestią jest wzajemne zrozumienie, gdyż karmienie za każdym razem może wyglądać inaczej. Jednego dnia sprawdzi się jedna metoda, następnego zupełnie inna. Raz główka dziecka będzie przystawiona wyżej, innym razem niżej. Mogą zdarzyć się też takie momenty, kiedy karmienie zostanie przerwane, gdyż mama czuje się zwyczajnie nieswojo i niekomfortowo.

Jednak musimy pamiętać, że celem karmienia piersią jest nie tylko dostarczenie dziecku pokarmu, ale także nauczenie go czułości. To bardzo ważna kwestia. Jeśli mamy obsesję na punkcie pożądanego rezultatu i chcemy dostosować odruch ssania naszych dzieci do naszych oczekiwań, ostatecznie utrudniamy pierwszy krok w kierunku karmienia piersią.

Kiedy rodzi się dziecko, jego odruch ssania jest wręcz automatyczny. Tak naprawdę wystarczy umieścić niemowlaka w pobliżu sutka matki. Ten proces uczenia się jest wspaniały i odczuwany jak magia, zarówno dla mamy jak i dziecka.

Karmienie piersią swojego dziecka postrzegane jest jako ogromna radość. Zapach matki, bicie serca, ciepło i głos dotrzymują kroku rytmowi karmienia dziecka.

karmienie piersią swojego dziecka cudowna magia

Aby móc cieszyć się aktem miłości jakim jest karmienie piersią swojego dziecka, potrzebujesz czasu i prywatności

Gdy matka i dziecko poznają się nawzajem, kobieta może być zachwycona, obserwując te niesamowite zmiany. Pamiętaj, że karmienie piersią jest tak intymne i tak ponadczasowe, że wymaga prywatności, abyś mogła się nim cieszyć.

Dziecko potrzebuje stymulacji i komunikacji z matką. Tak samo mama potrzebuje emocjonalnego połączenia z jej maleństwem. Niezwykle ważne jest, aby większy nacisk kładziono na miłość niż na technikę karmienia piersią. Stworzy to pierwszy ślad emocjonalny, który wyznaczy związek matki i dziecka oraz podstawę dla reszty ich przyszłej komunikacji.

W przypadku, gdy nie możemy karmić piersią naszego dziecka, również należy zwrócić uwagę na mimikę twarzy, gesty, dotknięcia i hałasy, płacz i inne ruchy wykonywane przez niemowlaka. Te małe zachowania są pierwszą próbą komunikacji z mamą i jasno wyjaśnią, czego dziecko potrzebuje.

Karmienie piersią oferuje ciepłe i pełne połączenie. Pamiętaj, bez pośpiechu i bez stresu, ponieważ karmienie piersią to nie tylko produkcja mleka, ale przede wszystkim piękny ślad miłości podczas tego pierwszego etapu życia.

Dla dziecka – matka jest zawsze idealnym schronieniem i największym emocjonalnym wsparciem. Musimy cieszyć się tym, ponieważ absurdem jest odmawianie piersi, gdyż dziecko jest już nakarmione lub nie jest to dobry czas.

Miłość nie jest przemijającym uczuciem – jest wieczna. Każda matka i każde dziecko chce być nim otoczone. Kiedy Twoje maleństwo chce jeść, pragnie również ciepła, uczucia i schronienia. Tak samo mama, kiedy czuje potrzebę przytulenia jej malucha.

Ponieważ dzieci nie wiedzą, jak powiedzieć “chcę miłości“, wyrażają ją w charakterystyczny sposób na każdym etapie rozwoju. Dlatego musimy tylko mieć oczy szeroko otwarte i słuchać swojego serca, aby zrozumieć, że karmienie piersią jest przede wszystkim najlepszym sposobem, aby okazać swoją miłość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.