Nowe dziecko w rodzinie - najlepszy prezent dla rodzeństwa

Nowe dziecko w rodzinie - najlepszy prezent dla rodzeństwa
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca, 2018

Gdy wiesz, że pojawi się nowe dziecko w rodzinie, możesz zacząć przygotowywać swoje najstarsze dzieci na tę wielką zmianę.

Sposób w jaki podejdziesz do narodzin dziecka i jego integracji z rodziną, niewątpliwie pomoże Ci rozwiązać wszystkie problemy związane ze strachem i zazdrością.

Moment, gdy pojawia się nowe dziecko w rodzinie, powinien być wydarzeniem, które przyniesie szczęście dla starszych dzieci. Jednakże często w takiej sytuacji pojawia się zazdrość, pretensje i łzy. Nowe dziecko w rodzinie to w końcu całkiem nowa sytuacja…

Wynika to z tego, że przybycie nowego członka rodziny powoduje wiele zmian. Dzieci mogą mieć trudności z dostosowaniem się do tego w sposób płynny.

Nowe dziecko w rodzinie – jak przygotować starsze rodzeństwo?

Jeżeli chcesz aby Twoje starsze dzieci były szczęśliwe z powodu przybycia nowego rodzeństwa, musisz im pomóc. Poniższe wskazówki mogą się okazać praktyczne:

Odwiedziny w szpitalu

To dobry pomysł, ponieważ dziecko może znowu zobaczyć mamę a przy okazji poznać nowe dziecko w rodzinie. Pozwoli to starszemu rodzeństwu obserwować noworodka. Ten krok może wzmocnić więź, która właśnie zaczyna ich łączyć.

Kolejnym dobrym pomysłem jest przekazanie starszemu dziecku prezentu od nowo narodzonego dziecka.

Musisz sprawić aby starsze dziecko nie poczuło, że miłość, którą je darzycie osłabła i że nie jest już taka sama. Ono nadal jest bardzo ważnym członkiem rodziny.

Nie zmieniaj swoich przyzwyczajeń

Pojawienie się nowego dziecka powoduje wiele zmian w domu. Należy jednak starać się zachować rutynę, która dotyczy najstarszego dziecka (w miarę możliwości), aby uniknąć dezorientacji.

Ponieważ nie można uniknąć wszystkich zmian, wyjaśnij najstarszemu dziecku dlaczego one nastąpiły. Szanuj jego przestrzeń osobistą i trzymaj jego rzeczy tam, gdzie zawsze leżały.

Poświęć dziecku czas

Chociaż gdy pojawia się nowe dziecko w rodzinie może być trudno znaleźć czas, powinnaś spróbować znaleźć moment, w którym możesz być z starszym dzieckiem sam na sam.

Oboje rodziców powinno poświęcić chwilę i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem z każdym ze swoich dzieci.

Nowe dziecko w rodzinie

Włącz swoje dziecko w działania związane z nowym rodzeństwem

Pozwól im uczestniczyć w opiece nad nowym dzieckiem. Na przykład mogą wykonywać takie czynności jak podawanie pieluchy lub trzymanie butelki dla niemowląt bądź też inne zadania zależnie od ich wieku i możliwości.

To sprawi, że poczują się pomocni i ważni, a także ułatwi im akceptację nowego członka rodziny.

Inną alternatywą jest zabawa ze starszym dzieckiem w obecności noworodka. W ten sposób dziecko będzie wiedzieć, że mama ma jeszcze czas aby śpiewać, grać i czytać historie.

Głównym celem tego wszystkiego jest sprawienie, aby starsze dziecko przyjmowało nowe dziecko w rodzinie jako prezent dla wszystkich.

Ja, który nie mam braci i sióstr, spoglądam z zazdrością na tych którzy mogą powiedzieć, że widzieli narodziny swojego przyjaciela.
-James Boswell-

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem

Należy jasno komunikować się z dzieckiem, w zależności od wieku i dojrzałości, wyjaśniając mu co się dzieje. Dzieci, gdy osiągną wiek 2 lat, potrafią zrozumieć wiele rzeczy.

Wysłuchaj uważnie obaw dziecka i odpowiedz na nie w sposób, który pomoże mu zrozumieć zaistniałą sytuację. Możesz także opowiedzieć jak to było, kiedy starsze dziecko było jeszcze małe i w jaki sposób się nim opiekowaliście.

Pokaż mu zdjęcia i ubranka z czasów, kiedy byli jeszcze niemowlakami. To sprawi, że utożsami się z noworodkiem. Ważnym jest, aby okazywać uczucia przez cały czas tak, aby dziecko stale odczuwało niezachwiane wsparcie rodziców.

Utrwal rolę innych członków rodziny

Członkowie rodziny, tacy jak dziadkowie, wujowie i ciotki, mogą również poświęcić czas dziecku. Mogą spędzać czas z dzieckiem robiąc rzeczy takie jak zabawa w parku, wychodzenie aby coś zjeść lub wspólne chodzenie do kina.

To spowoduje, że dziecko nie zauważy tej wielkiej zmiany i faktu, że mama nie może już spędzać z nim całego swojego czasu.

4 sytuacje, do których rodzice nie powinni dopuścić

Możesz uniknąć niewygodnych sytuacji i nieporozumień, wykonując następujące zalecenia:

  • Nie pozwól na to, aby starsze dziecko przesadziło swoim zachowaniem, starając się zwrócić na siebie całą Twoją uwagę.
  • Jako rodzic nie powinnaś czuć się źle z powodu spędzania dużej ilości czasu z noworodkiem.
  • Nie pozwalaj dziecku dominować w sytuacji z napadami złości i niekontrolowanym płaczem.
  • Bądź stanowcza, ale także kochająca i cierpliwa, jeśli chodzi o zwracanie dziecku uwagi.
Nowe dziecko

Dlaczego starsze rodzeństwo staje się zazdrosne o noworodka?

Zazdrość jest normalna i pozytywna w granicach rozsądku. Pokazuje, że dziecko rozwinęło silną więź uczuciową z rodzicami. Ważne jest jednak aby kochało i było kochane.

Nowe dziecko zwykle przyciąga uwagę wszystkich, zwłaszcza rodziców. Dlatego starsze rodzeństwo czuje, że ich związek z rodzicami jest zagrożony. Pokazuje ten strach poprzez nienaturalne zachowania.

Rodzice powinni równo rozdzielać swoją uwagę na wszystkie dzieci w domu, pokazując im miłość i czułość na jakie zasługują.

Jeżeli spełnimy wszystkie te wymagania, przybycie nowego rodzeństwa będzie najlepszym prezentem jakim dostaną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.