Test APGAR: na czym polega jego 5 części?

Test APGAR: na czym polega jego 5 części?

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2019

Test APGAR pomógł lekarzom uratować miliony noworodków. Ten test opiera się na 5 kryteriach oceny stanu zdrowia noworodka w pierwszych minutach po porodzie.

Swoją nazwę test APGAR zawdzięcza pediatrze, który opracował go w latach 50. XX wieku. Każda litera w jego nazwie to skrót od testu, który lekarze muszą wykonać, więc łatwiej zapamiętać, co należy robić.

Czym właściwie jest test APGAR?

Opracowany w 1953 roku przez amerykańskiego pediatrę, Virginię Apgar, jest badaniem klinicznym, które lekarze wykonują kilka minut po porodzie. Test APGAR wymaga współpracy pediatrów, pielęgniarek dyplomowanych, neonatologów i położnych.

Na drodze 5 podstawowych testów specjaliści analizują i oceniają stan zdrowia noworodka.

Każda z części testu jest mierzalna wynikiem 0, 1 lub 2. Maksymalny łączny wynik to 10, co oznacza, że ​​stan zdrowia noworodka jest doskonały. Dlatego każdy wynik poniżej tej liczby wymaga przeprowadzenia dodatkowego testu dla części, w której dziecko nie uzyskało maksymalnej liczby punktów.

Test APGAR przeprowadza się w ciągu pierwszych kilku minut życia. Ocenia, jak dobrze dziecko przeszło poród i czy możliwe jest, że cierpi.

Każda część testu trwa około minuty. Po 5 minutach znany jest ogólny stan zdrowia noworodka.

Dodatkowo przeprowadzenie testu znacznie zmniejsza śmiertelność i ułatwia przewidywanie problemów zdrowotnych. W przypadku problemów specjaliści mogą rozpocząć wczesne leczenie.

Roześmiane niemowlę

Kryteria oceny testu APGAR

Jak wspomnieliśmy, nazwa APGAR, choć pochodzi od nazwiska pediatry, która go opracowała, sama w sobie podpowiada, jakie pięć testów należy wykonać. Są to odpowiednio Appearance, Pulse, Grimace, Activity i Respiration (aktualne zabarwienie skóry, czynność serca, efekt drżenia błony śluzowej nosa, napięcie mięśni i oddech).

Pierwszy test ocenia kolor skóry dziecka. Jeśli jest to normalny kolor, dodaje się 2 punkty. Jeśli dziecko ma niebieskie usta, dodaje się 1 punkt; a jeśli skóra jest całkowicie niebieska, 0 punktów.

Drugi test dotyczy tętna. Jeśli tętno jest wyższe niż 100 uderzeń na minutę, dodaje się 2 punkty. Jeśli jest poniżej 100, dodaje się 1 punkt; a jeśli to 0, dziecko otrzymuje 0 punktów.

Trzeci test mierzy efekt drżenia błony śluzowej nosa, który lekarze testują poprzez refleks i rozdrażnienie, które dziecko okazuje na skutek pewnych bodźców.

Jeśli w reakcji będzie kichać, kopać lub kaszleć, dodaje się 2 punkty. Jeśli reakcja jest słabsza grymas lub dziecko płacze, dodaje się 1 punkt; a jeśli nie reaguje, to 0 punktów.

Czwarty test dotyczy aktywności i napięcia mięśni po stymulacji. Jeśli dziecko aktywnie się porusza, dodaje się 2 punkty. Jeśli porusza się mniej, dodaje się 1; a jeśli w ogóle się nie rusza, dodaje się 0.

Wreszcie piąta część dotyczy oddechu. Dziecku, które oddycha intensywnie, dodaje się 2 punkty. Jeśli oddech dziecka jest słaby lub nieregularny, dodaje się 1 punkt. Jeśli dziecko nie oddycha, oznacza to 0.

Test APGAR - stopy noworodka

Noworodki, które mają od 7 do 10 punktów, są zdrowe. Te, które uzyskają od 4 do 6 punktów, mogą wymagać natychmiastowego leczenia. Na przykład mogą potrzebować przeniesienia do inkubatora.

Noworodki, które otrzymały od 1 do 3 punktów, potrzebują natychmiastowej pomocy, kwalifikującej się do nagłych przypadków, takiej jak wspomagane oddychanie lub leków wstrzykiwanych dożylnie. Jeśli dziecko otrzymało 0 punktów, najprawdopodobniej oznacza to zgon.

Test, który zmniejsza śmiertelność

Test APGAR jest stosowany od ponad 50 lat. Znacznie zmniejsza śmiertelność noworodków. W rzeczywistości natychmiastowa ocena jest najlepszym sposobem leczenia lub zapobiegania niektórym problemom.

Dlatego w ciągu zaledwie pięciu minut można uratować życie, szczególnie w przypadku nagłego porodu, wcześniaków lub skomplikowanych porodów.

Należy również pamiętać, że ten test nie ma na celu zapobiegania przyszłym problemom zdrowotnym dzieci. Przeciwnie, określa ich stan zdrowia w chwili narodzin.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.