Test APGAR: na czym polega jego 5 części?

Test APGAR: na czym polega jego 5 części?

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2019

Test APGAR pomógł lekarzom uratować miliony noworodków. Ten test opiera się na 5 kryteriach oceny stanu zdrowia noworodka w pierwszych minutach po porodzie.

Swoją nazwę test APGAR zawdzięcza pediatrze, który opracował go w latach 50. XX wieku. Każda litera w jego nazwie to skrót od testu, który lekarze muszą wykonać, więc łatwiej zapamiętać, co należy robić.

Czym właściwie jest test APGAR?

Opracowany w 1953 roku przez amerykańskiego pediatrę, Virginię Apgar, jest badaniem klinicznym, które lekarze wykonują kilka minut po porodzie. Test APGAR wymaga współpracy pediatrów, pielęgniarek dyplomowanych, neonatologów i położnych.

Na drodze 5 podstawowych testów specjaliści analizują i oceniają stan zdrowia noworodka.

Każda z części testu jest mierzalna wynikiem 0, 1 lub 2. Maksymalny łączny wynik to 10, co oznacza, że ​​stan zdrowia noworodka jest doskonały. Dlatego każdy wynik poniżej tej liczby wymaga przeprowadzenia dodatkowego testu dla części, w której dziecko nie uzyskało maksymalnej liczby punktów.

Test APGAR przeprowadza się w ciągu pierwszych kilku minut życia. Ocenia, jak dobrze dziecko przeszło poród i czy możliwe jest, że cierpi.

Każda część testu trwa około minuty. Po 5 minutach znany jest ogólny stan zdrowia noworodka.

Dodatkowo przeprowadzenie testu znacznie zmniejsza śmiertelność i ułatwia przewidywanie problemów zdrowotnych. W przypadku problemów specjaliści mogą rozpocząć wczesne leczenie.

Roześmiane niemowlę

Kryteria oceny testu APGAR

Jak wspomnieliśmy, nazwa APGAR, choć pochodzi od nazwiska pediatry, która go opracowała, sama w sobie podpowiada, jakie pięć testów należy wykonać. Są to odpowiednio Appearance, Pulse, Grimace, Activity i Respiration (aktualne zabarwienie skóry, czynność serca, efekt drżenia błony śluzowej nosa, napięcie mięśni i oddech).

Pierwszy test ocenia kolor skóry dziecka. Jeśli jest to normalny kolor, dodaje się 2 punkty. Jeśli dziecko ma niebieskie usta, dodaje się 1 punkt; a jeśli skóra jest całkowicie niebieska, 0 punktów.

Drugi test dotyczy tętna. Jeśli tętno jest wyższe niż 100 uderzeń na minutę, dodaje się 2 punkty. Jeśli jest poniżej 100, dodaje się 1 punkt; a jeśli to 0, dziecko otrzymuje 0 punktów.

Trzeci test mierzy efekt drżenia błony śluzowej nosa, który lekarze testują poprzez refleks i rozdrażnienie, które dziecko okazuje na skutek pewnych bodźców.

Jeśli w reakcji będzie kichać, kopać lub kaszleć, dodaje się 2 punkty. Jeśli reakcja jest słabsza grymas lub dziecko płacze, dodaje się 1 punkt; a jeśli nie reaguje, to 0 punktów.

Czwarty test dotyczy aktywności i napięcia mięśni po stymulacji. Jeśli dziecko aktywnie się porusza, dodaje się 2 punkty. Jeśli porusza się mniej, dodaje się 1; a jeśli w ogóle się nie rusza, dodaje się 0.

Wreszcie piąta część dotyczy oddechu. Dziecku, które oddycha intensywnie, dodaje się 2 punkty. Jeśli oddech dziecka jest słaby lub nieregularny, dodaje się 1 punkt. Jeśli dziecko nie oddycha, oznacza to 0.

Test APGAR - stopy noworodka

Noworodki, które mają od 7 do 10 punktów, są zdrowe. Te, które uzyskają od 4 do 6 punktów, mogą wymagać natychmiastowego leczenia. Na przykład mogą potrzebować przeniesienia do inkubatora.

Noworodki, które otrzymały od 1 do 3 punktów, potrzebują natychmiastowej pomocy, kwalifikującej się do nagłych przypadków, takiej jak wspomagane oddychanie lub leków wstrzykiwanych dożylnie. Jeśli dziecko otrzymało 0 punktów, najprawdopodobniej oznacza to zgon.

Test, który zmniejsza śmiertelność

Test APGAR jest stosowany od ponad 50 lat. Znacznie zmniejsza śmiertelność noworodków. W rzeczywistości natychmiastowa ocena jest najlepszym sposobem leczenia lub zapobiegania niektórym problemom.

Dlatego w ciągu zaledwie pięciu minut można uratować życie, szczególnie w przypadku nagłego porodu, wcześniaków lub skomplikowanych porodów.

Należy również pamiętać, że ten test nie ma na celu zapobiegania przyszłym problemom zdrowotnym dzieci. Przeciwnie, określa ich stan zdrowia w chwili narodzin.

To może Cię zainteresować ...
Skala Apgar – co to jest i czemu jest taka ważna?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Skala Apgar – co to jest i czemu jest taka ważna?

Po 9 miesiącach noszenia dziecka pod sercem jej pierwsze pytanie brzmi czy dziecko jest zdrowe. Ocenieniu jego stanu zdrowia służy właśnie tzw. ska...
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.