Oddychanie u noworodków - wszystko co powinnaś wiedzieć!

Oddychanie u noworodków - wszystko co powinnaś wiedzieć!

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2019

Oddychanie u noworodków jest jedną z rzeczy, które najbardziej interesują rodziców. W rzeczywistości, pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że dzieci oddychają znacznie szybciej niż dorośli, a ponadto mają nieregularne wzorce oddychania.

Chociaż nieprawidłowości w oddychaniu mogą wydawać się niebezpieczne, nie ma powodu do niepokoju. Różne częstotliwości oddychania są całkowicie normalne i stabilizują się wraz z rozwojem maleństwa. Jeśli chcesz mieć pewność, że oddychanie Twojego dziecka przebiega prawidłowo, musisz być ostrożna i brać pod uwagę jego indywidualny rytm oddychania. Ogólnie rzecz biorąc, noworodek musi mieć od 40 do 60 oddechów na minutę.

Oddychanie u noworodków

Noworodek oddycha szybciej niż osoba dorosła. Dzieje się tak dlatego, że te małe istoty nie mają zdolności płucnej do przechowywania dużej ilości tlenu, więc muszą częściej wdychać i wydychać powietrze.

Dorosły wykonuje około 18-20 oddechów na minutę. Natomiast noworodek wdycha i wydycha powietrze od 40 do 60 razy na minutę.

Oczywiście, oddychanie noworodków nie jest konsekwentnie rytmiczne, ponieważ ich oddechy są szybkie i płytkie. W niektórych przypadkach są dłuższe i wolniejsze, a w innych krótsze.

Następnie mogą zatrzymać się na kilka sekund i nie oddychać wcale. Jest to znane jako “oddychanie okresowe” i jest całkowicie normalne u większości zdrowych dzieci.

Ponadto, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko oddycha normalnie, zalecamy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Obserwuj pierś dziecka przez tydzień i szukaj nierówności w sposobie, w jaki klatka piersiowa unosi się i opada. Jeśli tempo się zmieni, koniecznie udaj się na wizytę do pediatry.
  • Słuchaj dźwięków, które dziecko wydaje podczas snu. Zalecamy przykładanie ucha do ust lub nosa w celu wykrycia nieprawidłowości w oddychaniu.
  • Rozważ umieszczenie swojego policzka obok nosa i ust dziecka, aby poczuć wilgoć i ciepło podczas oddychania. W ten sposób będziesz mogła obserwować, czy zachodzą jakiekolwiek zmiany, gdy maleństwo śpi.
Noworodek śpiący na mamie

Dlaczego oddychanie u noworodków jest głośne?

W wielu przypadkach głośny oddech jest spowodowany odgłosami powietrza, które przepływa przez ślinę i gromadzi się w tylnej części gardła dziecka. W przeciwieństwie do dorosłych, niemowlęta nie mogą oczyścić gardła, kaszleć, kiedy chcą, lub świadomie kontrolować swojego oddechu.

Dlatego zalecamy stosowanie kropli do nosa w postaci soli fizjologicznej w sytuacjach, które uważasz za właściwe. Skraplają one wydzieliny z nosa i pomagają w oczyszczeniu błon śluzowych, które mogą zatkać nozdrza dziecka.

Jednak zanim to zrobisz, skonsultuj się z pediatrą i upewnij się, że nie ma żadnych medycznych przyczyn, które powodują głośny oddech.

To są rzeczy, które powodują hałas u noworodków:

  • Ich drogi oddechowe są małe. Oznacza to, że nie mogą jednocześnie oddychać dużą ilością powietrza. Muszą częściej wdychać i wydychać niż dorośli.
  • Noworodek ma bardzo mały nos.
  • Ich nos może zostać zablokowany przez śluz.
  • Dzieci wdychają i wydychają przez nos.
  • W sytuacji, gdy występuje zatkanie błony śluzowej nosa, powoduje to, że oddech staje się głośniejszy.
  • Nadmiar śliny gromadzi się w tylnej części gardła.
Mama pieszcząca dziecko

Kiedy powinnaś szukać pomocy lekarskiej?

U niemowląt drobne objawy mogą się bardzo szybko nasilać. Dlatego zalecamy, aby natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską w następujących przypadkach:

  • Wstrzymuje oddech, co trwa dłużej niż 15 sekund.
  • Dziecko przestaje oddychać, a obszar wokół ust staje się zwiotczały, blady lub niebieskawy.
  • Skóra niemowlęcia nabrała niebieskawego koloru podczas okresów normalnego oddychania.
  • Dziecko często wymiotuje lub nie je dobrze.
  • Wysoka gorączka: 38 ° C lub więcej.
  • Dziecko oddycha bardzo szybko.

“Dzieci płaczą po urodzeniu, ponieważ po raz pierwszy doświadczają rozłąki z miłością”

-Kamand Kojouri-

Jak widzisz, oddychaniu noworodków mogą towarzyszyć dziwne dźwięki, chociaż w większości przypadków nie powinnaś zbytnio się tym zamartwiać. Tylko wspomniane wyżej przypadki zasługują na szczególną uwagę i pilną wizytę u specjalisty.

To może Cię zainteresować ...
Jak uspokoić niemowlę, które ma kolkę
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Jak uspokoić niemowlę, które ma kolkę

Możesz uspokoić niemowlę cierpiące na kolki niemowlęce, stosując sprawdzone metody. Jest to bardzo ważne w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia d...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Association of Ontario Midwives. Comportamiento normal del recién nacido. 2015. [Disponible en línea].
  • Aguarón G. Mecanismos de adaptación del feto a la vida extrauterina en el nacimineto. Exploración y reanimación del recién nacido. Seminario, 05-10-2011. Complejo Hospitalario de Albacete. [Disponible en línea].

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.