Strach przed śmiercią u dzieci - dowiedz się więcej na ten temat

Czy to normalne, że dzieci doświadczają strachu przed śmiercią? Dlaczego pojawia się ten strach? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te pytania.
Strach przed śmiercią u dzieci - dowiedz się więcej na ten temat
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Mając około od 10 do 12 lat dzieci na ogół zaczynają rozumieć pojęcie śmierci i jej konsekwencje. W tym wieku zaczynają zdawać sobie sprawę, że wszyscy w pewnym momencie przestają żyć, w tym one same i ich bliscy. A to oznacza, że w tym momencie zwykle pojawia się strach przed śmiercią.

Dodatkowo w przypadku rodzin, które traktują ten temat jako coś tabu, może to nasilać lęk, a nawet przekształcić go w zaburzenie dla dziecka. Chcesz wiedzieć więcej o tym, czym dokładnie jest strach przed śmiercią u dzieci? W naszym dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci wszystko, co musisz o tym wiedzieć!

Strach przed śmiercią u dzieci

W pewnym sensie strach przed śmiercią jest normalny i naturalny. Nikt nie lubi pomysłu zniknięcia z tego świata na zawsze i konieczności stawienia czoła sytuacji, która jest tak nieznana, niepewna i przytłaczająca dla ludzi.

Dziecko przytula pluszaka, bo boi się śmierci.

Kiedy dzieci zaczynają wyrażać taki strach przed śmiercią, rodzina musi o tym porozmawiać. Spróbuj odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości swoich dzieci ze szczerością i jasnością. Unikaj również kłamstw i staraj się nie tłumić żadnych uczuć lub emocji, które pojawiają się podczas rozmowy.

Ponadto dobierz odpowiednie słowa, w zależności od wieku i poziomu dojrzałości emocjonalnej swoich dzieci. Celem jest uświadomienie dzieciom, że śmierć jest częścią cyklu życia. Wyjaśnij, że życie każdego człowieka dobiega końca. Niemniej jednak nie może to być powód, aby nie cieszyć się codziennością i być w pełni szczęśliwym.

„Śmierć to przeżyte życie. Życie to śmierć, która nadchodzi”.

Jorge Luis Borges

Kiedy szukać pomocy psychologicznej, aby przezwyciężyć ten rodzaj lęku?

Kiedy strach przed śmiercią u dzieci staje się skrajny, niekontrolowany i obsesyjny, nie mówimy już o strachu typowym dla okresu dzieciństwa. Mówimy raczej o zaburzeniu psychicznym zwanym tanatofobią.

Tanatofobia to rodzaj specyficznej fobii, która polega na doświadczaniu ciągłego zaabsorbowania własną śmiercią lub śmiercią bliskiego krewnego.

Ten irracjonalny strach, który utrzymuje się w czasie, powoduje udrękę, niepokój, dyskomfort i wiele cierpienia w sytuacjach, które, jak się sądzi, pojawiają się pod koniec życia własnego lub innych.

Ogranicza to i obezwładnia osoby cierpiące na to zaburzenie, ponieważ codzienne sytuacje, takie jak wyjście na ulicę lub wsiadanie do samochodu, mogą być źródłem prawdziwego stresu i paniki.

Aby zapobiec eskalacji tego problemu, należy skonsultować się z wyspecjalizowanym specjalistą, gdy tylko pojawi się najmniejsze podejrzenie, że dziecko może mieć tanatofobię. Chodzi tylko o uzyskanie pomocy psychologicznej w celu przezwyciężenia irracjonalnego lęku przed śmiercią.

Przestraszona dziewczynka przytula nogę ojca.

Dlaczego strach przed śmiercią pojawia się w dzieciństwie?

To normalne, że strach przed śmiercią działa jako mechanizm samoobrony przed sytuacjami, które stanowią realne zagrożenie dla życia. Ten rodzaj strachu pojawia się zwykle u dzieci, gdy zdają sobie one sprawę, że nikt nie jest wieczny. To lęk rozwojowy, który z czasem ustępuje.

Jednak dzieci stają się tego bardzo świadome, gdy na przykład stracą ukochaną osobę. Lub mają w swoim najbliższym otoczeniu kogoś, kto cierpi na poważną i prawdopodobnie śmiertelną chorobę. Może to stać się traumą z dzieciństwa, która znacząco wpływa na zdrowie psychiczne w wieku dorosłym.

W takich przypadkach konieczne jest odpowiednie radzenie sobie z takimi sytuacjami w momencie ich wystąpienia. Postaraj się pomóc dzieciom rozwiać ich obawy związane z tą sprawą.

Innym powodem, który może powodować ten strach u dzieci, jest ciągła ekspozycja na filmy lub gry wideo, w których przemoc i śmierć są obecne przez cały czas. Może to mieć na nie spory wpływ psychologiczny. Dlatego właśnie wskazane jest kontrolowanie dostępu dziecka do tego typu materiałów audiowizualnych.

Bez względu na przyczynę lęku dziecka przed śmiercią, ważne jest, aby traktować to jako coś naturalnego. Nie nazywaj tego tematem „dla dorosłych”, którego dzieci nie mogą zrozumieć, bo są jeszcze zbyt małe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gala León, F. J., Lupiani Jiménez, M., Raja Hernández, R., Guillén Gestoso, C., González Infante, J. M., Villaverde Gutiérrez, M., & Alba Sánchez, I. (2002). Actitudes psicológicas ante la muerte y el duelo: Una revisión conceptual. Cuadernos de medicina forense, (30), 39-50.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.