Nieszczęśliwe dziecko - jak mu pomóc?

Presja otoczenia, rówieśników i problemy z samooceną- twoje nieszczęśliwe dziecko może wymagać pomocy. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.
Nieszczęśliwe dziecko - jak mu pomóc?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Każdy rodzic chce zapewnić swoim dzieciom szczęśliwe dzieciństwo, chociaż czasami nie ma pewności, jak to zrobić. Większość rodziców skupia się głównie na zdrowiu fizycznym i dobrobycie dziecka. Jednakże zdrowie psychiczne jest równie ważne, a nieszczęśliwe dziecko może wymagać pomocy.

W dzisiejszych czasach dzieci są pod ogromną presją ze strony rówieśników, szkoły, mediów społecznościowych i nawet samych rodziców. W tym artykule podamy kilka wskazówek, które Ci pomogą, jeśli Twoje dziecko wydaje się być nieszczęśliwe.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!


Co zrobić, jeśli twoje dziecko jest nieszczęśliwe?

Nieszczęśliwe dziecko

Każdy rodzic chce, aby jego dzieci były szczęśliwe i zdrowe. Niestety, życie nie jest wyposażone w instrukcję obsługi i chociaż starasz się jak najlepiej, czasami sprawy nie układają się tak, jak chcesz. Jeśli Twoje dziecko jest nieszczęśliwe i nie wiesz, co zrobić, ten artykuł jest dla Ciebie.

Nieszczęśliwe dziecko? Skąd się bierze szczęście w życiu?

Może zadajesz sobie pytanie, dlaczego niektóre dzieci są szczęśliwsze od innych? Dlaczego niektórym jest tak łatwo cieszyć się dobrymi rzeczami w życiu, a innym tak trudno? Jako rodzic, widząc, że Twoje dziecko jest nieszczęśliwe, z pewnością możesz się zaniepokoić i zamartwiać.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​szczęście można osiągnąć pracując nad swoim nastawieniem. 50% naszego szczęścia pochodzi z wychowania, na 10% wpływają sytuacje w naszym życiu, a 40% reprezentuje nasze nastawienie, czyli wzorce myślenia, których się uczymy.

Dlatego ty, jako rodzic, możesz nauczyć swoje dzieci właściwych wzorców emocjonalnych i poznawczych, aby pomóc im żyć pełnią życia. Możesz też spróbować poprawić ich sytuację stosując się do tych kilku porad.

Nieszczęśliwe dziecko


Moje dziecko jest nieszczęśliwe. Co mogę zrobić?

Jako rodzic chcesz zapewnić swoim dzieciom najlepsze możliwe dzieciństwo, aby czuły się bezpiecznie i swobodnie. Próbujesz nauczyć je, jak cieszyć się życiem i być szczęśliwym z małych rzeczy.

Czasami jednak możesz mieć wątpliwości co do dobrego samopoczucia swoich dzieci. Dlatego najpierw musisz określić, czy Twoje dziecko jest nieszczęśliwe, czy też przechodzi po prostu przez ciężkie chwile.

Szczęśliwe dzieci wyglądają na radosne i aktywne, uśmiechają się i dzielą radość z innymi. Mają też wielu przyjaciół i lubią budować relacje z innymi.

Szczęśliwe dzieci są wdzięczne i doceniają dobre rzeczy w życiu oraz dobroć innych ludzi. Ich spojrzenie na świat jest bardzo pozytywne. Dzieci, które są szczęśliwe, również czują motywację do spróbowania czegoś nowego, hobby lub umiejętności, które je ciekawią. Są pewne siebie i niezależne.

 

Jak mogę pomóc mojemu dziecku poczuć się lepiej?

Kochaj je bezwarunkowo

Podstawowym warunkiem bycia szczęśliwym jest czuć się kochanym i ufać tym, których kochasz. Kochaj i akceptuj swoje dzieci takimi, jakimi są. Niech wiedzą, że je kochasz. W ten sposób twoja więź będzie silniejsza, będziesz w stanie zauważyć wszelkie wahania nastroju i pomożesz im je rozwiązać.

Zdrowe granice

Jeśli uważasz, że ustalanie zasad lub odmawianie dziecku może sprawić, że będzie nieszczęśliwe, jest odwrotnie. Dzieci potrzebują wyraźnych granic i poczucia, że są pod opieką. Dostosuj je do wieku i możliwości Twojej pociechy.

Reguły mogą być ich mapą w życiu i pokazywać im, czego się spodziewać. Dowiedzą się także czego się od nich oczekuje. To może dodać im pewności siebie i nauczyć, jak radzić sobie z frustracją i w kontaktach z innymi.

Nieszczęśliwe dziecko – popracuj nad jego samooceną

Poczucie własnej wartości jest jedną z najlepszych cech, jakie możesz przekazać swoim dzieciom. Dlatego pomóż im zbudować zdrowe poczucie własnej wartości, spraw, by poczuły się zdolne i wartościowe.

Może dziecko nie czuje się pewnie w sporcie, lub w nauce? Zapisz je na dodatkowe zajęcia, poświęć czasu na wytłumaczenie problemów w nauce – czasami wystarczy nadgonić zaległości aby problemy zostały rozwiązane.

Pomóż dziecku także usamodzielnić się, daj mu obowiązki odpowiednie do jego wieku i pozwól mu rozwiązywać ich problemy w zdrowy sposób. Poczucie spełnienia pomoże im poczuć się lepiej w swoim ciele.

Zapytaj dziecko także co je trapi – być może wstydzi się jakiegoś aspektu swojego ciała. Warto wtedy popracować nad budowaniem samooceny w inny sposób. Ponadto niektóre problemy są łatwe do rozwiązania – na przykład aparat na zęby, wizyta u dermatologa lub odpowiednio dobrana odzież mogą zdziałać dużo dla poczucia własnej wartości.

Zachęcaj je do pozytywnego nastawienia

Radosna dziewczynka

Naucz dziecko pozytywnego i optymistycznego nastawienia, życzliwości i wdzięczności, doceniania i cieszenia się wszystkimi dobrymi rzeczami wokół. Pomóż mu ustalić priorytety dla problemów i je rozwiązać. Najlepszym sposobem na to jest nauczanie poprzez dawanie dobrego przykładu i pozytywne nastawienie.

 

Przemyślenia końcowe

Jeśli wypróbowałeś wszystkie opisane porady i próbowałeś porozmawiać z dzieckiem, ale nie przyniosło to skutku – przekaż sprawę w ręce specjalisty. Zdrowie psychiczne nie jest żartem – wymaga ścisłej współpracy z terapeutą, psychologiem lub psychiatrą.

Nie jest to powód do wstydu – jest to taki sam specjalista jak lekarz rodzinny czy endokrynolog. Warto wybrać się na wizytę zapoznawczą aby dziecko mogło poczuć się swobodniej.

W zależności od wieku, być może będzie chciało porozmawiać o swoich problemach na osobności z terapeutą. Pozwól mu na tą chwilę samodzielności. Starsze dziecko poczuje się pewniej, jeśli będzie czuło, że mu ufasz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sánchez Hernández, Ó., & Méndez Carrillo, F. X. (2009). El optimismo como factor protector de la depresión infantil y adolescente. Clinica y salud20(3), 273-280.
  • Alvarez-Icaza, M. A. V., Gómez-Maqueo, E. L., & Durán Patiño, C. (2004). La influencia de la autoestima en la percepción del estrés y el afrontamiento en niños de edad escolar. Salud mental27(4), 18-25.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.