Małżeństwo - jaki wpływ ma na nie macierzyństwo?

Małżeństwo - jaki wpływ ma na nie macierzyństwo?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2019

Narodziny dziecka to piękne i niepowtarzalne przeżycie. Obejmuje również znaczące zmiany w życiu małżeńskim. Dziecko zwraca na siebie uwagę, czas i przestrzeń wszystkich rodziców. Dlatego macierzyństwo może uczynić małżeństwo nieco trudniejszym.

Jeśli macierzyństwo testuje małżeństwo, co możesz zrobić, aby zdać ten egzamin? Opiekowanie się noworodkami niewątpliwie wpłynie na życie par. Oznacza to, że będą spędzać mniej czasu razem. Z kolei zadania takie jak karmienie piersią, kąpanie lub zmiana pieluchy dziecka będą wpływać na sen, co zdecydowanie pogorszy Twój nastrój.

Dziecko jest w centrum uwagi matki

Matki spędzają 100% swojego czasu i skupiają całą uwagę na swoim dziecku. Opieka nad maluchami sprawia, że czują się jakby wykonywały swoją pracę. Jednak mężowie mogą mieć wrażenie, że kobiety ich zaniedbują.

Mężczyźni muszą szukać sposobów, aby pokazać, że kochają swoje żony. Jednym ze sposobów na to jest zrozumienie fizycznych i psychicznych skutków porodu.

Huśtawki nastrojów są jednym z najbardziej oczywistych objawów. W takich okolicznościach mężczyźni muszą być bardzo cierpliwi i pozwolić swoim żonom robić wszystko po ich myśli.

Z drugiej strony kobiety powinny zachęcać swoich mężów do uczestniczenia w opiece nad dzieckiem. Mężczyźni mogą również pomagać w takich zadaniach jak zmiana pieluch lub kąpiel.

Na początku mężczyźni często zmagają się z problemami. Jednak z biegiem czasu, a tym samym wypracowaniu cierpliwości i tolerancji, poradzą sobie z nimi.

Kłótnie przy dzieciach mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla całej rodziny.

Małżeństwo a macierzyństwo – porady dla przyszłych rodziców

Bez względu na to, czy para planowała ciążę, czy nie, obaj przyszli rodzice muszą zostać w nią zaangażowani. Opiekowanie się dzieckiem wymaga dużej odpowiedzialności. Nigdy nie myśl, że posiadanie dziecka rozwiąże problemy w Twoim małżeństwie.

To normalne, że matki biorą na siebie wszystkie obowiązki związane z opieką nad dziećmi. Mogą nawet próbować wykonywać wszystko, nawet gdy są wyczerpane. Dlatego musisz pomóc małżonkowi lub innemu członkowi rodziny.

Ponadto świeżo upieczeni ojcowie mogą czuć, że ktoś zastąpił ich miejsce. Mogą też poczuć się ignorowani, a nawet myśleć, że przeszkadzają dziecku.

Jednak ojcowie nie mogą tylko patrzeć i oglądać. Powinni być aktywnymi uczestnikami wychowania dzieci. Ojcowie muszą pomagać dbać o swoje dzieci, aby nawiązać z nimi specjalne więzi.

Jeśli chodzi o zadania domowe, najlepiej jest równomiernie i logicznie je rozplanować. W ten sposób jedna osoba nie wykonuje całej pracy. Ponadto pomoże to ograniczyć konflikty, które mogą się pojawić.

Proces bycia zupełnie świeżo upieczoną mamą

Po przejściu szokującego doświadczenia porodu, matki będą musiały zmierzyć się ze zmianą codziennej rutyny. Muszą odzyskać siłę po porodzie i przyzwyczaić się do karmienia piersią. Powinny również zdecydować, kiedy wrócić do pracy, jeśli będą na to gotowe.

Zdarzają się przypadki, w których kobiety przechodzą depresję poporodową. W tej sytuacji będą potrzebować pomocy psychologicznej, a także wsparcia ich męża.

Kolejnym błędem popełnianym przez rodziców jest ich nadopiekuńczość w stosunku do dzieci. Na każdym kroku obawiają się, że coś złego im się stanie. Jednak to tylko sprawi, że pary będą się kłócić.

Małżeństwo a jakość czasu spędzanego z partnerem

Kiedy dziecko przychodzi na świat, ważne jest, aby pary nie zapominały o sobie nawzajem. Przez pierwszych kilka miesięcy niemowlęta będą niemal całkowicie absorbować uwagę rodziców.

Mimo to ważne jest, aby pary spędzały razem czas i dobrze się komunikowały. Mów otwarcie o tym, co czujesz, i wyrażaj swoje radości i lęki.

Macierzyństwo testuje małżeństwo, nawet w kwestiach prywatnych. Opieka nad dziećmi to wyczerpująca i czasochłonna praca. Pary będą miały znacznie mniejszy stosunek płciowy po przybyciu dziecka. Może to powodować frustrację, napięcie i dystans w małżeństwie.

Małżeństwo podczas kłótni

Małżeństwo w okresie macierzyństwa – jak stawić czoła tej sytuacji?

Niektórzy rodzice mocno wierzą, że posiadanie dziecka krzywdzi małżeństwo. Jeśli uważasz, że macierzyństwo testuje małżeństwo, lepiej jest pomyśleć o tej zmianie jako o czasie przystosowania się do nowych rzeczy.

Oto kilka wskazówek, które możesz zastosować w praktyce, aby stawić czoła tej sytuacji:

  • Powiedz swojemu partnerowi jak bardzo go kochasz. Pokaż mu to również swoim zachowaniem i gestami.
  • Upewnij się, że pozbędziesz się jakiejkolwiek niepewności, którą może mieć.
  • Porozmawiaj o swoich potrzebach seksualnych.
  • Okażcie współczucie dla siebie nawzajem. Bądźcie cierpliwi, klarowni i zmierzajcie prosto do punktu kiedy się ze sobą komunikujecie.
  • Rozpoznaj i doceń to, co robi Twój partner. Docenianie jego wysiłków pomaga pogłębić wasz związek.

Krótko mówiąc, prawdą jest, że macierzyństwo testuje małżeństwo, ponieważ je obciąża. Ten nowy etap powinien być kolejnym sposobem wykazania miłości i zrozumienia. Wychowywanie dziecka przyniesie cenne cechy, których być może nigdy wcześniej nie doświadczyłaś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Verea, C. P. (2015). Maternidad: historia y cultura. Revista de Estudios de Género. La Ventana3(22), 35–68.
  • Sánchez, A., Espinoza, S., Ezcudia, C., & Torres, E. (2004). Nuevas maternidades o la desconstrucción de la maternidad en México. Debate Feminista, Maternidades, 55–86. Retrieved from https://scholar.google.com.mx/scholar?start=10&q=Maternidad+en+Mexico&hl=es&as_sdt=0,5#5
  • Binstock, G. (2010). Tendencias sobre la convivencia, matrimonio y maternidad en áreas urbanas de Argentina. Revista Latinoamericana de Población3(6), 129–146. Retrieved from http://revistarelap.org/ojs/index.php/relap/article/view/73/72
  • Purizaca, M. (2010). Modificaciones fisiológicas en el embarazo. Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia56(1), 57–69.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.